در
اخبار دنیای CG

از سنت شکنی Autodesk با Revit Kepler تا آشتی Chaos Group با Revit

شنبه 9 آبان 1394
با سلام به دوستان عزیز و علاقه مندان به نرم افزار رویت. شرکت آیتودسک به تازگی روی نسخه جدیدی از نرم افزار Revit مشغول به کار هست به نام Autodesk Revit Kepler که در سال 2016 اون رو ارائه خواهد کرد. جالبه که این شرکت بر اساس سنت همیشگی خود که اسم نرم افزار رو در کنار سال ارائه اون قرار می داد عمل نکرده و بجای اون واژه Kepler رو به اسم این نرم افزار اضافه نموده ولی به احتمال زیاد شاهد آخرین نسخه Revit 2017 در کنار انتشار Revit Kepler نیز خواهیم بود. اما به احتمال زیاد در نسخه های بعدی Revit Kepler جایگزین Revit خواهد شد. در حال حاضر این نرم افزار به صورت رایگان در قالب نسخه پیش از انتشار در اختیار شرکت ها و افرادی که به صورت حرفه ای با نرم افزار کار میکنن قرار گرفته و شرکت آیتودسک با جمع آوری بازخورد ها و پیشنهادات و کشف ایرادات و باگ های احتمالی در صدد هست که این نسخه از نرم افزار بعد از ارائه کمترین مشکلات رو داشته باشه. چندی قبل این نسخه رو دریافت کردم و برخی تغییرات معماری که در این نرم افزار مشاهده کردم رو در ادامه ذکر خواهم کرد.
 
در بالای نرم افزار عبارت Autodesk Revit Kepler Not For Resale Version به چشم میخوره و اون جمله یه یاد آوریه که یه وقت کاربری به سرش نزنه نرم افزار رو بجای تست کردن بفروشه که البته بعید هم نیست. در ابتدا هنگامی که روی یک فایل جهت اجرا کلیک میکنیم مشاهده میکنیم که فایل مربوطه آپگریت میشه و کمی این فرایند بسته به حجم فایل طول خواهد کشید و نرم افزار از ما در پیامی درخواست میکنه که فایل مربوطه رو ذخیره کنیم تا بر اساس رویت کپلر تمپلیت فایل تنظیم بشه و دوباره که خواستیم روی اون فایل کار کنیم سریع باز بشه.
 
01-revit-kepler-review
 
بعد از باز شدن فایل در نگاه اول ظاهر نرم افزار تغییر زیادی نکرده و همون محیط آشنای قدیمی رو باز هم مشاهده خواهیم کرد.
 
02-revit-kepler-review
 
ولی برخی پیشرفت ها در پشت زمینه نرم افزار انجام شده که برخی تغییرات در قسمت معماری رو خواهیم گفت.
 

بهبود کیفیت رندر و بهینه شدن تنظیمات در پنجره رندر

03-revit-kepler-review
 
همونطور که در جریان هستین سیستم رندر در نرم افزار رویت بسیار ساده هست و آیتودسک از موتور رندر منتال ری به صورت پیش فرض استفاده کرده ولی در این نسخه از نرم افزار قسمت Rendering Quality Settings به تنظیمات رندر اضافه شده و لِوِل ها یا سطوح رندر قابل مشاهده و تنظیم می باشد.
 
04-revit-kepler-review
 

بهبود کارایی Autodesk Raytracer

05-revit-kepler-review
 
این قابلیت در این نسخه در تمامی حالات رندر فعال می باشد و نیاز به انتخاب این گزینه قبل از رندر نمی باشد. همچنین در هنگام پیش نمایش یک متریال این امکان را داریم که دو حالت Draft و یا با کیفیت Production Quality متریال را نگاه کنیم.
 

اضافه شدن قابلیت Background در تنظیمات رندر

06-revit-kepler-review
 
این قابلیت در هنگام رندر کمک میکنه که پشت زمینه کار ترنس پرنت یا شفاف رندر بشه و پس از خروجی گرفتن PNG یا TIFF پشت زمینه جدید در فتوشاپ به کار اضافه بشه.
 

اضافه شدن گزینه Import Shape

07-revit-kepler-review
 
جهت کیفیت و سازگاری بالاتر وارد کردن اشکال سه بعدی نسبت به بقیه حالات ایمپورت در نرم افزار گزینه Import Shape اضافه گشته این قابلیت ایمپورت فایلهای SAT و همچنین فایلهای نرم افزار Rhinoceros را با سهولت کیفیت بالاتر انجام می دهد. اشیاء ایمپورت شده به صورت یک فمیلی در نرم افزار استفاده خواهند شد و البته قابلیت ادیت هم نخواهند داشت.
 
08-revit-kepler-review
 
مدل ایمپورت شده در تصویر بالا قابلیت ادیت نداره و کل اون بصورت یک شکل واحد جابجا خواهد شد.
 

بهبود قابلیت نمایش در دیوارها

09-revit-kepler-review
 
به منظور بهبود عملکرد باز کردن و نمایش دیوار ها در صفحه و به روز رسانی سریع تر پروژه ای که نمایش داده می شود، تنها دیوارهایی که در صفحه نمایش قابل مشاهده است پردازش می شود و بقیه درنظر گرفته نمیشوند. علاوه بر این، اگر روی صفحه یک دیوار بسیار کوچک به نظر برسه به عنوان خطوط ساده نمایش داده خواهد شده، بدون در نظر گرفتن جزئیات سطح اختصاص داده شده در اون ویو خاص و البته این حالت شامل بقیه موارد ترسیمی در دید های سه بعدی نیز خواهد شد.
 

بهبود قابلیت تنظیم متن هنگامی که جهت شمال پروژه چرخش داشته باشه (Text orientation when rotating Project North)

10-revit-kepler-review
 
هنگامی که شما از ابزار چرخش شمال پروژه استفاده می کنید این گزینه جدید اجازه می دهد تا مشخص کنیم که آیا متن ها هم باید با مدل چرخش داشته باشند و یا جهت های فعلی خود را در آن ویو خاص حفظ کنند یا خیر.
 

Family Type dialog enhancements

11-revit-kepler-review
 
بهبود در وضعیت ساخت، ادیت و تنظیم پارامتر های فمیلی ها و امکان قفل نمودن خطوط مماس در حالتهای رسم , symbolic, reference یا هنگام ترسیم خطوط در فمیلی ادیتور.
 

قابیت پارامتریک کردن عناصر ترسیمی

12-revit-kepler-review
 
هم اکنون در یک پروژه  قادر هستیم تا عناصر ترسیمی را پارامتریک کنیم.
 

بهبود تنظیمات گزینه View Range در حالتی که مشخص میشه عمق دید به سمت بالاست یا پایین

13-revit-kepler-review
 

پیش نمایش نرده در قسمت تنظیمات آن

14-revit-kepler-review
 

بهینه شدن قسمت تنظیمات در پنجره فیلتر جهت دسته بندی و چیدمان درختی

15-revit-kepler-review
 

اصلاح پله های چندگانه با تغییر در ارتفاع طبقات

16-revit-kepler-review
 
در فعال کردن گزینه Multistory Stairs در هنگام ترسیمات پله اگر ارتفاع طبقات تغییر کنه یا اصطلاحا Level ها تغییری بکنه به طور اتوماتیک تعداد پله ها هم محاسبه و تغییر خواهد کرد.
 

تغییر در پنجره Family Type جهت ساختن پارامتر و تنظیمات آن برای فمیلی

17-revit-kepler-review
 

 
و اینو بگم که البته خیلی قسمتهای دیگه هم تغییر کرده که یا من ندیدم و یا مربوط به قسمت های غیر معماری نرم افزار میشه بطور مثال نرم افزار در قسمتهای مربوط به Structural , Mechanical, Electrical, and Plumbing تغییراتی داشته که توضیح درباره این قسمتها رو میسپارم به متخصصین اون قسمت ها. نمیدونم در جریان هستین که نرم افزار رویت سه بخش مهم داره که رشته های معماری و عمران و مهندسینی که در زمینه تاسیسات فعالیت دارن رو در یک پروژه به هم پیوند میده.
 

موتور رندر V-Ray برای Revit

19-revit-kepler-review
 
اما خبری که برام جالب بود و نبودنش مدتها در این نرم افزار محسوس بود عدم ارائه موتور رندر V-ray برای نرم افزار رویت بود و سالها بود که شرکت Chaos Group با نرم افزار رویت قهر کرده بود. ولی خوشبختانه مثل اینکه Chaos Group از در آشتی در اومده و قراره برای اولین بار پس از مدتها جهت نرم افزار رویت موتور رندر قدرتمند V-ray ارائه بشه و البته نمیدونم بعد از این آیا میزان مراجعه و خروجی گرفتن از این نرم افزار به نرم افزار های دیگر سه بعدی جهت ارائه توسط کاربرها چقدر تغییر میکنه و البته اینو میدونم که اگر در نمایش لند اسکیپ و عناصر موجود در اون مثلا RPC ها تجدید نظری بشه و کلا این موتور رندر بتونه با ابتکاراتی نقایص رو رفع کنه احتمالا خیلی از کاربرها تمام نیاز هاشون رو در همین نرم افزار برطرف میکنن و دیگه نیازی نباشه فایل نهایی رو خروجی گرفت برای بقیه نرم افزارها ولی با توجه به محدودیت های این نرم افزار بعید میدونم این امر صد درصد اتفاق بیفته ولی اگه بشه اصطلاحا چی میشه. البته فکر میکنم قابلیتهای جالبی برای اون در نظر گرفته شده مثلا استفاده از هدست واقعیت مجازی برای دیدن پروژه از هر طرف بصورت زنده و ریل تایم و تغییر متریالهای پروژه بصورت ریل تایم و خیلی قابلیتهای دیگه ...
 
اما در ادامه تصاویر و لینک خبر و فیلم تبلیغاتی کوتاهی رو از ارائه این قابلیت جدید مشاهده خواهید کرد.
 
استفاده از قابلیت هدست تصاویرمجازی
 
18-revit-kepler-review
 
نمایش گزینه V-ray در نرم افزار رویت در تصویر ذیل صحت خبر رو تایید میکنه.
 
20-revit-kepler-review
 
در این لینک میتونید خبر مربوط به V-Ray و Revit رو در سایت Chaos Group مشاهده کنید
و البته یه فیلم تبلیغاتی کوتاه در این زمینه
 
مشخصات
مدت زمان : 33 ثانیه
زبان : انگلیسی
کیفیت : 720p - HD
حجم : 5 مگابایت

 
در پایان اینکه نکته ای رو که به اشتباه برخی از کاربر ها از این نرم افزار انتظار دارن رو یاد آور می شوم و اون اینه که ماهیت اصلی نرم افزار رویت ترسیمی هست و اینکه چون توانایی مدلینگ سه بعدی و رندر هم در این نرم افزار وجود داره نباید انتظار مواردی که تخصص اصلی نرم افزار نیست رو از اون داشته باشید بخصوص رندر ولی با کمی دقت و یادگیری تنظیمات، یه کاربر حرفه ای این برنامه می تواند رندر های خوبی هم ارائه بده.
 
بطور مثال تصاویر ذیل نمونه های نسبتا خوبی از قابلیتهای این نرم افزار و برخی از این رندرها می باشد.
 
21-revit-kepler-review
 
22-revit-kepler-review
 
24-revit-kepler-review
 
25-revit-kepler-review
 
26-revit-kepler-review
 
به مرور زمان قابلیتهای دیگر این نرم افزار تقویت و نقایص برطرف خواهد شد و فکر میکنم در آینده اتفاقات خوبی برای این نرم افزار خواهد افتاد و البته فقط باید تا اون زمان صبر کرد.
 
موفق و پیروز باشید
 
 اشتراک گذاری:
دیدگاه ها ( 22 نظر )

با درود به جناب مهدی رضائیان گرامی هرچند اتودسک با داشتن " AutoCAD Architecture " , بخاطر ضعف این نرم افزار , اقدام به خرید "رویت " کرد . و با تعقیرات عمده "رویت" رو به سطح کنونی رسوند , که البته با مقایسه با میکرواستیشن و آرچی کد , باز هم جای کار بیشتری رو داره . بیشترین مزیت رویت همان ساختار بزرگ و گسترده اتودسک و هماهنگی بین نرم افزارهای این کمپانی بزرگ و مچ بودن آنهاست. ممنون از معرفی عالی رویت و کلیه عزیزان در سایت .

ممنون از نظر شما جناب سلطانی عزیز بله درست می فرمایید و البته سادگی این نرم افزار و پرهیز از پیچیدگی و هوشمند بودن هم جزو مزایای زیاد این نرم افزار به حساب میاد . موفق و پیروز باشید

باسلام و درود خدمت شما جناب استاد رضائیان عزیز پیش از هرچیزی لازمه تا مجددا ورودتون رو به جمع نویسندگان وبسایت خوش آمد بگم. البته دوسال پیش شاهد حضورتون بودیم و با ارائه یک مجموعه آموزشی فوق العاده بی نظیر و ارزشمند افتخار آشنایی با شما بوجود اومد. الان بیش از 2 سال هست که از انتشار اون مجموعه آموزشی Revit میگذره و شاید براتون جالب باشه که بدونید همچنان تشکرها و درخواست های زیادی در خصوص همون آموزش رویت از طرف دوستان رو دریافت میکنیم. اما درخصوص این مطلب باید بگم که واقعا از خوندنش لذت بردم. خیلی کامل و عالی بود. این مطلب 2 نکته خیلی فوق العاده داشت که مطالعه اون رو چندین و چند برابر جذاب میکرد. اول اینکه خوندن مطلب نقد و بررسی نرم افزار رویت اونهم از زبان استاد این نرم افزار واقعا تجربه بینظیری هست و از طرف دیگه امکان مطالعه مطلب نقد و بررسی نرم افزاری برای ما میسر شده که این نرم افزار هنوز منتشر نشده و نسخه آلفای اون درحال تسته. حالا این موقعیت برای ما بوجود اومده تا درخصوص این نرم افزار یک مقاله تخصصی و کامل رو مطالعه کنیم که قبل از انتشارش یک شناخت کامل و دقیقی رو نسبت بهش بدست بیاریم. بابت ارائه این مقاله ارزشمند صمیمانه تشکر میکنم و همواره براتون آرزوی موفقیت دارم امیدوارم که همچنان بتونیم شاهد حضور گرم، پرشور و ارزشمند شما باشیم

با سلام و ارادت خدمت شما جناب آقا مصطفی رضایی عزیز ممنون ازلطف و محبت شما و دوستان عزیز که در حق من لطف داشتن و کماکان دارند ، البته در حال حاضر اساتید و دوستان بسیار حرفه ای در زمینه کار با این نرم افزار در طی این سالها در بین هموطنان عزیزم شروع به فعالیت کردن که اطلاعات من در مقابل اونها بسیار کمه و فقط بنده به نوبه خودم در ابتدای عرضه نرم افزار به دلیل کمبود منابع آموزشی فارسی جهت اینکه این نرم افزار بیشتر شناخته بشه در بین دانشجویانم و بقیه دوستان تلاش مختصری داشته ام و اما ذکر کلمه استاد برای من لطف شما و دوستان رو میرسونه که هر کدومتون به معنای واقعی استاد هستین و من همیشه خودم رو جویای دانش میدونم و کوچکترینم در مقابلتون . در طی این مدت همیشه مطالب سایت شما رو دنبال می کنم و از مقالات و مطالب مفید و آموزنده دوستان همیشه لذت می برم ولی به خاط پاره ای از مشکلات در این مدت نتونستم به صورت فعال در خدمتتون باشم که بابت این مسئله از شما و دیگر دوستان پوزش می خواهم . موفق و پیروز باشید.

سلام واقها عالیه Vray برای Revit. رندر مشکل بزرگی در Revit به حساب میاد.امیدوارم اتفاقات خوب به زودی اتفاق بیفته. خسته نباشید.

سلامت باشید جناب بیگی عزیز بله دقیقا درست می فرمایید .

هادی ستاری
6 سال پیش

خبر اومدن وی ری برای رویت رو از یک ماه پیش شنیده بودم و بسیار خوشحالم که چنین اتفاقی می‌خواد بی‌افته. این Chaos Group چه کارها که نمی‌کنه.

بله جناب ستاری عزیز احتمالا رویت در بخش رندر از این مظلومیت خارج میشه اگر موتور رندر قدرتمندی مثل وی ری پشت اون باشه به شرطی که روی معایب سیستم رندر گیری فعلی بیشتر زوم کنن .

hamid
6 سال پیش

آقای رضائیان ممنون از مطلب فوق العادتون همونطور که آقای رضایی اشاره کردن بنده هم جزو افرادی بودم که دو سال پیش از آموزشتون واقعا استفاده کردم آموزش های زیادی از این نرم افزار قدرتمند وجود داره اما به زبان فارسی و از طریق اساتیدی چون شما بسیار کمن امیدواریم در صورت امکان مجددا اطلاعاتتون رو در قالب آموزش با دوستداران Revit به اشتراک بگذارید.

شما لطف دارین آقا حمید عزیز خوشحالم که براتون مطالب مفید بوده . انشاالله در حد توان در خدمت دوستان خواهم بود . موفق و پیروز باشید.

time
6 سال پیش

مطلب خیلی کاملی بود خسته نباشید

شما لطف دارین . سلامت باشید.

محمد بودات
6 سال پیش

خیلی عالی و جامع . تشکر دارم جناب رضائیان.

ممنون از محبت شما جناب بودات عزیز.

بخاطر این مطلب مفید از شما ممنون هستم، عالی بود خسته نباشید

سلامت باشید جناب کسایی عزیز

نبی سروی
6 سال پیش

سلام بر جناب رضاییان و درود به رویت بزرگ به نظرم رویت با وی ری هم نمیتونه به اون کیفیت سایر برادرهاش مثل مایا و مکس و ... برسه . کیفیت انجین یک چیزه ولی اونطرف میدون آجکتیو و مابع مناسب هست که رویت اصلا روی خوشی ازش نداره از طرفی قابلیت مدلینگ آبجکتیو به اون حالت منعطف مشر رو هم نداره که داخلش به راحتی بشه این دست مدلینگ ها رو انجام داد . برای من رویت پادشاه bim هست و بهتره کاربران خودشون رو برای رسیدن قدرت شبیه سازی رویت به برادرهای دیگش دلخوش نکنن . بر خلاف نظر عبدالجلیل فکر میکنم رویت نسبت به سایر رقبا پیشی گرفته . رویت رو به معنای واقعی ش کار کنیم و استفاده بهینه ببریم بهتر هست .

بله جناب سروی عزیز ممنون از نظر شما . قطعا درسته و اگه اضافه شدن این موتور رندر مثل بقیه موتورهای رندری که واسه این نرم افزار اومده نتونه روی مشکلات اصلی زوم کنه از همین الان یک پروژه شکست خورده هست والبته درسته که رویت یک نرم افزار قدرتمنده ولی هر چیزی رو نباید ازش انتظار داشت وانتظار میره به مرور زمان کامل بشه . و فقط باید تا اون زمان صبر کرد موفق و پیروز باشید

VRay عملکردی که در مکس داره در هیچ نرم افزاری نداره،مخصوصا نرم افزارهای کد،الان تو راینو خیلی وقته که وی ری هست ولی نتایجش با مکس خیلی فاصله داره. اگر دوستان منابعی دارن که خلاف نظر بنده رو اثبات میکنه خوشحال میشم راهنمائی کنید. من سه سال پیش تست زدم

ممنون از شما جناب قالیباف عزیز البته تسلط به یه نرم افزار و ارائه یه کار حرفه ای توسط یه کاربر هم خیلی مهمه شاید در بعضی مواقع یه فرد حرفه ای با امکانات نرم افزاری ضعیف تر شاید بتونه به نتایجی برسه که یه کاربر دیگه با امکانات نرم افزاری قوی تر نتونه به اون نتایج حتی نزدیک هم بشه و البته وی ری در کنار نرم افزار مکس به بلوغ رسیده ولی اینو هم باید در نظر بگیرین که هسته اصلی این موتور رندر یکی هست و شاید در یک نرم افزار کار بیشتری ببره و در یک نرم افزار کار کمتر تا به نتایج مطلوب برسیم . البته حتی در موتور رندر منتال ری هم که پیشفرض روی هردو نرم افزار نصبه خود آیتودسک پیشنهاد داده که بهتره رندر هاتون رو در مکس بگیرید . موفق و پیروز باشید

حسین دباغ
6 سال پیش

با سلام بسیار عالی بود مخصوصا خبز خوب vray موفق باشید

زنده باشید جناب دباغ عزیز