در
مقالات

انیمیشن ایران؛ مسیری خاموش (قسمت دوم - شیادان دنیای CG و بحران پکیج های آموزشی)

دوشنبه 14 آبان 1397

مقدمه :

مدتهاست هر چی بیشتر توی شبکه های اجتماعی می چرخم بیشتر خسته و خجالت زده میشم ، دلیل این خستگی هم حال بد سی جی ایرانه . به گند کشیدگی توی این رشته به سرحد نهایی خودش رسیده و این ظرف داره لبریز میشه . البته که ما توی ایران زندگی می کنیم و تعجبی نداره که سلامت این رشته مثل تمامی رشته های دیگه نتونسته حفظ بشه و عدالتی هم برای ما سی جی کارها برقرار نیست اما همیشه فکر میکردم این محیط ناسالم برای همیشه توی بازار کار پروژه ای باقی میمونه و به فکرم خطور نمیکرد این فساد در این حد وسیع به بازار آموزش رسوخ کنه.
 
خستگی از شیادان و کلاهبردارانی که محیط های بدون نظارت و بی قانونی مثل تلگرام هر روز اونها رو وقیح تر میکنه و به راحتی سر هر تازه وارد معصومی به این رشته رو کلاهی گشاد میذارن ، خسته از دیدن تبلیغ دوره هایی که در انتها مدرک "بین المللی"به هنرجوها اعطا میکنن اما وقتی نگاهی به فیلم های ضبط شده این دوره ها میندازیم "استاد" بزرگوار سر کلاس دارن روی فایل های تمرینی آموزش های خارجی کار میکنن و متد تدریس هم مو به مو شبیه به آموزش اصلی هست و خارج از خط این روند چیزی برای ارائه ندارن ، خسته از اینکه هر روز در جواب کامنت ها بگیم لطفا ما رو استاد خطاب نکنین تا باعث نشه هر مدرس تازه کاری اونقدر مغرور بشه که خودش در ابتدای اسمش کلمه استاد رو تایپ کنه ، خسته از پک های آموزشی با سرفصل های عجیب و غریب و بی سر و ته اما تبلیغات گسترده و قشنگ و گول زننده و خسته از همه چیز این شبکه های اجتماعی که دیگه امون از ما هم بریدن.
 
social media
 
اما این بار فقط برای ناله کردن و حرف های تکراری در خدمت شما نیستم ، مطمئنا حرف هایی هست که باید زده بشه و من هم امیدوارم تا حد امکان این مطلب رو بین دوستانتون در هر کجای فضای مجازی که هستن به اشتراک بذارین تا طعمه اشخاص کلاهبرداری که این روزها با عناوین دهن پرکن همه جا مشغولن نشن و خیلی بی پرده بگم ، جیبشون خالی نشه . قبل از اینکه برسیم به بخش های مهم صحبتمون میخوام چند نکته رو در همین مقدمه متن تقدیمتون کنم که خوندنش خالی از لطف نیست تا برسیم به بخش اصلی . سه موضوع همیشه منو اذیت میکنه ، 1- کلمه "استاد" 2- فعالیت در فضای مجازی 3- تدریس بی حساب و کتاب.
 

1. اساتید اینجا ، اساتید اونجا ، اساتید همه جا !

کمی به خودمون بیایم ، استادها خیلی کمن ، همیشه انگشت شمارن توی هر رشته ای . این فرهنگ زشت استاد خطاب کردن هر کسی که خرده ای اطلاعات داره یا تدریس دست و پاشکسته ای میکنه داره نابودکننده محیط های آموزشی در تمامی رشته ها میشه . تعریف استاد پیچیده تر از صرفا مدرس بودنه یک فرده ، ما با استاد خطاب کردن هر کسی که معلوم نیست اطلاعاتش رو از کجا آورده و معلوم نیست تا به حال کجا بوده باعث میشیم اون شخص اعتماد به نفس کاذبی بگیره و داریم بهش بی دلیل پر و بالی میدیم که بعدها دودش به چشم خودمون میره و البته الان هم دودش به چشممون رفته و خبر نداریم . حداقل اکثر کسانی که دیدم استاد خطاب میشن به جرات میگم که میتونین پس از صرف مدت زمان چند ماهه توی اون شاخه ازشون جلوتر باشین و قوی تر ظاهر بشین .
 
یادمون نره ... استادها کمیابن ، منش و رفتار خاصی دارن ، سطح کاری بالایی دارن ، سطح تدریس قانع کننده ای دارن و قطعا نمونه کارهای قابل قبولی هم ضمیمه فعالیتشون هست.
 

2. شبکه های اجتماعی ، سرطان دنیای سی جی

زمانی بود که شما برای یافتن هرگونه اطلاعات و جواب سوال های خودتون به سایت های معتبر مراجعه میکردین و توی فروم های پربار این سایت ها میتونستین به بحث و گفتگو بشینین و جواب سوال خودتون رو به بهترین شکل بگیرین . همچنین با ایندکس شدن این محتوا در گوگل ، صدها یا هزاران نفر دیگه هم اگر سوال مشابهی میداشتن میتونستن با یک سرچ ساده به مطلب شما برسن و از راهکارها بهره ببرن . اما متاسفانه توی فضاهایی مثل تلگرام کافیه که چند نفر به کار همیشگیشون یعنی دعوا و بحث بر سر "مکس بهتره یا مایا" مشغول باشن تا سوال شما در عرض چند ثانیه زیر مشتی مطالب کم ارزش و غیرعلمی یا ایموجی های کذایی مدفون بشه و از یاد بره . همیشه تصورش برام سخته وقتی در طول ساخت یک پروژه به مشکلات متعدد فنی برمیخورم اگر در کشورهای دیگه هم افراد فقط در شبکه های اجتماعی تمام مشکلاتشون رو حل میکردن و چیزی در فروم سایت های مختلف از جمله Autodesk ، Adobe ، Creative Cow و ... وجود نداشت میخواستم چه کار کنم و دقیقا مشکلاتم رو چطور حل کنم .
 
از این مشکل بزرگ که بگذریم کافیه در اینستاگرام یا تلگرام در عرصه سی جی تعدادی کانال و پیج رو دنبال کنین تا به نتایج عجیبی برسین . داریم به این شعار غرورآفرین "هر سی جی کار ، یک پک آموزشی" نزدیک میشیم و تقریبا این روزا خیلی کمن "استاد" هایی که پک آموزشی بیرون نداده باشن . بارها و بارها پس از بررسی سرفصل های این پک های آموزشی نمیدونستم واکنشم باید چی باشه دقیقا . بذارین به جریان پک های آموزشی مفصلا بپردازیم و در بخش خودش دقیق روی این مورد صحبت کنیم و برگردیم به بحث شبکه های اجتماعی .
 
شیادان و کلاهبرداران در همه جای این شبکه های اجتماعی حضور دارن و خیلی سخت میشه کسانی رو پیدا کرد که واقعا صادقانه در حال خدمت باشن و چیزی به معلومات شما اضافه کنن . در مورد شخصی که قراره ازش آموزش ببینین تحقیق کنین ، به هر مدرسی اعتماد نکنین . معیارتون فقط تبلیغات زیاد و اسم آشنای اون مجموعه یا شخص نباشه و تمرکز کنین روی شناخت از طریق سوال کردن از هنرجوهای پیشین یا نمونه کارها و یا احتمالا محتوای رایگانی که از این آموزشها منتشر کرده .
 

3. من نرم افزار بلدم ، آیا من یک استادم ؟

اصلاح میکنم "استاد" نه ! مدرس ...
به هیچ عنوان هر کسی نمیتونه یک مدرس باشه . متاسفانه با عملکرد ضعیف نهادهایی مثل فنی و حرفه ای و اداره ارشاد ، هنرجوها به سمت نهادهای موردتایید این سازمان ها برای یادگیری نمیرن و ترجیح داده میشه که توسط آموزشگاه های خصوصی یا افراد آموزش ببینن . مشکل از همینجا شروع میشه . قبل از اینکه بگم مشکل چیه باید بدونیم که یک مدرس خوب چه شاخصه هایی داره .
 
الف - یک مدرس خوب در قدم اول و قبل از هر چیز دیگه ای دارای قدرت بیان مناسب و توانایی انتقال مفاهیم به دیگران هست ، اگر قدرت اینکار رو ندارین شروع به تدریس نکنین ، به عده زیادی خیانت نکنین ، هدف ، انرژی ، جوانی ، آرزوها و پول دیگران رو فدای فانتزی های ذهنی خودتون که میخواین یک مدرس باشین نکنین . اگر تصمیمتون جدی هست مدتی روی این مهارت کار کنین و بعد برین سراغ تدریس . زندگی دیگران و سالهای حساس زندگیشون ، عرصه آزمون و خطا و قوی شدن شما نیست .
 
ب - اگر به نرم افزار موردنظرتون تسلط ندارین ، اگر هنوز سابقه کار ندارین ، اگر هنوز فقط ابزارها رو میشناسین و هیچ فلسفه ، تئوری و اطلاعات استانداردی در اون زمینه نمیدونین و فقط بلدین با نرم افزار کار کنین ، اگر سرفصل بندی رو بلد نیستین و میخواین از هر جای نرم افزار که شد درس دادنتون رو شروع کنین ، اگر هنوز چند عنوان آموزشی بیشتر ندیدین و با اعتماد به نفس کاذبتون حس میکنین میتونین به بقیه درس بدین ، خواهش میکنم شروع به تدریس نکنین . یک مدرس باید اونقدر به زمینه تدریسش تسلط داشته باشه که در مورد مباحث مختلف هم از لحاظ تئوری هم عملی قدرتمند باشه ، خجالت آوره که هنرجوها همیشه به این موضوع تاکید میکنن که سر کلاس پس از پرسیدن هر سوالی که کمی سخت تر یا دورتر از چارت آموزشی بوده موضوع پیچونده شده و به جلسات بعد و آخر و ... موکول شده . بیایم نسبت به انسان های اطراف خودمون خائن نباشیم . بیایم اهداف و شور و انرژی یک هنرجو که ممکنه در آینده کاریش یک فرد بزرگ بشه رو فدای کسب درآمدمون نکنیم ، ممکنه این خودخواهی ما باعث بشه اون فرد از این رشته دلسرد بشه ، مسیر زندگیش تغییر کنه و حتی توی یک رشته دیگه انسان خوشبخت و خوشحالی نباشه اما شاید میتونست در سی جی از پیشتازان باشه .
 
تدریس = تسلط . هیچ کس دوست نداره اگر شما به ابزاری که آموزش میدین تسلط نداشته باشین هنرجوی شما بشه . اگر به دین و آخرت و حق الناس و ... اعتقاد ندارین حداقل به انسانیت و آزادگی اعتقاد داشته باشین و پایبند باشید . باز هم میگم بیایم نسبت به انسان های اطرافمون خائن نباشیم .
 
امیدوارم که هیچ کدوم از ما اینجوری نباشیم یا حداقل شما در دام همچین افرادی گرفتار نشین . اگر میخواین آموزش ببینین و تازه وارد این رشته شدین ، میتونین با راهکارهایی که در انتهای متن خدمتتون عرض میکنم درک بهتری از انتخاب روند آموزشی مناسب و همچنین انتخاب "استاد!!!" پیدا کنین .
 
اما میرسیم به یک سری صحبت ها که چند ساله میخوام در موردشون حرف بزنم ولی همیشه به دلایلی منصرف شدم . امیدوارم که در هر جایی از روند کاری یا یادگیریتون راهگشای شما باشن یا با به اشتراک گذاریشون کمک کنین تا اطرافیانتون در دام عده به خصوصی گیر نیفتن .
 
قبل از هر چیزی به خاطر موضوعاتی که ممکنه مطرح بشه و برای دوستانی که من رو نمیشناسن خودم رو معرفی کنم . بنده رضوان پورمرتضی هستم ، مدرس نرم افزار After Effects . نرم افزارهای تخصصی کاری من After Effects و 3Ds Max هستن و در بازار کار هم عموما مشغول به ساخت تیزرهای تبلیغاتی رئال و انیمیشن ، انیمیشن های صنعتی ، معماری و آموزشی مشغول بودم و نمونه کارهای من هم تعدادیشون در صفحه اینستاگرامم موجود هست . همچنین آموزش های After Effects من تا به حال به صورت اختصاصی فقط در همین سایت منتشر شدن و مقالات تحلیل و بررسی هم در زمینه ابزارهای مختلف نرم افزار 3Ds Max و After Effects هم در همین سایت به رشته تحریر در آوردم .
 
اما برگردیم به موضوع اصلی : نوشتن این مطلب مدتیه که دغدغه ذهنی من شده بود و از اونجا این بحث دوباره برام داغ شد که از بعضی دوستان مدرس که مخاطبان زیادی هم دارن ، موضوعاتی رو دیدم که لازم دونستم در اینجا ذکر کنم تا یا این روند رو اصلاح کنن یا در دفاع از شیوه رفتاری شون بر بیان . اگر هیچ کدوم از این موارد مشاهده نشه من و آقای رضایی با داشتن این رسانه پرمخاطب ، بر خود واجب می دونیم که در مطالب و اطلاع رسانی های بعدی به صورت مستقیم و با ذکر نام فرد به سراغ روشنگری ریز به ریز مشکلات فعالیتشون بریم و این احساس رو داریم سکوت هر چه بیشتر در این مورد ، خیانت بزرگی به هنرجویان و تازه واردان به این رشته هست . قطعا عده ای از این افراد ، اونقدر فعالیت پرمشکلی دارن که ما هیچ امتناعی از رویارویی مستقیم و بی پرده با اونها نخواهیم داشت.
 
 

اتفاقات عجیب و غریب در بازار پک های آموزشی :

مدتی پیش در یک کانال آموزش 3Ds Max و فروش پک های آموزشی مطالب عجیب و غریبی منتشر شد . مدرس این کانال با انتشار تصویر رندر مجموعه رقیب، شروع به یک کل کل بچگانه و تسویه حساب شخصی با رقبای خودش کرد و فالوورهای چندهزارنفره این کانال مجبور بودن به صورت اجباری قربانی تخریب غیرحرفه ای رقیب بشن و این اراجیف رو بخونن و شاهد این گونه رفتارها باشن . در زیر میتونین شروع این موضوع رو ببینین :
 
image05
 
من به شخصه نمیدونم آیا در گذشته تحرکاتی از سمت طرف مقابل (که من نه میشناسمشون و نه طرفدارشونم) وجود داشته یا نه که اگر وجود داشته باز هم مایه تاسف و سرافکندگیه اما موضوع اینه که همگی شما به اصطلاح مدرس هستید ، من به عنوان کسی که توی این رشته فعالیت میکنم یا حداقل کسی که میبینه شما در حال آموزش به افراد زیادی هستین ، خجالت زده میشم که هنوز بویی از منش و افتادگی یک معلم نبردین و رقابت از کثیف ترین نوعش که همون تخریب رقیب هست رو در پیش میگیرین . مدرس های زیادی هستن که از حاشیه به دورن ، آروم و باارزش به جلو پیش میرن ، قصدشون صرفا مسائل مالی نیست و از معلم بودن ، مرامش رو هم آموختن و دلسوزانه در کنار هنرجوها هستن و نمیذارن ذهن هنرجو به سمت دیگه ای منحرف بشه . واقعا درک نکردم چرا در انتهای تخریبتون هم یک نظرسنجی برگزار کردین تا هنرجوهایی که تنها دلیل بودنشون در کنار شما یادگیری هر چه بیشتر و باکیفیت تره ، با مسایل فکری و درونی و شخصی شما درگیر بشن ... فقط خواستم بگم بدونین فلسفه مدرس بودن این نیست که بلد باشین تعدادی ویدیو ضبط کنین و بفروشین . قطعا مفاهیمی فراتر از اینها در پشتش نهفته ست . البته که این اتفاقات نه فقط در این کانال بلکه روزانه در سرتاسر شبکه های اجتماعی وجود داره و اگر بخوایم به همگی بپردازیم قطعا از حوصله این مطلب خارجه .
 
چون در ادامه این مطلب قراره به موضوع پک های آموزشی هم پرداخته بشه لازم میدونم یک نکته رو متذکر بشم . تولید پک های آموزشی هیچ اشکالی نداره . ما باهاش مخالف نیستیم و اگر یک پک آموزشی به صورت اصولی ساخته شده باشه و از کیفیت مناسبی برخوردار باشه قطعا ما هم استقبال میکنیم . خود من مدتهاست که تولید یک پکیج آموزشی رو در سر دارم و ما هم مطمئنا در این سایت شاهد ارائه تعدادی از اونها در آینده خواهیم بود . خرید یک پکیج آموزشی میتونه به شما کمک کنه تا به صورت بهینه از آموختن بهره ببرین و هر چند بار که خواستین درس ها رو تکرار کنین و در مباحث عمیق و عمیق تر بشین . اما در نقطه مقابل ، یک پکیج آموزشی بی سر و ته میتونه شما رو گمراه کنه ، از ادامه دلسردتون کنه و احساس کنین که یا گیرایی پایینی دارین یا در این رشته استعدادتون کافی نیست . نقدی که در ادامه بر تعدادی از این پکیج ها داریم به معنای تخریب اونها نیست ، کاملا منطقی و مطالعه شده ست و بدیهی ست هر کس که به نرم افزار و شیوه تدریس تسلط داشته باشه باید اونها رو رعایت کنه و اگر در حیطه نرم افزارهای تخصصی من و موارد تدریسم هست ، امیدوارم که سوبرداشتی مبنی بر پایین کشیدن طرف مقابل در موردش صورت نگیره . بنده نه در زمینه کاری نه در زمینه تدریس با کسی در حال رقابت نیستم و راه و رسالتی که سالهاست در این سایت پیش گرفتیم رو با حداکثر توان ادامه میدیم و اونقدر شناخته شده هستیم که مخاطبانمون مفهوم حرف ما رو درک کنن .
 
گاهی پس از مراجعه به سرفصل های آموزشی خیلی از این پک های آموزشی ، با فجایع بزرگی رو به رو میشیم . این بارزترین نمونه خیانت به هنرجو هست . مدرسی که نمیدونه روند آموزش یک نرم افزار چطور باید باشه و شروع میکنه به تدریس آخر به اول و وسط به ناکجاآباد یک نرم افزار .
 
در زیر یکی از این نمونه ها رو میبینیم که مربوط به پکیج آموزشی After Effects هست :
 
Image03
 
متاسفانه بارها با دیدن این سرفصل ها متعجب شدم . پس از یادگیری فصل اول و دوم که مربوط به محیط نرم افزار و منوها میشن به یک باره به 3 فصل متوالی میرسیم که در رابطه با تکنیک مورف صحبت میشه . کاربر بدون داشتن آشنایی از هیچ گونه امکانات و ابزارهای کاربردی در After Effects میره روی تکنیکی که نمیدونم هر چند سال یکبار ممکنه در چه پروژه خاصی و چه جایی استفاده بشه یا اصلا استفاده نشه . بعد از یادگیری مورف میرسیم به بخش دوم منوها که نمیدونم چرا بینش فاصله افتاد و آیا تکنیک مورف ، وسط یادگیری منوهای نرم افزار ضروری بود یا نه . فصل ششم مربوط میشه به موشن گرافیک . موشن گرافیک یعنی انیمیشن ، یعنی حرکت و انیمیت Text ، یعنی Keyframe Interpolation ، یعنی Shape Layer و Maskها . اما با کمال تعجب میبینیم انواع Keyframe ها در فصل دهم بخش 6 ، معرفی Text فصل دهم بخش 7 و8 ، Shape Layers فصل دهم قسمت 11 و .... تدریس میشه .
 
بخش های آخر یعنی آشنایی با Cinema4D و مخصوصا آشنایی با Realflow هم مطلقا وجودشون قابل درک نیست توی این مجموعه . شاید بشه گفت Cinema4D میتونه یک پارتنر خوب برای After Effects در تولید موشن گرافیک باشه اما دقیقا فلسفه وجود Realflow در این بین چیه ؟ چرا باید کاربر رو گیج کنیم ؟ کسی که هنوز هیچ شناختی از دنیای پیچیده سی جی نداره ، با تموم کردن دوره شما احساس میکنه باید Realflow هم کار کنه و میره سراغ این نرم افزار بزرگ شبیه سازی دینامیکی و سیالات و پس از مدت ها تست و تمرین و آموزش متوجه میشه تحت هیچ شرایطی از همون روز اول به دردش نمیخورده . اصلا اسم بردن از دو نرم افزار تخصصی 3D در یک دوره After Effects دلیلش چی هست ؟ حتی اگر پاسخ این باشه که میتونن در عرصه تولید موشن گرافیک و جلوه های ویژه به ما کمک کنن بله میتونن . در زمینه تولید جلوه های ویژه ، نرم افزارهای 3Ds Max ، Maya ، Houdini و ... هم میتونن به ما کمک کنن ولی در یک دوره After Effects که روندش بر اساس جلوه های ویژه باشه معرفی Houdini یا پلاگین FumeFX مفهومی نداره .
 
من این دوست عزیز مدرسمون رو نمیشناسم و مشکل ، خصومت و رقابتی هم باهاشون ندارم اما پس از سالها تجربه تدریس عمومی و خصوصی بعید میدونم هنرجو به راحتی بتونه با این روند چیدمان سرفصل ها به درک درستی از نرم افزار برسه و اگر احساس کنه به درک درستی رسیده و درصدد دفاع ازش بربیاد ، قطعا در آینده و با پیشرفت بیشتر متوجه میشه که اولین آموزشی که دنبال کرده از روی اصول نبوده و فکر نمیکنم نهایتا این دوره خروجی مناسبی داشته باشه .
 
یک مورد دیگه رو در رابطه با همین از هم گسیختگی سرفصل ها در یک پکیج آموزش 3Ds Max با هم بررسی میکنیم :
 
image04
 
راستش این نوع سرفصل بندی اونقدر از هم گسیخته و دور از هم هست که اصلا نمیتونم تحلیلش کنم . درس سوم در رابطه با وارد کردن فایل از نرم افزارهایی مثل اتوکد هست ، خطوطی که از اتوکد وارد مکس میشن به صورت Line هستن اما درس چهاردهم به توضیح Line میرسیم . حتی اگر از اتوکد یا رویت نحوه وارد کردن فایل سه بعدی رو هم شرح داده باشن باز هم نمیدونم چرا کسی که هیچ چیزی از مکس نمیدونه باید همچین چیزی رو در ابتدای یادگیریش و در درس های اول ببینه . درس یازدهم مربوط میشه به ایجاد پوشش گیاهی حرفه ای در محیط های بزرگ که قطعا این روزها یا از پلاگین Forest Pack استفاده میشه یا Particle System ها اما هنوز هیچ اثری از تدریس Modifier ، مدل سازی ، Shape و .... در درسهای قبلی دیده نمیشه . طولانی ترش نمیکنم چون میتونم چندین صفحه اشکال در مورد هر کدوم از این سرفصل بندی ها بنویسم و ایراداتش رو یک به یک بگم . تنها نکته ای که وجود داره اینه که افسوس میخورم برای هنرجوهایی که گول میخورن و همچین آموزش هایی رو میخرن . حتی اگر بتونن در نهایت کاری انجام بدن یا خروجی مشخصی در انتهای دوره داشته باشن ، بعد از چند سال کار و شروع پروژه های پیچیده تر متوجه تمامی مشکلات پایه ای خواهند شد .
 
دوستان من ، عزیزان "استاد" یا مدرس : کار ما شوخی نیست . ما کسانی هستیم که عده ای به ما اعتماد میکنن و از محتوای آموزشی ما استفاده میکنن ، ورود ما به عرصه آموزش اون هم به صورت جدی و گسترده بدون داشتن سرفصل اصولی که پایه و اساس یک پکیج آموزشی هست ، یک خیانت بزرگ به خودمون ، آینده مون ، مخاطبانمون و آینده شون هست . ما در قبال آینده هنرجوها مسئولیم حتی اگر در حال ارائه آموزش های رایگان باشیم چون حتی یک آموزش رایگان با راهنمایی های اشتباه میتونه افراد بی شماری رو گمراه کنه . ما در حال نوشتن بخشی از سرنوشت و آینده مخاطبانمون با محتوای مورد ارائه مون هستیم . ما می تونیم به راحتی و با راهنمایی درست ، یک فرد رو به اوج برسونیم یا متقابلا تبدیلش کنیم به کارمند خسته ای که هیچ وقت بیشتر از حد مشخصی کاری ازش برنمیاد و همیشه فکر میکنه راهش در جهت ورود به این رشته درست نبوده در حالی که ما راه اشتباه رو بهش نشون دادیم .
 
نمونه های این نوع سرفصل بندی ها بی پایانن . هر روز تعداد بیشتری از این پکیج ها میبینم که اصلا متوجه نمیشم منشا تفکر در مورد این سبک از تدریس از کجاست و چرا باید فکر کنیم مخاطبمون به این شکل یاد بگیره بهتره . دوست عزیز مدرس یا "استاد" : اگر After Effects آموزش میدین ، اگر 3Ds Max آموزش میدین یا هر نرم افزار دیگه ای . سری به بخش Help آنلاین این نرم افزارها بزنین ، آموزش های Basic کمپانی های معروف آموزشی رو ببینین تا متوجه بشین روند آموزش اصولی چی هست و دقیقا باید از چه راهی وارد ذهن مخاطب شد .
 
confused
 
استاد گرامی دیگه ای در تلگرام فعالیت دارن که من هر سطر از مطالب کانال ایشون رو که میخونم برای چند لحظه از خجالت چشمانم رو می بندم و به فکر فرو میرم . از آیدی اینستاگرامی که ایشون در اختیار دارن و این آیدی اونقدر خواهان داره که یک آکادمی هلندی پیشنهاد قیمت 50 هزار دلاری به ایشون میده و دوستمون نمیفروشن . ( متذکر بشم که 50 هزار دلار هم قیمت مرسدس بنز E-Class مدل 2018 و همچنین معادل 750 میلیون تومان فعلی ، شاید هم بیشتر میشه) تا ادعاهای عجیب و غریب دیگه ای از این دست که راستش حداقل قلم من برای نگارششون نمی چرخه .
 
image01 
ایشون مجموعه انفرادی یا نهایتا دو سه نفره خودشون رو در غالب دپارتمان های مختلف مطرح میکنن که تعدادی از این دپارتمان ها شامل دپارتمان آموزش ، دپارتمان ساخت انیمیشن سینمایی ، دپارتمان تولیدات تصویری رئال ، دپارتمان دوبلاژ انیمیشن ، واحد روابط عمومی و ... میشه و با این تبلیغات دهن پر کن اما دروغ ، مخاطبان زیادی رو به سمت خودشون میکشونن که از سطح آموزشی بسیار پایینی هم برخوردارن و شاکیان این مجموعه هم بسیار زیاد هستن . اما در حرکت جدیدی که ایشون زدن ، هزینه هر ساعت مشاوره با استاد گرامی در شهر تهران رو یک میلیون و پونصدهزار تومان تعیین کردن و فکر میکنم که حتما عده ای از هنرجوهای از همه جا بی خبر هم گول بخورن و به سراغ ایشون برن و نهایتا هم چیزی دستگیرشون نشه .
 
image02
 
من نمیتونم بفهمم که این سطح از جسارت از کجا نشات میگیره . چطور جرات میکنین از کسی که ازتون کمک میخواد و با دنیای سی جی مطلقا ناآشناست برای یک ساعت راهنمایی های غلط و بدون داشتن هیچ تجربه ای ، مبلغ یک میلیون و پونصد هزار تومن درخواست کنین ؟! به این فکر کردین پدر یا مادر بی گناه اون خانواده توی این شرایط بد اقتصادی چقدر باید کار کنه که یک میلیون و پونصدهزار تومان رو به شما پرداخت کنه ؟ آیا ذره ای از مفهوم شرف و انسانیت رو درک کردین ؟ من بهتون قول میدم که به شخصه و از طریق همین رسانه با شما تسویه حساب سنگینی میکنم ، درضمن هر کدوم از هنرجوها نیاز به هر گونه مشاوره ای در هر زمینه ای از سی جی که داشت بنده به صورت کاملا رایگان و برای ساعت های بی شمار در خدمتش هستم و اگر در زمینه ای بود که تخصص نداشتم ارجاعشون میدم به اشخاص متخصصی که در دسترس هستن و بدون هیچ چشم داشتی شما رو راهنمایی خواهند کرد ، افسوس ... یادمون رفته که ما رسالتی بر دوشمون هست . در ضمن نشان TM که در کنار اسم مجموعه ایشون خورده هم میتونه لبخندی گذرا رو برای لحظاتی بر لبان شما به ارمغان بیاره .
 
بخش کوچیکی از رزومه ایشون هم شامل تولید کننده تعداد بی شماری از تولیدات تلویزیونی و سوپروایزر انیمیشن هایی در عرصه بین المللی میشه که کسی هنوز عناوینشون رو نمیدونه ، تدریس در 200 آموزشگاه در تهران و کرج و دانشگاه های بسیار ، چاپ کتاب آموزش Maya و شروع تدریس از اواخر دهه 70 هست که این مورد هم به شدت قابل بحثه اما ما از صحبت در موردش اجتناب می کنیم چون باز کردن همچین دروغ های شاخداری رو در شان سایت نمی بینم و هر کسی میتونه صحت یا عدم صحتش رو تشخیص بده .
 

 
استاد مرموز دیگه ای هستن که نمیدونم در موردشون چی بنویسم ، از آموزش تخصصی نرم افزارهای سه بعدی مثل 3Ds Max تا After Effects و Premiere و ... گرفته تا انواع نرم افزارهای طراحی وب ، برنامه نویسی و حتی در نهایت به آموزش Nero هم میرسن . اما پس از دیدن تعدادی از فیلم های آموزشی ایشون عرق شرمی بود که ریختم و به فکر فرو رفتم . اونقدر توی این ویدیوها شوخی های زننده ای با افراد حاضر که هنرجوها هستن میشه که گفتنش حداقل در اینجا ممکن نیست . ایشون در حین آموزشها که نمیدونم چرا در مکان عمومی ضبطشون میکنن ، حواسشون به صورت کامل به محیط اطرف هست و گاهی در حین آموزش چشم چرانی هم میکنن و همچنین سوژه بدچشمی شون رو هم برای من و شما توصیف میکنن . در ضمن اکثر اطلاعاتی که این استاد بزرگ به شما ارائه میکنن کاملا غلط هست و بدیهی ترین تعاریف دنیای سی جی رو کاملا اشتباه و از روی برداشت های شخصی تحلیل و تدریس میکنن که جای تاسف بسیار داره . البته که ایشون آموزش های رایگان زیادی منتشر و عده کثیری از هنرجوها هم از این آموزشها استفاده کردن اما کاش دست به تولید این محتوا نمیزدن و میذاشتن حداقل هنرجوها چیزی ندونن تا اینکه وارد دنیایی از تعاریف غلط در زمینه نرم افزارها بشن .
 
سوژه هایی برای پرداختن به این شکل بسیار زیاد هستن اما حداقل در شرایط فعلی و بسته به تحملمون نه دوست داریم از این افراد به صورت مشخص اسم ببریم نه اینکه اشاره دقیق تری صورت بگیره . اما اگر این روند ادامه داشته باشه قطعا تاب و تحمل ما هم به صورت جدی تمام خواهد شد و من شخصا با صرف چند میلیون تومان هزینه ، پکیج های آموزشی این دوستان رو میخرم و به تحلیل ریز به ریز و جدی هر کدوم از این شخصیت ها می پردازم .
 
نکته جالبی که باید در مورد موارد مطرح شده عرض کنم اینه که تمامی این افراد به اصطلاح استاد ، مخاطبان زیادی دارن و تعدادی هم ازشون راضی هستن و طرفدار پر و پاقرص این دوستان شدن و در صورت انتقاد به شدیدترین شکل ممکن پاسخ شخص منتقد رو میدن . من در مورد طرفداران این به اصطلاح اساتید تنها ذهنیتی که دارم اینه که قطعا هنوز محتواهای آموزشی استاندارد رو ندیدن و رفرنس های معتبر رو کشف نکردن . اگر هم در گذشته با مدرس دیگه ای برنامه آموزشی داشتن و راضی نبودن و حالا با داشتن این استاد گرانقدر در کنارشون ، یزدان رو سپاسگزار هستن بهشون عرض میکنم که مدرس های قبلی که تجربه کردن قطعا معلوم الحال تر بودن .
 

اما کلامی با شما هنرمند و هنرجوی عزیز :

این روزها پکیج های آموزشی گول زننده در بسته بندی های شیک با اساتیدی چرب زبان و به ظاهر کاردرست اما در باطن بدون تخصص و فاقد درک آموزشی به صورت نامحدود در بازار موجود هستن . اگر قصد خرید یک پکیج آموزشی رو دارین گول خیلی چیزها رو نباید بخورین .
 
 
1. بسته بندی های شیک :
عموما خیلی از افراد برای جلب توجه محصولشون از بسته بندی های خاص استفاده میکنن . بسته بندی مرغوب جزئی از احترام به مشتری هست اما نباید برای شما که خریدار هستید ملاک باشه و بی توجه به محتوا جذبتون کنه . گاهی تعدادی آموزش رایگان میتونه از صدها پکیج در ظاهر زیبا برای شما سودمندتر باشه .
 
 
2. قرعه کشی های پی در پی
خیلی از اشخاص برای جلب مشتری دست به این کار میزنن و گاها جوایز وسوسه کننده ای هم به هنرجوها اعطا میکنن که هضم این موضوع برای من سخته اما در هر صورت بابت این توجه به مشتری دستشون رو از راه دور می بوسم . گول این موضوع رو نخورید ، اکثر این جوایز و قرعه کشی های پی در پی در جهت جذب شما و خرید پکیج های مختلف از اون شخص یا مجموعه هست . باز هم میگم قرعه کشی و اعطای جوایز مشکلی نداره اما به شرطی که با دنبال کردن تمامی زوایای فعالیت شما به صداقتتون پی ببریم ...
 
 
3. تبلیغات گسترده در فضای مجازی :
حتی اگر در معروف ترین و معتبرترین صفحه های دنیای مجازی هم تبلیغ یک مجموعه رو دیدین دلیلی بر کیفیت اون مجموعه نیست و شما هم همین الان میتونین با صرف هزینه در معتبرترین بسترها تبلیغات خودتون رو به نمایش بذارین .
 
 
4. تخفیف های همیشگی :
بعضی از پکیج های آموزشی تقریبا تمام 12 ماه سال رو روی مود تخفیف هستن و مواقعی که بدون تخفیف دیده میشن قطعا اختلالی در سیستم اون مجموعه پیش اومده ، تخفیف هایی عجیب و غریب از انواع مختلف شامل : تخفیف به بهانه تولد مدرس ، به بهانه کریسمس ، به بهانه عید نوروز و صدها بهانه دیگه . این تخفیف ها در تمامی نقاط دنیا و در تمامی مجموعه های معتبر هم دیده میشه و خیلی هم خوبه و باز هم نوعی تکریم و احترام به مخاطبین هست و اشکالی بهش وارد نیست اما هیچ وقت صرفا جهت تخفیف داشتن یک پکیج آموزشی اون رو تهیه نکنین . گاهی توی زندگی اگر بیشتر هم هزینه کنیم اما با تحقیق و تفحص بوده باشه ضرر نکردیم و در نهایت در طول دراز مدت به نفعمون خواهد بود .
 
 
5. ارائه مدرک بین المللی :
بازار ارائه مدارک بین المللی بین اساتید گرم و سوزان هست و رقابت عجیب و غریبی بین افراد ، سایت ها و مجموعه های مختلف شکل گرفته که هر کدوم مدرک معتبرتری به مخاطبانشون ارائه بدن و گاها دیده شده که یک مدرس در صدد ارائه مدرک دانشگاه آکسفورد برای آموزش V-Ray بودن که جای هیچ صحبتی رو باقی نمیذاره . در توضیح این موضوع باید بگم که داشتن یک مدرک بین المللی همیشه خوب بوده و هست و در تمامی نقاط دنیا ویژگی خوبی محسوب میشه اما تضمینی بر موفق بودن یا جذب شدن شما در مجموعه های معتبر نخواهد بود و در نهایت این تخصص شماست که میتونه متضمن همه چیز باشه . با اطلاعاتی که دارم و بررسی هایی که دوستان عزیز و (خاص) دیگه در شبکه های اجتماعی انجام دادن و با ارائه سند و مدرک به نظر میرسه تقریبا تمامی مدرک های ارائه شده فاقد اعتبار هستن و ارزش خاصی ندارن . البته که منکر نمیشم چند مجموعه هم توی ایران هستن که با گرفتن نمایندگی از کمپانی سازنده اون نرم افزار یا محصول ، مدارک معتبری رو هم ارائه میکنن اما تعداد این مجموعه ها به تعداد انگشت های یک دست هم نمیرسه . متاسفانه خیلی از افراد هم ادعا میکنن که در زمینه نرم افزاری که تدریس میکنن و شما پکیج آموزشیش رو تهیه کردین میتونن مدرک معتبر بین المللی رو گاها با هزینه های چند میلیونی براتون تهیه کنن که قویا بهتون توصیه میکنم از همچین مواردی دوری کنین و تا زمانی که از اصالت و معتبر بودن یک مدرک بین المللی مطمئن نشدین تحت هیچ شرایطی هزینه ای برای تهیه اش نکنین .
 
 
6. تسلط مدرس بر ده ها نرم افزار :
اگر روزی خواستین از یک شخص پکیج آموزشی تهیه کنین و دیدین اون شخص ادعا میکنه به تعداد زیادی نرم افزار مسلط هست که گاهی لیست های ارائه شده به 20 یا حتی 30 نرم افزار هم میرسه ، فورا از خرید اون پکیج خودداری کنین . همیشه افرادی رو انتخاب کنین که در زمینه مشخصی فعالن . کسی که 10 نرم افزار رو تدریس میکنه قطعا به هیچ کدوم مسلط نیست ، چون این موضوع کاملا غیرممکنه . این نرم افزارها هر کدوم دنیای بی پایانی دارن و تا پایان عمر هم که روی هر کدومشون تخصصی کار کنین چیزهایی هست که باز هم باید یاد بگیرین یا تکنیک هایی هست که باید کشف کنین . یادتون باشه اگر شخصی گفت من 10 نرم افزار کار میکنم ، به هیچ عنوان نشان از حرفه ای بودنش نداره و برعکس ، هیچ اعتمادی به محتوای آموزشی ایشون نیست و نمیشه انتظار داشت که آموزش باکیفیتی به دستتون برسه .
 
 
7. انتشار نظرات مخاطبان مجموعه :
اکثر اشخاص برای جلب نظر شما اقدام به انتشار پیام های تاثیرگذاری از طرف خریداران پکیجشون میکنن که این موضوع به راحتی میتونه شما رو ترغیب به خرید کنه . البته که اکثر کمپانی های بزرگ دنیا در زمینه آموزش دقیقا همین کار رو میکنن و مشکلی توی این قضیه اصلا وجود نداره . اما مسئله اینجاست که ما داریم در مورد افرادی صحبت میکنیم که تا قبل از این هیچ نام و نشونی ازشون در بازار کار وجود نداشته و حتی یک نمونه کار درخور توجه هم ندارن و حتی اگر نمونه های گول زننده ای هم ارائه بدن یک فرد حرفه ای به راحتی میتونه ازش نکات ریز و مشکلات زیادی رو در بیاره که متاسفانه برای هنرجوهایی که در پی آموزش هستن میتونه گول زننده باشه . ویس هایی که در کانال های تلگرام قرار میگیرن با عنوان تمجید هنرجوها از مجموعه ما ، به راحتی میتونن ساختگی باشن ، پیام هایی که حتی از یک آیدی مشخص فروارد میشن به راحتی میتونن با هماهنگی ساده با شخص مقابل ساختگی باشن و بذارین در مورد اسکرین شات ها هم صحبتی نکنم که جعل کردنشون در فتوشاپ میتونه توسط هر کسی صورت بگیره . حتی به وفور مشاهده میشه که یک شخص اقدام به انتشار نمونه کار هنرجوهای خودش میکنه که این میتونه برای خریدار یک پکیج آموزشی تحریک کننده ترین حالت ممکن باشه اما نمیتونه قابل اعتماد و قانع کننده باشه چون این مورد هم به راحتی میتونه جعل بشه و فیک باشه .
 
 
8. انتشار عکس پکیج های باقیمانده :
ساده ترین و مرموز ترین راهی که میشه برای ترغیب شما که قصد خرید یک پکیج آموزشی رو دارین در پیش گرفت ، انتشار عکس پکیج های باقیمونده هست و با عباراتی مانند "فقط 5 ساعت دیگر فرصت باقیست" یا "فقط 3 عدد پکیج دیگر" همراهه که این روزها بسیار زیاد هم دیده میشن . خیالتون راحت . پس فردا هم که زنگ بزنین اون پکیج ها با همون قیمت در اختیار شما قرار خواهند گرفت و حتی با چشم خودم دیدم که یکی از همین مدرسین بدون فروش حتی یک پکیج ، با قرار دادن چنین عباراتی در کانال تلگرامی خودش ، مخاطبین رو وسوسه میکرد تا محصولاتش رو بخرن . این هم نوع جدیدی از سواستفاده ست که با ترغیب شما به عنوان خریدار ، اینطور وانمود میکنن که پکیج ها به سرعت در حال فروش و تموم شدن هستن و اگر نخرید باید تا مدت ها منتظر بمونین تا بهشون دست پیدا کنین . امیدوارم خام این سبک تبلیغات پوچ نشین .
 
 
9. استفاده از نام آکادمی :
ظاهرا خیلی از اشخاصی که سرشون گرم به آموزش آنلاین و فروش پکیج های آموزشی هست متوجه نیستن که کلمه آکادمی اصطلاح سنگینیه و یک مجموعه یک نفره نمیتونه آکادمی نامیده بشه . حتی اگر شما مجموعه ای دارین که 10 نفر هم در حال هماهنگی فعالیت های شما ، بسته بندی پکیج ها ، واحد فروش و ارسال بسته ها هستن شما یک آکادمی ندارین . میتونین کلمه آکادمی رو در ویکی پدیا سرچ کنین شاید به تعاریف ملموس تری از این اصلاح رسیدین و متوجه شدین که با دیدن چند دی وی دی آموزشی و تصمیم گرفتن به تدریس اونها یک آکادمی یا دانشگاه مجازی تاسیس نکردین . از دوستانی که میخوان پکیج های آموزشی تهیه کنن خواهشمندم گول نام قشنگ مجموعه رو نخورن و به کمترین چیزی که توجه کنن این مورد باشه . این روزها دنیای شبکه های اجتماعی پر شده از آکادمی های مهندس فلانی ها که تعدادشون کم هم نیست و این مهندس فلانی ها به راحتی میتونن با همین کارهای گول زننده جیب شما رو خالی کنن .
 

راهکار چیست ؟

اول از همه متاسفم که این رشته اونقدر بی در و پیکر شده که هر کس و ناکسی داره با عناوین قشنگ هر جور کلاهبرداری میکنه و به هر شکلی جوون های مملکت رو سوژه سواستفاده خودش قرار میده . عده ای انسان های فرصت طلب با سواد کم و سابقه کار پایین ، اونقدر جسور شدن و وقاحتشون به سر حدی رسیده که ، هیچ چیزی جز منافع مالی براشون مهم نیست و اینکه وقت و هزینه و جوونی شما زیر پاشون له بشه کوچکترین اهمیتی براشون نداره و مهم اینه که در رفاه باشن و هر روز پر و بال بیشتری بگیرن . شما هم اگر روزی بهشون بابت نتیجه نگرفتنتون مراجعه کردین توجیهشون خلاصه میشه توی نداشتن تمرین کافی شما ، نداشتن استعداد توی این زمینه یا اینکه ازتون سوال میشه پس چرا هنرجوهای دیگه که نمونه کارشون موجوده نتیجه گرفتن ؟
 
برای مقابله با این افراد به یکصدایی و متحد بودن ما نیازه . اینکه هر زمان به همچین اشخاصی برخوردیم علنا در موردش در فضای مجازی صحبت کنیم و بدون داشتن ترس در این مورد ، هر بلایی که سرمون اومده رو افشا کنیم . ممکنه شما هم در آینده پس از یادگیری هر کدوم از این ابزارها و پس از داشتن شرایط مناسب ، بخواین به شغل شریف و مقدس تعلیم و تدریس روی بیارین . اون زمان تازه متوجه خواهید شد که بازار تدریس دچار آنچنان فساد و بی اعتمادی شده که اگر بخواین به شکل سالم درونش به فعالیت بپردازین هیچ راهی وجود نداره و خیلی زود ناامید خواهید شد .
 
در بخش قبلی در رابطه با 9 مورد صحبت کردیم که ممکنه شما گول هر کدوم از اون ظواهر قشنگ رو بخورین و سرتون کلاه بره . لازمه که مجددا تاکید کنم هیچ کدوم از مواردی که ذکر شد ، موارد منفی و بدی نیست فقط ممکنه بعضی افراد شارلاتان با استفاده از این نکات مثبت بتونن شما رو گول بزنن و به راحتی جیب شما رو در ازای محتوای بی ارزش خالی کنن . بعضی اشخاص و مجموعه ها هم در همین ایران وجود دارن که با داشتن محتوای با کیفیت آموزشی و هدفمند ، بسته بندی های مرغوب ، قرعه کشی ، تبلیغات گسترده ، تخفیف های دوره ای ، ارائه مدرک بین المللی و ... رو در دستور کارشون دارن و به شما به عنوان مشتری و هنرجو بیشترین احترام و پشتیبانی رو تقدیم میکنن که باید بهشون تبریک گفت بابت این موضوع .
 

اما بهترین راه یادگیری نرم افزارها و ابزارهای موردنیاز شما چه چیزهایی هستن ؟

 
1. یادگیری با استفاده از سورس های آموزشی خارجی :
 
نکته اولی که باید در این زمینه متذکر شد اینه که اگر تصمیم دارین در آینده ای نه چندان دور به یک حرفه ای در زمینه سی جی تبدیل بشین باید یادگیری زبان انگلیسی در سطح قابل قبول رو به عنوان یک هدف اصلی در برنامه کاریتون قرار بدین . تمامی رفرنس های آموزشی معتبر دنیا به زبان انگلیسی موجود هستن ، تمامی نرم افزارها به زبان انگلیسی در دسترس هستن ، سایت تمامی نرم افزارها و ابزارهای مورد استفاده انگلیسی هستن . اگر انگلیسی رو در حد قابل قبولی متوجه میشین ، تعداد نامحدودی آموزش در Youtube از سطوح ابتدایی تا پیشرفته وجود دارن که میتونین ازشون استفاده کنین . کمپانی های نام آشنایی مثل Lynda , Pluralsight , Gnomon Workshop , CMIVFX و ... آموزش هایی با روندهایی استاندارد و بی نظیر رو در اختیار شما قرار میدن که دسترسی به این آموزش ها این روزها اصلا سخت نیست و شما حداقل مطمئنین که اطلاعات رو از منبعی دریافت میکنین که واقعا معتبره و در سطح شماره 1 دنیا فعالیت میکنه . همچنین بهتون بی چون و چرا و از روی اطمینان میگم اکثر پکیج های موجود در بازار ، محتواشون رو از روی این آموزش ها تهیه میکنن . یادتون باشه در هر سطحی که هستین ، استفاده از سورس های آموزشی موجود در اینترنت میتونه قوی ترین پل پیشرفت شما باشه و میتونین به این وسیله از هر نرم افزار یا ابزاری که مدنظرتون هست اطلاعات کسب کنین و به یادگیریش بپردازین . اگر بخوام نظر شخصی خودم رو مطرح کنم قاطعانه این روش رو برای یادگیری هر نرم افزار ، پلاگین یا ابزاری پیشنهاد میکنم و مطمئن باشین اگر برای یک مبحث خاص ، یک پکیج فارسی پیدا میشه ده ها پکیج و سورس آموزشی انگلیسی موجوده که خیلی اصولی تر و کامل تر تدریس میشه . میخوام این اطمینان رو بهتون بدم اگر زبان انگلیسی تون در سطح زیر صفر هم هست ، میتونین با بستن صدای ویدیوی آموزشی و نگاه کردن حتی چند باره آموزش ، به اکثر اتفاقاتی که در ویدیو در حال رخ دادنه اشراف پیدا کنین . حتی اگر توضیحات مدرس انگلیسی زبان ، خیلی زیاد باشه و گاهی کاملا تئوری و توضیحی پیش بره و شما بخشی از آموزش رو متوجه نشین ، بهتر از اینه که یک پکیج آموزشی فارسی از استادنماهایی که همین امروز و دیروز سر از زیر خاک در آوردن بخرین و با سرفصل های گیج کننده و غیراصولیشون کلا شما رو گمراه و دلسرد کنن .
 
 
2. یادگیری با استفاده از سورس های آموزشی فارسی :
 
من نمیگم تمامی آموزش های فارسی مشکل دارن چون خود ما هم در حال تولید محتوای آموزشی فارسی هستیم و براشون زحمت زیادی کشیده میشه اگر قویا پیشنهاد شد برین سراغ آموزش های زبان اصلی دلیلش اینه که حداقل از بین این همه آموزش های فارسی بی کیفیت میتونین انتخاب بهتری در میان آموزش های انگلیسی داشته باشین ، همچنین ما استادهای گرانقدر زیادی در تمامی زمینه های سی جی در ایران داریم که در حال ارائه آموزش های رایگان یا پولی هستن و محتوایی که به شما تدریس میکنن ده ها برابر مبلغی که می پردازین ارزش داره اما مشکل اینجاست تعداد کسانی که بعد از دیدن چند دی وی دی آموزشی به ایده ناب و خاص ضبط پکیج آموزشی میرسن و در صدد ترکوندن و زیر و رو کردن اون شاخه برمیان ، اونقدر زیاد شده که دیگه شمردنشون هم سخته و این افراد با آنچنان مهارتی شروع به شانتاژ و معرفی خودشون میکنن که به یکباره معروف میشن ولی تجربه نشون داده که اساتید واقعی در اون سطح گسترده اهل معرفی خودشون نیستن و به قول معروف همیشه چراغ خاموش تر حرکت میکنن که خب باید شناخت این افراد ارزشمند در بین جامعه سی جی بیشتر باشه تا در زمینه آموزش ، افراد متخصص رو در صدر داشته باشیم نه کسانی که فقط مهارت جذب فالوور و تبلیغات خوب رو دارن . ما به شما کمک میکنیم تا انتخاب خوبی در روند آموزشی خودتون داشته باشین و با کمترین هزینه به بهترین آموزش ها برسین اما قبلش ذکر یک نکته رو لازم میدونم .
 
برای چندمین بار تاکید میکنم که ما هیچ مخالفتی با تولید پکیج های آموزشی نداریم و در تمامی نقاط دنیا این اتفاق میفته و روش مرسومی هست برای آموزش های راه دور و در عین حال به صرفه و راحت . قطعا خود ما هم همیشه به فکر تولید مجموعه های آموزشی بودیم که به تعداد زیادی در بخش آموزش های وبسایت موجودن و قطعا برنامه هایی هم برای ارائه پکیج های تجاری در آینده خواهیم داشت .
 

چگونه به شما کمک می کنیم ؟

بنده "رضوان پورمرتضی" و دوست عزیزم ، مدیریت وبسایت آقای "مصطفی رضایی" تصمیم گرفتیم تا حداقل برای کمک به بخشی از هنرجویان که به دنبال بهترین رفرنس های آموزشی هستن در کنار شما باشیم . قطعا پیشنهاد اول ما همیشه منابع آموزشی زبان اصلی و معتبر هستن و اگر مجموعه های آموزشی فارسی زبان که هم سطح آموزش های خارجی موجود باشن رو حتما معرفی خواهیم کرد و بدون چشم داشت ، حمایت ویژه ای از کسانی که صادقانه و دلسوزانه زحمت تدریس واقعی رو میکشن میکنیم و شما میتونین با اطمینان کامل اقدام به تهیه این آموزش ها کنین . معرفی منابع فارسی رایگان هم قطعا در اولویت ما هستن و اگر احساس بر این شد که پکیج های آموزشی ارزش خرید رو دارن حتما معرفی میشن . برای مکدر نشدن خاطر دوستان همیشه منتقد هم به هیچ عنوان اصراری بر آموزش های داخل وبسایت نخواهیم کرد و در قدم اول آموزش های زبان اصلی رو پیشنهاد میکنیم .
 
تاکید ویژه ای میکنم که ما به هیچ عنوان نه دی وی دی آموزشی میفروشیم نه فروشگاه و امکاناتی از این دست داریم ، تمامی تلاش ما رسیدن شما به عنوان های آموزشی موردنظرتون هست که پس از دونستن عنوانش میتونین به دانلود اون مجموعه از طریق سایت های مختلف بپردازین. ما فقط مسیر درست رو به شما نشون میدیم .
 
برای ارتباط با ما و گرفتن مشاوره رایگان در این زمینه با آیدی های زیر تماس بگیرید :
 
 
رضوان پورمرتضی
 
 
 
 
مصطفی رضایی
 
 
اینستاگرام : https://www.instagram.com/mostafa_3d
 

 
امیدوارم با این حرکت بتونیم تا حد زیادی از فعالیت افرادی که صلاحیت حضور در بازار آموزش رو ندارن جلوگیری کنیم و مثل همیشه در کنار شما باشیم . ازتون دوستانه خواهشمندم اگر این مطلب رو حتی ذره ای مفید دیدین ، تا جایی که ممکنه با کسانی که میشناسین به اشتراک بذارین تا شاید بتونیم حتی تعداد محدودی از هنرجویان رو از گیر کردن در گرداب محتوای آموزشی بی کیفیت نجات بدیم .
 
مثل همیشه شما رو دعوت میکنم تا در بخش نظرات در کنار ما باشین و در این رابطه به تبادل نظر بپردازین و اگر هم تجربیاتی در رابطه با خرید پکیج های آموزشی دارین با ما به اشتراک بذارین .
 
 


برچسب ها:
کلاهبرداری

اشتراک گذاری:
دیدگاه ها ( 131 نظر )
saeed
2 سال پیش

درود بر شرافتت که حرف دل من بود...

درود بر شما . ممنونم بابت نظرتون و خوشحالم که کامل مطالعه کردین . با به اشتراک گذاری این مطلب به ما در ادامه این راه کمک کنین .

Ali Rouhani
2 سال پیش

سلام خیلی ممنونم بابت همچین نوشته ای که مدت هاست بهش نیاز بوده و واقعا نیاز به آگاه سازی و پیشگیری از همچین فضای مسمومی هست. متاسفانه عمر هنر جو جدای از مباحث مالی که واقعا اکثرا درگیرش هستند از بین میره و اون فرد تبهکار شیا چیزی جز تف و لعنت برای خودش و خاندانش و نام بد برای خودش باقی نخواهد گذاشت و این اتفاق موقعی که پرده های اغواگرانه این اشخاص در ارتباط با افراد درجه یک فرو خواهد افتاد!!!! و اما واقعا لازم به روشنگری و هست و بنظر من باید تا جایی که امکان داره گاه و بی گاه آگاه سازی کرد تا اینجور افراد هزینش با آبرویی بپردازند و سکوت هرگز جایز نیست. جناب پور رضوان از شما برای چنین مطلبی و در کل آموزش های خوبتون سپاسمندم.

سلام آقای پورمرتضی ... خیلی ممنون از مقاله بسیار خوب و صریح تون .... تا به حال ندیدم اینقدر کسی رک و پوست کنده صحبت کنه D: ایول دارین :) فقط یه ضرب المثلی از قدیم گفتن که : «« کرم درخت از خود درخته »» تا وقتی که هنرجوهای بی حوصله و ساده لوح وجود داشته باشن ، اون افراد به قول شما شیاد هم وجود دارن ! وگر نه به کی میخوان پک شون رو بفروشن ؟! برای کی تبلیغات کنن ؟! برای کی کانال بزنن ؟! درسته که هنوز دیتایی از اون نرم افزار مورد نظرشون ندارن ولی دلیل نمیشه که گول یه سری تبلیغات خنده دار و مضحک رو بخورن ! آخه تا کی ؟! زمان مام ( حالا نه 10 سال پیش D: ) از اینجور پکیج ها بود ، تلگرام هم بود ، اینستا هم بود . مثل آدم ! می رفتیم پرس و جو میکردیم سرچ میکردیم و ته قضیه رو در می آوردیم ، نه مشاوری داشتیم و نه دوست حرفه ای ... انیشتین هم نبودیم ، یه آدم معمولی خوره اینترنت ! اونا ( افراد ساده لوح ) حتی تو بقیه تصمیم های زندگی شون هم به همین شکل عمل میکنن به طور مثال رای دادن ! انتخاب همسر و ....

علي رضوي
2 سال پیش

آقا دمت گرم ، عجب مقاله اي والله هرجا نگاه ميكني ، هر سايتي ميري ، هر پيجي وارد ميشي ، اين تبليغات دهن پر كن هست !!!! واقعه خسته كننده و البته گيج كننده س ... اميدوارم همه هنرجوها به اين درك برسن كه اين پكيج ها الزاما خوب نيستن و نرن طرفشون كه بساط اينگونه افراد سودجو برچيده بشه ....

واقعا همینطوره و دیگه تحمل این حجم از تبلیغات کذب و پکیج های بی ارزش سخت شده . ما هم هدفمون همینه تا برای کسانی که شناختی به این موضوع ندارن تا حدی آگاهشون کنیم . باز هم از اینکه نظرتون رو مطرح کردین سپاسگزارم .

مهناز محمودنژاد
2 سال پیش

سلام وقتتون بخير دوست عزيز اين بی انصافیه قبل اينكه ببينيد اون طرف چيكار كردن و چه صحبت هايى در ميون بوده و شخص دیگر بارها در برابر توهين ها سكوت كرده و انقدر تحت فشار بوده كه يك بار عكس العمل نشون داده شما يه طرفه به قاضى رفتيد و جانب گرايانه منتشرش كرديد اين تخريب به چه قيمتى؟ كه اخرش بگيد من آموزش هام بهتره؟؟ من خودم بارها كلاس رفتم و اخر به همين پك هايى كه شما نمى پسنديد و استاد دلسوزش رو شياد خطاب ميكنيد رسيدم و فهميدم تا الان هيچى ياد نگرفته بودم،انقدر اموزش ها خوب و با كيفيت بود كه من روز و شب به جونشون دعا كردم و می کنم. اين بى انصافيه كسى كه انقدر واسه هنرجوهاش دلسوزى ميكنه رو اينطورى مورد خطاب قرار بدید. شخصى كه مثل خيلى مدرس ها كارش فقط تو فروش پك خلاصه نميشه و بعدش هم همه جوره هوامون رو داره اگر واقعا هدف شما دل سوزوندن براى هنرجو بود نه تبليغ خودتون به جاى جار زدن تو اينجا يه دلسوزى دوستانه ميكرديد و رفتارى كه حس كرديد اشتباه بوده رو به خودشون ميگفتيد تا يا اصلاح كنن يا دلایلشون رو توضیح. شما با اين كارتون خواستيد زحمت هاى چندين ساله يه شخص رو زير سوال ببريد كه خدارو شكر مخاطب اگر خوب متوجه شه خودتون رو زير سوال برديد ايشون به اونايى كه توانايى پرداخت ندارن پك ميدن به كسايى كه وضعيت ماليشون خوب نيست كار ميدن به قدری خیالشون از کیفیت کارشون راحته و بهش اطمینان دارند که سپردن اگه کسی ناراضى باشن مبلغ رو بر ميگردونن و كلى كار ديگه كه گفتنش خارج از حوصله بقيه ميشه ميشه شما كه انقدر خودتون رو پرفكت و معتبر ميدونيد بگيد تا الان چه كارى واسه مخاطباتون كردين؟؟؟ شما همينجا قدرت تحمل ٤تا نظر مخالف نظر خودتون رو ندارين و فورا حمله ميكنيد بعد جالبه به اون شخص خرده گرفتيد بچه گانه عمل كرده:))جالبه واقعا اميدوارم شمام روزى به سطحى برسيد كه انقدر از كارى كه انجام ميديد مطمئن باشيد كه به فكر تخريب بقيه نيافتيد????

آن را که حساب پاک است ... از محاسبه چه باک است ؟ :)

محمد ذاکری
2 سال پیش

سلام وقت شما هم بخیر حقیقتا من نفهمیدم شما از طرف چه کسی صحبت کردید؟ شما از طرف خودتون به عنوان کسی که هنرجو بوده و مجموعه هایی خریدید و دعا به جون اساتید کردید هستید و یا از طرف اساتید هستید که خبر داری اساتیدی هستند که مجموعه ها به کسانیکه بضاعت ندارن رایگان میدن و اینقدر به کارشون مطمئن هستند که گارانتی کیفیت میدن؟؟ آخه دقیقا تو هر بخشی شما جوری از جزییات گفتید که انگار خود شما دقیقا یکی از اونها هستید!! مثلا من فکر نمیکنم استادی در ایران جرئت کنه تبلیغ کنه من به کسانی که وضع مالی خوبی ندارن رایگان مجموعه میدم!! اگر هم اینکار بکنه احتمالا در خفا و کاملا محرمانه این کار بکنه که باز هم خیلی این قضیه شخصی هست و من برای همین متوجه نشدم که شما هنرجو تازه کاری هستید که از این مجموعه ها استفاده کردی و دعا در حق اساتید کردی و یا استاد سخاوتمندی هستی که مجموعه های آموزشیتون برای کسانی که بضاعت مالی ندارند رایگان میدی!! نمیشه که در آن واحد هر دو بود! این حرف شماست: "ميشه شما كه انقدر خودتون رو پرفكت و معتبر ميدونيد بگيد تا الان چه كارى واسه مخاطباتون كردين؟؟؟" این حرف شما نباید بزنید؛ چون همین آقای پورمرتضی حداقل حداقل همین مقاله نوشته اما شما خودتون چکار کردین؟ اگر استاد مجموعه فروش هستید اعلام بفرمایید که آشنا بشیم و اگر هم هنرجوی تازه کار هستید حق زدن همچین حرفی ندارید چون خود شما دقیقا هیچ کاری نکردید و رضوان جان حداقل حداقل همین مقاله نوشته و اصلا هم به کلی مقاله و آموزشهای قبلیش هم کاری ندارم!!! و دقیقا مصداق حرف آخرتون خودتون هستید: "اميدوارم شمام روزى به سطحى برسيد كه انقدر از كارى كه انجام ميديد مطمئن باشيد كه به فكر تخريب بقيه نيافتيد????" من حداقل رضوان و مصطفی و خودم میدونم اینقدر به اینکاری انجام شده مطمئن هستیم درست هست که این کار انجام دادیم، میدیم و خواهیم داد و شاهد درستی این کار هم همین که یکهویی آدم هایی با نظرات تخریبی که بیشتر نویسنده مقاله مورد هجوم قرار میدن و نه مقاله سر وکلشون در اینجا پیدا شد و جالبیش این هست که اینها اگر مخاطب همین سایت بودن یعنی توی شش هفت سال گذشته حتی نشده یکبار اینجا بوده باشن و حتی یک نظر در این همه مقاله و آموزش قبلی سایت داده باشن!!

نام
2 سال پیش

جوش نزن جوشی میشی وضعیت شما سی‌جی کارها از خیلی کارهای دیجیتال و فنی تو این مملکت بهتره. شاکی باشید ولی نه انقدر (ولی فقط اونی که اومده میگه مشاوره با استاد پروفشنال ساعتی یکوپونصد و رزوز وقتم دو ماه دیگه :D بگو مرد حسابی مشاور انرژی هسته‌ای هم این قمپزا رو نداره! انقد خودتو باد نکن سرتو بنداز پایین بشین مدل و گرافیکتو بزن بابا)

ابراهیم مودب
2 سال پیش

سلام مقاله پرباری بود به عنوان یک هنرجو که بدلیل پاره ای مشکل روند یادگیری رو کند ساختم باید متذکر شم که خود من فریب یکی از همین به اصطلاح اساتید را خوردم که اتفاقا دیدم در مقاله بالا بهشون اشاره شده . تدریس اصول و قواعدی داره فهم کافی مدرس از مطلب که تازه وقتی این شرط اصلی و لازم محقق شد میرسه به شیوه بیان و انتقال مفاهیم در کنار شرایط دیگر . کلا کمیت اموزش در ایران میلنگه شما تو دانشگاه مدرسه و هر مکان اموزشی در ایران به این مساله برمیخوری که فسمتیش مربوط به اینکه ایرانیها همه چی دان و علامه دهرند .اما در دنیای انیمیشن اوضاع نابسامانتره چرغ راهنماها یا خاموشه یا کمسو . از شما که این مقاله رو نوشتید تشکر میکنم و از مدرسان خوبی که هم بصورت پولی و هم رایگان فعالیت میکنند تشکر میکنم و امیدوارم هنرجوها راه صحیح پیشرفت و همچنین استاد خوب رو سریهتر از قبل پیدا کنند.

حسین
2 سال پیش

درود جناب پور مرتضی... مقاله ی جالبی بود... یکی از دوستان به ضرب المثل خیلی خوبی اشاره کردن:"کرم درخت ازخود درخته."بی اختیار افتادم یاد صف عریض و طویل ثبت نام برا پراید 40 میلیونی...احتمالا در بین اون 6 میلیون نفر که در عرض 3 ساعت چنین مبلغی رو ریختن به حساب سایپا منتقدانی هم بوده اند که پراید رو گاری می دونستن...نمی ذونم شاید دقیقا نشه از لحاظ آماری 6 میلیون رو نمونه ی خوبی برای 80 میلیون در نظر گرفت اما همین عدد هم بیانگر حقایق بسیار تلخی در مورد فرهنگ ایرانی(متوهم ،خوش خیال،زود باور و ...) است که زمینه ی سوء استفاده ها رو فراهم می کنه...خوبی مقاله ی شما این بود که علاوه بر پرداختن به معضلات در انتها راه حل ارائه میده که امیدوارم دوستان حرفه ای و دغدغه مند بیشتری به جمعتون اضافه بشن... پیروز باشین...

حسین
2 سال پیش

بسیار عالی و خوب بود

ممنونم لطف دارین .

AB_REY
2 سال پیش

چ عجب یبالاخره کسانی ک واقعا دلسوز هنر و سی جی هستن دیدیم .خداقوت .امیدوارم هم شما هم آقای رضایی ک واقعا دارید زحمت میکشید در این عرصه موفق و موید باشید . تشکر بابت زحماتتون .

امیر صفری
2 سال پیش

خیلی ممنون خیلی خوشحال شدم که مطالبتون در زمینه آگاهی بخشی هم هست ! ممنون از شما استاد گرامی!

خیلی لطف دارین . طبق متنی که منتشر شد من هم در زمره اساتید نیستم و تا استاد شدن راه درازی در پیش هست که البته من در اون مسیر حرکت نمی کنم و هدفم بیشتر روی پرورش هنر و تکنیکمه . امیدوارم که این مطالب آگاهی بخش به دست افراد زیادی برسه و بتونه اثربخش باشه . ممنونم بابت حضور شما .

با سلام و درود رضوان پورمرتضی عالی و فوقعلاده بود مثل تمام کارهای دیگرت ولی این مقاله چند سرو گردن بالاتر از بقیه کارهای ارزنده شما بود در ابتدا یادم نره , زحمت پی دی اف PDF این مقاله رو هم بکشید تا دوستان به هر نهوی , نشر بدن رضوان جان این مشکل سالهاست گریبان دنیای تمامی آموزش های این مملکت رو گرفته , بخاطر محیط کاری خودم سالهاست شاهد این نابسمانی در تمامی حوزه های آموزشی بودم دلم برای اون معلمی تنگ شده که بخاطر تعصب کاری خودش , وقتی ما درس رو حالیمون نمیشد , برامون کلاس آموزش فوقعلاده بدون چشم داشت پولی میزاشت , ولی العان بیشتر از 90% معلمان در تمامی رشته ها , برای کلاس فوقعلاده , در خواست هزینه های سرسام آور میکنند ... و این باور غلط به تمامی رشته های آموزشی رسیده این خود باوریهای بیشتر این استادان خیالی , از اونجا ناشی میشه , با زدو بند کردن با استادان زمان دانشجویی خودشون با صرف مبالغی پول و رانت و ..... نمره های کاذب میگرفتن و بعداز یه جشن فارق التحصیلی و به به و چه چه کردن دوستان و فامیل , به خیل بی سوادان و کم سوادان مملکت اضافه میشن و چون هیچ تخصص و هنری رو بدرستی بلد نیستند , به فکر استادی در رشته های مورد تقاضا , میشن به کسی بر نخوره یک مثال از اون چیزی که شاهدش بودم بازگو میکنم دانشجویی در ترم 8 بارها برای آشنایی با "...." به بنده مراجعه کرد ,در امتحان 2 گرفت , با مراجعه به عموی استاد و باقی قضایا ... نمره اون از 2 به بییست 20 تبدیل شد !!؟؟ , گفتم این خیلی زایعه هست , 14 یا 15 میداد طبیعی تر بود حالا من وشما تمام سرمایه خودمون رو در 30 سال زحمت , بدست این آقای مهندس میدیم .... , بدون شک تمامی کاربران سی جی , چند نمونه از این قبیل آموزش ها یا بهتره بگیم شبه آموزش رو خریدیم و نهایتاء به همون آموزش های خارجی برگشتیم , ولی ضرر رو از هرجایی بگیریم نفعه , متاسفانه رسانه های بزرگ هم به این استاد بازیها ! بال و پر میدن و مجری ها و گذارشگرها , بخاطر گرمی بازار خودشون , مرتب از این لفض استاد استفاده میکنند , در هیچ جای دنیا مدرن و پیشرفت اینقدر مافیای آموزشی در سطح های آماده کردن افراد , برای ورود به دانشگاه ها نداریم شما راحت میتونید در هر ضمینه ایی وارد کتابخانه ها و استفاده از تحقیقات عمومی در تمامی رشته ها بشین در اصل غیر مسلمانان بیشتر ذکات علم رو رعایت میکنند ! ............ مطالب اصلی رو شما بدرستی گفتین , به احتمال زیاد اشخاصی از مقاله شما به خشم و آمده و با نام وبی نام ,! شروع به لجن پراکنی و آشفته کردن فروم سایت میکنند , بجاست مدیران عزیز سرکشی بیشتری به فرم ها و تالارها داشته باشن بدون شک و بدون تعصب سایت Mostafa3d پیشرو سی جی و شاخصی در ایرانه و این برای خیلی از کج فهمان قابل قبول نیست در پناه حق

درود بر شما عبدالجلیل جان . حضور لحظه به لحظه و همیشگی شما برای من دلگرمی زیادی داره خیلی ممنونم . با حرفایی که زدین کاملا موافقم و ما فقط امید داریم که این شرایط کمی بهتر بشه و دلیل انتشار همچین مقاله هایی هم همینه ممنون میشم شما هم به نشر این مورد کمک کنین تا بتونیم افراد بیشتری رو آگاه کنیم .

حسین افشار
2 سال پیش

خیلی مفید و جامع به موضوع پرداخت شده. متشکرم. دوستان من اطلاع نداشتم کتاب های جالبی در زمینه انیمیشن و طراحی چاپ شده، به عنوان مثال کتاب های فنی حرفه ای و هنرجویی انیمیشن چاپ آموزش و پرورش. توصیه می کنم یه نگاهی به سرفصل مطالبشون بندازید.

ممنونم خیلی لطف دارین و خوشحالم که استفاده بردین . اگر عنوان دقیق کتاب ها و نام ناشر و نویسنده رو دقیق تر ذکر کنین ممنون میشم ، قطعا دوستان زیادی استفاده میکنن .

حسین افشار
2 سال پیش

خواهش می کنم چرا که نه. تولید پویانمـایی سه بعدی صحنه ای رشتة پویانمایی (انیمیشن) پديدآورنده: سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی مديريت برنامه ريزی درسی و تألیف: دفتر تألیف کتاب هاي درسي فنی و حرفه ای وکاردانش دطاهری قمی، سیمین علی عسکری، مریم یگانه (اعضای شوراي برنامه ریزي) ّ شناسه افزوده برنامه ريزی وتألیف: سیدمحم )(اعضای 1،2 ) ـ سیمین علی عسکری فصل های ( 1،3 د طاهری قمی فصل های ( ّ سید محم گروه تألیف)ـ عزت الله خیرالله (ویراستار ادبی)ـ هدی اثنی عشری (ویراستار علمی) متحرك سازي دوبعدي رشتة پویانمایی (انیمیشن) پدیدآورنده: سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی مدیریت برنامه ریزی درسی و تألیف: دفتر تألیف کتاب هاي درسي فنی و حرفه ای وکاردانش شناسه افزوده برنامه ریزی وتألیف: مهسا سامانی، عابد اسمعیل نتاج، مرضیه میثمی آزاد، محبوبه کریمی نژاد، محسن شکرطلب، مریم یگانه، مرتضی کریمی (اعضای شورای برنامه ریزي) مهسا سامانی فصل (1)، عابد اسمعیل نتاج فصل (2)، مرضیه میثمی آزاد فصل (3)، محبوبه کریمی نژاد فصل (4)، محسن شکرطلب (5 )(اعضای گروه تألیف) ـ نجمه مرادی (ویراستار علمی) ـ عزتا لله خیرالله (ویراستار ادبی) این هم لینک رسمی هستش. کتاب های جالب دیکه ای هم موجوده که من خیلی خوشم اومد. موفق باشید. http://chap.sch.ir/category/102

محمد بودات
2 سال پیش

سلام بر دوست خوبم رضوان پور مرتضی عزیز ممنون بخاطر این مطلب جامع و مفید مطمعنا این مطلب برای کسانی که می خوان از پکیج های آموزشی استفاده کنند جالب خواهد بود به نظر من یکی از علت های روی آوردن به تهیه وساخت پکیج آموزشی کمبود کار برای هنرمندان سی جی هستش این براشون یه روزنه درامده شده که حداقل این مقطع از وضعیت بازار سی جی رو یه جوری بگذرونند من امیدوارم کسانی که قصد دارند آموزشی، چیزی ، تهیه کنند اول خودشون رو از لحاظ آگاهی های لازم بالا برده و بصورت دغدغه مند و سودمند شروع به تهیه آموزش ها کنند. سعی بشه لول آموزش رو بالا ببرند ، حتما می تونند چون قبلی ها تونستند پس ما هم می تونیم، فقط نباید بی گدار به آب زد تشکر مجدد

درود محمدجان . با حرفات کاملا موافقم . امیدوارم همگی دوستان به انتشار این مطلب کمک کنن تا حداقل تاثیر کمی روی این روند بذاریم و بتونیم تا جایی که میتونیم مفید باشیم . به امید روزهای بهتر برای عرصه سی جی در ایران .

علیرضا اخباری
2 سال پیش

متأسفانه کاملا درست هست و ناامید کننده...

کاملا همینطوره اما وظیفه ماست تا جایی که متوجه میشیم به گوش اطرافیان برسونیم . از شما بابت کمک به انتشار این محتوا خیلی ممنونم و لطف کردین بابت حضورتون .

سید حمید موسوی نژاد
2 سال پیش

با سلام . مطالب مهم و درخوری بود که جای تشکر داره . فقط چند مساله به ذهنم رسید که جا داره بیان کنم . نکته اول : بروز این اتفاقات امری طبیعیه . نداشتن سیستم اکادمیک بزرگترین مشکل این حوزست ‌. ما به این حوزه به دید یک رشته دانشگاهی نگاه نکردیم و توقعی هم نباید داشته باشیم . نکته دوم : برداشتن علم مبارزه با این قشر شما رو از اهدافتون دور خواهد کرد و سرانجامی هم نخواهد داشت . به نظر من بهترین کار تولید رایگان اموزش های با کیفیته تا دست و پای این افراد سود جو کم بشه . خوشبختانه سایت شما تو این امر پیشرو بوده . هر چند دچار افت شده . و نکته اخر : متن تون در کنار مطالب مفید حاوی مطالب هجو ه . پیشنهاد می کنم صحبت هایی که جنبه ژورنالیستی نداره و از متن حذف کنین و همراه با متن اولتون به صورت فایل پی دی اف منتشر کنین با تشکر

درود . در رابطه با نکته اولتون هم موافقم هم مخالف . توی خیلی از رشته های دیگه هم که به صورت دانشگاهی بهش نگاه کردیم مشکلاتی فراتر از چیزایی که توی سی جی اتفاق میفته وحود داره . متاسفانه بیشتر از تمام این نکات ، بی قانونی افسارگسیخته ست که دامن تمامی بخش های جامعه رو گرفته . در رابطه با نکته دوم هم کاملا باهاتون موافقم . تمرکز خیلی زیادی روی این موضوع نخواهیم کرد اما گاهی باید بعضی چیزا رو بیان کرد و نگفتنش آسیب زننده ست . در رابطه با محتوا هم حق با شماست قطعا تلاش ما هم در راستای بهبود هست و خواهد بود . نکته آخری که عرض کردین رو تا جایی که بتونم توی فایل PDF رعایت میکنم و ممنونم از پیشنهاد فوق العاده تون . خیلی خوشحال شدم که نظر مفیدتون رو مطرح کردین .

چه طوفانی به پا کردی عمو رضوان واقعا عالی بود مشتی ....وقتی جامعه به سمت دلالی کاسب کاری بره نتیجش همینه متاسفانه همه میخوان از آب گل آلود ماهی بگیرن کسی دنبال نجات ماهی ها نیس...متاسفانه ماهی ها هم خوب تو این مملکت گول میخورنو نردبونه این جور آدما میشن..این تیپ اتفاقا تو مملکت ما عادیه چون ریشه داره...از اینکه وقت گذاشتی جهت روشنگری واقعا جای تقدیرو تشکر داره دمت گرم...

درود مجتبی جان دلم خیلی واست تنگ شده بود مرسی که سر زدی به سایت و همراهی میکنی . با حرفات موافقم و اوضاع خوبی نیست ولی خودمون باید شروع کنیم به روشنگری و تا جایی که بتونیم هنرجوها رو از چنگ این افراد نجات بدیم . بازم ممنونم از حضورت مجتبی عزیز .

andy2
2 سال پیش

سلام آقای رضوان پور مرتضی ممنون بابت انتشار خبر.فقط یه سوال کدوم یکی تلگرام شماست؟ @Rezvan_Pourmorteza یا @Rezvan_poormorteza

حمید معمار
2 سال پیش

برای درست کردن این وضعیت فقط باید به خشونت فیزیکی بسنده کرد [ در خیال ] در واقعیت ، از کوته فکری بسیاری از افراد ، این مقالات و نقد ها برعکس جواب میده و افراد بیشتری سمت این شیادا میرن ...

محمد ذاکری
2 سال پیش

حمید چطوری؟؟؟؟ راه گم کردی؟ نیستی آقا نیستی!!! یک خبر بده از خودت

حمید معمار
2 سال پیش

شما چطوری Mike Patton :)) ای اومدم زنگ بزنم در برم :D

محمد ذاکری
2 سال پیش

چاکریتم داداش بابا سر بزن به اینجا واقعا خوشحال میشم!!!

محمد ذاکری
2 سال پیش

عالی بود یعنی مدتها بود مقاله به این خوبی و کاملی نخونده بودم از شما دوست عزیزم تشکر میکنم و واقعا لذت بردم رضوان جان متاسفانه این لفظ استاد و ...، ما خیلی درگیرش شدیم و حتی توی تالار همین سایت هم بحثش بود اونجا هم گفتم که کار به جایی رسونده شده که لفظ استاد داره تبدیل به تمسخر میشه رضوان جان من خودم هم مواردی دیدم که برای فروش پکیجهاشون مخصوصا تو حوضه معماری چه دروغهایی که گفته نمیشه!! بعضی هاش اینقدر شاخ دار هست که من با خنده ازشون رد میشم اما یک عده چنان باور میکنن و مشتاق میشدن که حد نداشت! خود من کسی دیدم که بدون هیچ نمونه کاری شروع به آموزش آنریل برای معماران کرد؛ نمونه کارهای اورموشن که درآنریل ساخته بدون بصورت تیزر میذاشت و میگفت پروژه هات نیاز به رندر ندارن و خروجی کارهاتون بدون هیچ زمانی این شکلی (نمونه کار اورموشن) کنید!!! جالبیش این هست کسایی آوردن و چنان استاد استاد میگن که انگار همه استادهای قبل از ایشان سو تفهام بوده!!! و مثل مقاله شما هر روز میگن فقط 3 روز تا پایان تخفیف و .... فقط مونده و دوباره ماه بعد همین حرف ها تکرار میکنند! حتی یک قدم هم بالاتر رفتن و بعضی ها سایتهایی زدن که فقط برای دیدن لیست آموزشها پول نمیگیرن وگرنه همه چیز پولی!! حرف زیاده اما مهمترینش همین هایی بود که شما گفتی! تشکر میکنم و آرزوی موفقیت برای شما دوست خوبم دارم

محمدی
2 سال پیش

احسن درود بر شما

ممنونم محمدجان مرسی که حضور داری و همیشه هستی دوست عزیزم . متاسفانه به منم فشار زیادی اومد که بعدش تصمیم به نوشتن این متن کردم و دقیقا یکی از مواردی که در طول نوشتن بخش "اساتید" به ذهنم خطور میکرد تاپیک شما بود . موضوع این آشفته بازاری که در موردش صحبت شد اونقدر بزرگ و وسیعه که مقاله ای چندین برابر طولانی تر و بزرگتر باید نوشته میشد که قطعا در آینده نزدیک باز هم سراغش میایم و ناگفته ها رو مطرح میکنیم . مرسی بابت نظرت محمدجان .

Nobody
2 سال پیش

به قضیه خیلی خوبی اشاره کردین ، واقعیتش این حرفایی که شما میزنین ندونستنش نه تنها به یه مبتدی بلکه افرادی که تو این زمینه سالهاست کار می کنن خیلی ضرر می زنه، خود من چند ساله تو این زمینه فعالیت دارم و بعضا که این پکیج ها رو می بینم واقعا باور می کنم که اینها واقعی هستن یا مثلا مدرک ویری از کمپانی کیاس خیلی مهمه! از اونطرف از خودم نا امید میشم که با چند سال زحمت هنوز نتونستم تدریس کنم و دوستانی که بعد از من شروع کردن دارن تدریس می کنن ، البته نه اینکه دغدغه م تدریس باشه ، این کانال ها من رو به این فکر وا می دارن. دستتون درد نکنه بابت آگاهی و گفتن این مطلب واقعا مهم. ضمنا از سایت مصطفی 3دی واقعا متشکرم که هر وقت بخوام به یه جمع خوب فکر کنم مطمئنا جزو معدود سایت هایی هست که به ذهنم خطور می کنه. فقط یه نکته رو خیلی وقت بود می خواستم بگم که فرصتش نبود: من قبلا تو انجمن تا حدودی فعالیت داشتم ولی یه بار یه پست زده شد راجع به اینکه هر کسی که زمینه ش چیز دیگه س میاد سمت سی جی و این منو اذیت کرد و باعث شد دلسرد بشم؛ من رشته م it بود ولی به سی جی خیلی خیلی علاقه داشتم یعنی اونموقع که دانشگاه میرفتم فقط از سر اینکه نرم سربازی رفته م تو این رشته ؛ از دوستان هم خواهش می کنم نگن هر کی رشته ش دانشگاهیش مرتبط نیست نیاد سمت این کارا ، واقعیتش زندگی خوب بر اساس علاقه بنا میشه و هیچ اشکالی نداره من نوعی به خاطر علاقه م به این سمت کشیده شدم البته باز می دونم یه عده از این قضیه ناراحت هستن که امیدوارم به این سطح از درک برسن که نباید نارحت بشن. باز هم ممنون به خاطر آگاهی و آموزش های رایگان و بی نظیر

ممنونم که نظرتون رو مطرح کردین . رشته دانشگاهی خود من هم مرتبط با سی جی نیست اما در این رشته کار و تدریس میکنم و تا جایی که در توانم بوده سراغ مباحث پایه هنر رفتم و مطالعه داشتم در این زمینه ها که خیلی از ضعف هام رو جبران کرده . هنر چیزی نیست که بخواین در دانشگاه جستجوش کنین اگر زمان کافی برای مطالعه و تحقیق و پیدا کردن درکش صرف کنین به نتیجه میرسین و کمترین چیزی که ملاکه دانشگاهه . من تحصیلات تعدادی از هنرمندهای معروف سی جی رو که بررسی میکردم به چندین مورد برخوردم که توی رشته های مهندسی تحصیل کرده بودن اما توی سی جی از افراد شاخص و بزرگ هستن . خیلی ذهنتون رو مشغول نکنین و فقط سعی کنین راه درست رو انتخاب کنین و با تحقیق و مطالعه و آموزش های درست پیش برین .

فقط افراد عقده ای و تازه به دوران رسیده دیگران رو مجاب میکنن که پا از عرصه ی مورد علاقه ی خودشون بیرون بگذارن اما در وهله ی اول مشکل خود این افراد هستند که نمیتونن پیشرفت و موفقیت افراد علاقه مند و تازه وارد به عرصه های مختلف رو ببینن چیزی که نه در مقیاس کوچک بلکه در زمینه های فرهنگی و اجتماعی دیگر از سطوح جامعه ی ما در حال رخ دادن هست متاسفانه ... یه پیشنهادهم، هم برای خودم و هم افراد تازه کار دارم اینکه هیچوقت به حد و حدود خود در زمینه های مورد علاقه خود قانع نباشن و همیشه به پیشرفت و بهبود سطح خود فکر کنن یا به نوعی رئیس هیجانات و زحمات خودشون باشن ... موفق باشی دوست من

ممنونم بابت نکات مفید و راهنماییتون . کاملا موافقم .

Vahid
2 سال پیش

متن خیلی خوبی بود با تشکر از شما. یه نکته ای که دوست دارم بگم، اینه که منم شاید سالهای قبل تلاش زیادی می کردم تا چهره واقعیِ این پکیج ها رو نشون بدم اما متاسفانه فهمیدم یسری انگار دوست دارن گول بخورن و مشکلی ندارند، و از اونجایی که خودمو همیشه از این بازی ها دور نگه میداشتم اسم و رسم دهن پرکنی هم نداشتم و برای مخاطب زیاد جذاب نبودم، و همیشه متهم میشدم به حسادت و ... ولی شما و سابقه کارتون و این تریبون میتونه به خیلی ها کمک کنه. نکته دیگه، برای من همیشه سوال بوده چرا وقتی کسی یه لباس یا یه کفش می خواد بخره کلی پاساژ و مغازه می گرده اما خرید و دنبال کردن و یادگیری یه فن و حرفه انقدر برای ما بی ارزش هست که ذره ای برای پیداکردن راه درست براش وقت نمی زاریم، اینجاست که فکر می کنم هنرجو باید خودش هم با دیدن این فرهنگ مسموم به خودش بیاد و جستجو کنه و اهمیت بده برای راهی که می خواد بره. دو نکته دیگه که دوست دارم بگم و هر وقت به این سایت سر میزنم اذیتم میکنه، یکی اینکه یکی از همین اساتید 15 ساله که با انواع ترفندها در حال فروش پکیج هاش هست و در همین متن هم کارش منتشر شده، تبلیغش در بالای همین سایت هست، و همین به نظر من بهش اعتبار میده و خوبه فکری به حال این تبلیغ بشه، یا اینکه جایی ذکر بشه که تبلیغ نشون دهنده Endorsement شما نیست. نکته بعد آموزشی از مکس تو وب سایت هست با عنوان "آموزش فوق سریع مکس" با توجه به حرف های درست شما که سالیان سال وقت نیاز هست برای یادگیری یه نرم افزار فکر نمی کنید این title "فوق سریع" هم مثل "صفر تا صد" "همه چی تنها در یک پکیج" و .... در یک راستا قرار می گیرند و باید حذف بشن؟

خیلی ممنونم خوشحالم که مورد توجهتون قرار گرفته . تعدادی از این پکیج های آموزشی هم کاملا بدون مشکل هستن و من به شخصه تاییدشون میکنم و همه چیزشون اصولی پیش رفته اما درصد هنگفتیش اونقدر اشکال دار هست که خریدشون ضرر بزرگی واسه هنرجوهاست . من دقیقا نمیدونم کدوم تبلیغ رو در بالای سایت میگین و تا به حال دقت زیادی بهشون نکردم و قطعا وقتی ما تبلیغی از یک مجموعه رو قرار میدیم به معنای تایید فعالیتش نیست و این موضوع توی تمام عرصه تبلیغات و هر بستری صدق میکنه اما در هر صورت وجود تبلیغشون در اینجا مانعی بر انتقاد ازشون نیست و نخواهد بود . من در رابطه با این تایتل مجموعه مکس با آقای رضایی صحبت میکنم اما به نظرم عنوان کاملا مشکل داری نیست . آقای افراسیابی با دقت بالایی بخش های مختلف مکس رو توی ویدیوهاشون پوشش دادن که دقیقا به شکل فوق سریع پیش میرن اما از روی هیچ بخشی هم به سادگی رد نمیشن . چیزی شبیه عناوین "مروری بر تریدی مکس" که در گذشته کمپانی های لیندا و دیجیتال تیوترز بیرون میدادن . ما هم قطعا معصوم نیستیم و اشکالات و اشتباهاتی داشتیم همیشه و در همین راستا توی یک سال گذشته حداقل 40-50 عنوان آموزشی به دلیل پایین بودن سطح آموزش از بخش آموزش های سایت حذف شد و این روند ادامه خواهد داشت ، اما خوشحالم که ما از خودمون شروع کردیم و نکات و ریزبینی شما هم چشم ما رو بیشتر باز میکنه . ممنونم بابت نکاتی که عرض کردین و حضورتون باعث خوشحالیه . ممنونم .

رضا رفیعی
2 سال پیش

با سلاک خدمت شما رضوان پورمرتضی عزیز ممنون از مطلب بی نطیرت. این مطلب دغدغه ما و دوستانمون در همه گروههای تلگرامیه. انقدر مدرس و استاد زیاد شده که اصلا دیگه نمیشه جلوی این موج داغون رو گرفت. حتی کسانی که فقط با دو ماه گار گردن با افتر میان انواع و اقسام تبلیغات احمقانه برای گرفتن پروژه می کنن هم هرروز داره بیشتر و بیشتر میشه. من به شخصه بارها با این افراد تند برخورد کردم. اصلا هم از اینکه ناراحت بشن یا دعوا بشه نمی ترسم. این ادمها سموم فضای سی جی هستند. اجازه نمیدن علاقمندا خودشون برن تحقیق کنن و بفهمن چی خوبه چی بده. همه جا هم هستن و مثل قارچ هم دارن رشد بی رویه می کنن. به قول شما هرکدوم از ماها وظیفمونه حتی الامکان روشنگری کنیم و نزاریم یه عده کلاهبردار هرروز سر کسانی رو کلاه بزارن که با عضق و علاقه و از روی عدم ناآگاهی میان و می خوان وارد این فضا بشن و متاسفانه نتیجه ای جز یاس و ناامیدی نصیبشون نمیشه. من خودم دوره اموزشی برگزار می کنم جالبه که بارها به من زنگ زدن و گفتن اموزشت صفر تا صده؟ پاسخ من همیشه این بوده که دوره ای که من میزارم شمارو تازه میاره رو نقطه صفر.اما این نقطه صفر جاییه که شما دقیقا می دونید در کدوم مسیر باید جرکت کنید. شما باید کنار اموزشهای ما که بهتون میدیم از منابع زبان اصلی استفاده کنید. کار کنید. تمرین کنید. تجربه کنید تا هرروز پیشرفت کنید .مگه داریم صد رو؟ دقیقا مشکل همینه که این پک فروشها این ذهنیت رو به بچه ها میدن که شما صفر تا صد هرچیزی رو یاد میگیری و این باعث میشه وقتی یه پکی اون خواسته رو براورده نکنه تمام وجود اون ادم نا امیدی میشه. واقعا باید فکری به حال این استاد نماهایی بشه که بدون هیچ گونه سوادی فقط فضای سی جی رو به لجن کشیدن.هممون مسئولیم در این حوزه و باید حد اکثر تلاشمونو بکنیم تا کمی فضا بهتر بشه سپاس

درود بر شما رضا رفیعی عزیز و گل . بله متاسفانه از ناراحت کننده ترین مسایل موجود همین رشد قارچی اساتید و متخصصین موشن گرافیک هست . هر کسی یک پروژه آماده رو ادیت میکنه یا بلده چند تا وکتور رو بدون دونستن اصول و قوانین پایه ای انیمیشن تکونشون بده شده استاد موشن گرافیک و با مبالغ خجالت آوری پروژه می بنده و فقط بازار کار رو خراب میکنه و به قول شما تنها راه مواجهه با این افراد ، برخورد تند و مستقیم و بدون رو در بایستی هست تا دقیقا متوجه بشن که در چه جایگاهی هستن و شان کاریشون بدون هیچ گونه تحقیق و زحمتی دقیقا کجاست . و مورد دومی که فرمودین سالهاست که درد همه مدرس هاست . آموزش صفر تا صد ... حتما برای مقاله بعدی بهش فکر میکنم و قطعا بهش پرداخته خواهد شد . امیدوارم روزی بتونیم با دغدغه هایی که اینقدر ابتدایی نباشن به کارمون مشغول باشیم و کل نگرانیمون کیفیت کار و بهتر بودنش باشه ... موفق باشی دوست من .

staraf
2 سال پیش

سلام با عرض تسلیت ایام ماه صفر .... ممنون بابت این مقاله با اینکه من از زمان ورد به عرصه گرافیک متوجه این آموزشهای بی محتوا بودم!! نمونه اش در سالهای 2008 که اینترنت داشتن نهایتش دایل آپ بود!! من مجبور بودم هر هفته برای خرید آموزش برم در پارساژهای و مغازه ها بگردم که .... آنقدر آموزشهای افتضاح بودن که نگو .!! وقتی قضیه جالبترمیشه که همه آموزشهای که در فروشگاههای نرم افزاری بعنوان پکیچ آموزشی فروش میرن همه شون از ارشاد و ... مجور دارن اما کیفیت ندارن!! با عنوانهای آموزش مکس در سطح های مبتدی متوسط و پیشرفته!! در کل این مجموعه ها که در 5 ساعت!!! 3 دیسک سی دی آموزش داده میشه این بود نهایتش که با مکس فیلمهای مرد عنکبوتی 3 و مردان ایکس 3 ساخته شده!!! حتی اون زمان یک پکیج آموزشی وی ری 1.5 برای مکس 2009 گرفته بودم که مدرس که تدریس میکرد نسخه وی ری که نصب کرده بود رو کرک نکرده بود!! بعد گرینه های رو غیب درس میداد!! آره یعنی کرک وی ری رو نصب نکره بود و بلد نبود!! بعد از منوهای و قابلیتهای وی ری میگفت!! قطعا میدونید که اگه وی ری رو روی مکس نصب کنید تا فعال نکنید چه کرک چه قانونی در قسمت تنظیمات رندر گزینهاش ظاهر نمیشن!! یعنی دقیقا 2 سال عمر در با ارزشتزین سالهای عمر هر انسان قبل از 20 سالگی هست که با این آموزشها هدرشد!! یعنی اصلا هیچ چیز یاد نداد الان که برخی پکیجهاش رو هنوز بعد چند سال توی وسایلم مونده نگاه میکنم به تیتر درسهاش!! پوز خند تلخی بلبم میشینه که هم هزینه هم عمر هم اینکه اونطمان اشتیاقم 1000 برابر الان بود!!! اصلا کسی نیست حتی روی مطالب آموزشی که در پکیج از ارشاد و مرشاد!! و مجور پخش در فروشگاها های کل کشور رو دارن نظارت کنه ببین این آموزش ارزش داره یا نه فقط محثط نرم افزار ور باز میکنن اندر خصوصیات نرم افزار نظر شخصی شون رو میگن!!! بهمین دلیل که از آموزشهای که در پکیجهای مختلف در فورشگاه های نرم افزاری خاطر و دلخوشی نداشتم بعد همه گیر شدن اینترنت از سورس های خارجی استفاده کردم قطعا دیجیتال تاتورز فقید خیلی بر گردن کسانیکه گرافیک کار میکنن حق داره!! خوب میدونید چرا. الان سرچ ساده بزنید هر کس ادیت پولی و ایمپورت کردن فایل آماده و دانلود فایل آماده از آرک مدل و .... زدن دکمه رندر وی ری رو یاد گرفته سایت طراحی دکور منزل و نمای خارجی و آتیچکت دیزاین شده!!! خب قطعا بعضیا شونم چند ترم معماری خوندن ولی اون معمای که در دانشگاه یاد میدن آمورش حرفه ای مکس و ویری و فتوشاب نیست !!! هم در زمینه دیزان و معماری هم در زمینه پکیج آموزشی تعداد زیاد شده !!! ادعا ها شونم خیلی بالاست در حد آلن مکای و اندرو کریمر !!!! خخخخ ولی دیگه نمیدونستم که در پیامرسان تلگرام رقیب بازی و تبلیغ علیه رقیب ... باشه!!! یک تبلیغ هست در بالاس سایت یا انجمن که منتهی به یک سایت با عنوان آموزش معماری و شیت بندی میشه که پلاگین ساختمان!! یا بهتره بگم یک اسکریپ برای مکسه که چند گزینه تنظیمات داره!! در بخش پکیج امورشیش برای معرفی خودش و سطح آمورشی پکیجش تعدادی نمونه کار گذاشته و عنوان کرده که مال مشتری های یا همونهائی که آموزشهاش رو خردین و دیدن و شاگردش شدن!! نظر شما راجع به اون پکیج چیه؟!! من که ویدئو معرفی رو دیدم سطح بیانش متوسط یا حد اقل معمولی بود ولی نهایتها حدس میزنم که یک پروژه سا مدل ساختمان و یک متریال رندر نور پردازی متوسط و ... آموزش بده ولی نظر شما رو میخواستم بدونم.... از روی نمونه کارها هم کارها میگم که متوسط بود بیشتر کارها برای زیبا جلوه کردن افکتهای آماده یا نهایتا از بلور و کرو فتوشاب استفاده کردن که وقتی کار پروداکشن غلیظ و بلور و افکت های آماده استفاده بشه چه نور دهی چه متریال و مدلسازی نمیشه دقیق دیده و راجع به کیفیتش نظر داد و اینکه بیشتر شون پس زمینه کار عکس آماده و گذاشته بودن البته این خیلی عیب نیست ولی .. و در آخر این پکیجها که دیدم قیمتهاشونم خیلی بالاست!! مثلا یک سایت فارسی که هست آموزششم خوبه ولی یک پکیج مارول دیزاینر آماده کرده با قیمت 180!! که خیل بالاست!! واقعا با همین 180 هزارتومن میشه 3 ماهه اکانت سایت لیندا و دیجیتال تاتورز سابق رو خرید!!! یا از این بالاتر یکجا دیدم که در سایتی یکی از افراد باسابقه همین انجمن و سایت پکیجهائی رو یساخته که هر کدام بین 6 تا 12 ساعت طول آموزششون هست منتها قیمتا از 200000 تومن تا بالای 300000 تومن البته این قیمتها مال یکسال قبله بوده اینقدر زمانی که دلار 3000 تومان بود!!! اگه الان که دلار مرز 13000 تا 15000 هست چه قیمتی خواهند گذاشت!!! البته حق حکم میکنه که بگم این اموزشها رو ندیدم و تهیه نکردم و کیفیت شون رو هم نمیدونم !! ولی درسایتهای دیگه که پکیجهائی هست که با حدود یکمیلون و بین 800000 تا 1200000 تومن پکیهاشون هست و آموزش مکس و فتوشاب و وی ری رو باهم یکجا هست اینها هم که بنظرم قیمتهاشون بالاست ولی به کیقیتشون کمی با تردید نگاه میکن م چون ناآشنا هستن و ولی طبق تمام سایتهای پکیج آموزش فروش ادعا و پر رنگ و لعاب هستند!! البته نیازی هم به این پکیجها و .. نمیبینم اساس و مکس و وی ری و فکر میکنم که یاد گرفتم و مسلطم اگر به سایتها و انجمن ها سر میزنم صرفا جهت آگاهی از صنف محترم گرافیکها هست و گاهی هم نمونه کارهائی میبینم که واقعا من رو بوجد میاره!! نمونه اش در همین انجمن بخش تاپ گاری یک بنده خدائی که اسمش یادم نیست یک کاری ساخته بود از یک مسجد که واقعا تاپ و عالی بود !! اینها رو گفتم که بحثهای بی ارزش که مکس بهتره یا مایا یا بقول بنده خدائی که هودینی بهتره!! از این مطالب و بحث ها الان بدم میاد و کلای موضوعی حاشیه ای هست و آخر این موضوع به جر وبحث کشیده میشه .... الان دقیقا میدنم که هدفم چیه و چه زمین های رو پیش میگیرم الحمد الله ااینو گفتم که شاید برخی کارهای من رو دیدن و گاهی کارهائی با رندر متوسط و ... دیدن فکر میکنن من تازه کارم ولی سابقه من من در کارکردن من با مکس و مایا مال دوره ای هست که تازه ویو کیوب نماهای مکس به تری دی مکس اضافه شده بود!! اینو گفتم هر کس با سابقه هست متوجه میشه.!! و اینم بگم که اون زمانها مکس یک سیستم داشت به اسم reactor که یک تولبار بندر بود که شبی هسازی لباس و آب و !! انجام میداد تا آمدم مسلط بهش بشم اتودسک هدفش کرد!! و عضویت من در اینا هم سال 1391 برمیگرده بجای رفتم هر روز به یک نرم افزار و شکرکت در بحث: مایا یا مکس یا هودینیان!! کدام بهتره یک نمر افزار انتخاب کنید هر کدام محیطش رو می پسندید... بعد یک هدف مشخص کنید که مدلسازی یا انیمیت یا جلوه های ویژه یا آنرپ !! هر کدام ار این 4 تا رو انتخاب کنید چه مدلسازی چه انمیشن چه جلوه های ویژ و چه آنرپ باید نور و متریال و رندر رو هم کنارش یاد گرفت!! معمولا مدلسازی رو انتخاب میکنن چنو از بقیه بخشا مهمترو اساسی تره زیرا اگه مدلسازی بلد نباشیم معناش اینه که مدل ندارم که روی نور یا متریال یا رندر کنیم یا آنرپ یا جلوه ویژه براش بسازیم قطعا مهمترین بخش نرم افزاهای مکس و مایا و بلندر و سینما 4 و لایت ویو و هودینی و مودو و ... مدلسازی هست ... یادمه که اندرو کریمر که افتر افمت کارها میشناسنش در مصاحبه ای گفته بود الان خیل یخوشحالم که با سازند فیلم استار ترک کار میکنه ولی یک دغدغه که داره اینه که کاش مدلساری حرفه ای تر بود و گفته بود که علاقه فراوانی به زیبراش داره اسکالپتینگ و مدلینگ ولی چون حرفه اش با افتر افکتز هست نتوانسته به زیبراس و مدلینگ در مکس و ... بپردازه !!! بجای اینکه هر ماه یک نرمافزار و یا برای باتجربه تر ها هر روز یک موتور بازیسازی یا برای رندررر ها هر سال یم رندرر مثلا 2018 با آرنولد 2019 یا کرونا!! 2020 با وی ری !!! 2014 با مکسول!! 20201 با رد شیف یا منتال ری یا 2012 با فاینال رندرر یا بعد ها با رندرر پیکسار رندر من!!! یک رندرر خوب که کار راه انداز باشه مثل وری ری الان هیج متوری نمیتونه ادعا کنه که از ویری بهتره!! حتی دیدم الان که در یال 2018 هستیم برخی با منتال ری!! تاریخ مصرف گذشته کار میکننه که نه سرعت داری نه قدرت به روز الانه رو!! منتال سالهاست که تمام شده سالهای 2012 یا 2013 آنقدر تاریخ گذشته بود که اتودسک 2 ساله حذفش کرده اتودسکی که تو آپدیت نکردن برخی قابلیتهای مکس سابه قداره !!!! خلاصه مقاله جالبی بود با حال هوای تلگرام آموزشی گرافیک آشنا شدم!! فقط یک سوال اون کانال تلگرام که انمیشن آموزش میده رو واقعا اون آکادمی هلندی با قیمت 50 هزار دلار قصدخریدش رو داشته!!!؟؟؟

درود بر شما . حرفاتون کاملا درسته و ممنون که تجربیاتتون رو با ما به اشتراک گذاشتین . در رابطه با آیدی اینستاگرام 50 هزار دلاری هم قضاوت رو به خودتون می سپرم . ممنون بابت حضورتون .

مهران
2 سال پیش

درود بر تو و مصطفی گل امید روزی که همه شیادان روی زمین (اللخصوص دزدای دنیای سی جی یا هر کسی که شغل مارو خراب میکنه) به بدترین نوع ممکن مجازات بشن :)

درود بر شما مهران عزیز . با همکاری هم مجازاتشون میکنیم (: ما هم امید داریم روزی برسه که این افراد دیگه جایی برای جولان در این عرصه نداشته باشن . موفق باشی دوست عزیز .

مهران
2 سال پیش

من یه مدت خیلی تلاش کردم برای از بین این افراد ولی طرفداری کوکورانه بعضی افراد بی سواد بهشون پروبال داد و هروز بیشتر شدن و منو دوستانم خسته شدیم کلا از گروه ها و کانال ها اومدیم بیرون دمت گرم

نوید
2 سال پیش

رضوان جان ممنون مطالبت هشتاد درصد درسته و مرسی که دل میسوزونی . یجا باهات موافق نیستم و اون جاییه که انسان با شرف مثل استاد طوفانی رو خوب نشناختی ولی نظر دادی در موردش . همون که همه چی آموزش میده و شوخی میکنه ????

درود بر شما نوید عزیز . من اسمی از کسی نبردم و نمیخوام سوتفاهمی پیش بیاد . دست ایشون هم که متاسفانه استاد خطاب میشن درد نکنه اما من خیلی از ویدیوهای ایشون رو در طول چند ماه گذشته بررسی کردم و اونقدر تعاریف اشتباهی از ابزارهای مختلف در نرم افزارها و مبانی پایه ارائه میدن که نمیدونم چی باید گفت . آقای طوفانی متاسفانه کارشون اونقدر مشکل دار هست که تدریسشون بزرگترین ظلم به کاربرانه اما هر کسی اختیار وقت خودش رو داره و میتونه ذهنش رو با هر چیزی پر کنه . تمامی مواردی که توی این مطلب مطرح شدن با مطالعه دقیق و زیر نظر گرفتن طولانی مدت صورت گرفته و ویدیوهای تمامی این دوستان مدت ها بررسی شده . اگر بخوام در مورد ایشون بنویسم مطلبی چند برابر چیزی که میبینین میتونه نوشته شه که قطعا از حوصله من هم خارجه اما ما سعی میکنیم حداقل هنرجویان عزیز رو به سمت رفرنس های معتبر و استاندارد سوق بدیم که خوشبختانه تا همین الان من پیام های زیادی در این مورد دریافت کردم و به دوستان زیادی آموزش های موردنیازشون از منابع خوب رو معرفی کردم .

درود بر شما رضوان جان پیش از هرچیز خسته نباشید میگم بابت این مطلب جامع و درستی که ارائه دادی ... خب درخصوصش خیلی باهم صحبت کردیم و یک جلمه ای در متن دیدم که فکر کنم میشه گفت خلاصه همه مشکلات توی همین یه جملس (شبکه های اجتماعی ، سرطان دنیای سی جی) از همین چندسال پیش وقتی اینقدر میگفتیم که دوستان دنیای سی جی رو اینقدر وابسته به این شبکه ها نکنید، این عرصه الان توی دنیا هنوز داره بر روی بستر وب میگرده و بزرگترین سایت های سی جی هنوز دارن توی وب فعالیت میکنن ... اونها راه درست رو رفتن و میدونن که چیکار باید بکنن ... هروقت این حرفا رو میزدم یه عده میومدن میگفتن تو اینا رو بخاطر خودت و این سایت میگی ... خب نمیدونم چرا این دوستان برای یه لحظه به این فکر نمیکردن که راه انداختن یه گروه و فعالیت توی این شبکه ها مگه از ما ساخته نبود ؟ مگه ما فلج بودیم و نمیتونستیم ... البته که میتونستیم ولی مشکل اینه که فعالیت توی این شبکه ها یعنی ساختن خونه روی مرداب الان این وضعیت بازار و سیستم آموزشی CG شده ... همونطوری که اشاره کردی ... همه استاد ... همه مدرس ... همه چندین سال سابقه کار و فعالیت ... فقط نمیدونم این افراد چرا تو همین یکی دو سال یهو ظاهر شدن ؟ اون زمانی که شبکه های احتماعی نبود و خیلی از اساتید درحال فعالیت بودن، اینا دقیقا کجا بودن ؟ و سوال مهمتر اینکه، اون اساتید واقعی الان کجان ؟ ما چیکار کردیم که اونا Fade شدن ؟ میتونم هزار تا چرا دیگه بنویسم ... ولی خب این سوالات تمومی نداره ... امیدوارم روزی دوباره فعالیت های دنیای CG ایران به بستر وب برگرده ... جایی که بهش تعلق داره ... امیدوارم روزی آکادمی های واقعی مثل pluralsight , lynda , gnomon workshop , fxphd و ... توی کشورمون داشته باشیم.

درود مصطفی جان . ممنونم که با ایجاد این فضا و حمایت و همراهی ، همیشه به پیشبرد اهداف و این مسیر کمک میکنی . این حرف ها و دنیایی موضوعات دیگه که در همین قالب میشه بهش پرداخت مدتهاست که فکر من و خیلی کاربران دیگه رو مشغول کرده و قطعا چیزی نیست که حداقل از این پس به راحتی از کنارش گذر کنیم . من هم امیدوارم تمام موضوعاتی که بهش اشاره کردی محقق بشه و بتونیم فضای سالم و پایداری برای فعالیت بر بستر وب داشته باشیم . باز هم ممنونم .

Ali
2 سال پیش

تمام حرفهای شما درست یک نکته جالب بگم بنده چند سال پیش این حرفها رو مطرح کردم نتیجش شد اینکه شما متوجه نیستین و باعث شده که دیگران با این حرفها دیگه فعالیت نکنند و خیلی حرفهای دیگه من به این نتیجه رسیدم این سیستم در تمام الگوها وجود دارد مثلا شما در وضعیت اقتصاد ایران نگاه کننید همه ما میدونیم پراید ارزشی نداره وقتی مبلغ اون گرون میشه فروشش چندین برابر میشه و حتی تا دو سالپیش فروش میشه یا مثلا میگن فلان چیز گرون شد میبینی صف کشیدن براش خوب الان باید چه گفت به اون دسه افراد کاری میشه کرد وقتی افراد درک واقعی به هیچ مساعلی ندارن اخرش میبینی این روند در همه جا وجود داره اکثر افراد تو این رشته زمانی وجود داشت که حتی نمیدونستند فیلم اموزشی وجود داره و نشستن پای نرم افزار بلدها کم کم کانالهای مختلف و کمپانی مختلف پدیدار شد و به سرعتم هک شده به طوری که شما هر مشگلی رو ببینید با یک سرچ ساده میتونید روش تکنیکی کارو ببینید حالا اون دسه از افرادی که دنیبال اموزش فارسی هستند و به نوعی توان یادگیری و درک این مساعل رو ندارن بهتر با سیدهای اموزش فارسی پیش برند به جراعت میگم تمام اموزشهای فارسی کپی برداری از اموزشها خارجی هست حالا قراره کسی که توان درک پاعیینی داره با این نوشته ها قراره به کجا برسه نکته دوم استادها و نمونه کارهای اکثریت افراد بیشتر از مدل و تکچرهای اماده هست و ویتی در گروهی اشاره میکنی که دیییا چه کاری انجام دادی بلاک میشی پس این داستان هم تعریف شده هست

درود بر شما علی جان . حرفای شما رو قبول دارم و کاملا درسته . بابت اینهمه زمانی که گذاشتین و این همه تایپ کردین تشکر میکنم . مرسی که حضور دارین .

تمام این حرفها مونده بود ته دلمون از قلم شما گفته شد .. ممنونم بابت این مطلب . بالاخره یکی بلند شد و گفت لباسی تن این پادشاه نیست . بیاین این جامعه مریض رو درمون کنیم وگرنه این ویروس منفعت طلبی تمامیه اون چیزهایی که سالهای براشون زحمت کشیدیم رو نابود میکنه.

درود بر شما حمیدرضا جان . ممنونم از حضور شما . ما به عنوان یک رسانه این موضوع رو در غالب یک هدف جدی در کنار دیگر اهدافمون دنبال می کنیم و حمایت شما و بودنتون در کنار ما بهمون دلگرمی بی انتهایی میده . ممنون که دیدگاهتون رو ثبت کردین . موفق و پیروز باشید .

محمد
2 سال پیش

سلام وقت بخیر ، چرا هر شخصی به شما انتقاد میکنه شما جبهه میگیرید و بی احترامی میکنید ؟ البته همین عنوان متن شما که نوشتید شیادان دنیای سی جی خودش اجازه نمیده کل متن بخونم چون یه جورایی شخصیت شما و حرف هایی که از روی حسادت به اساتید زده شده میشود متوجه شد . به نظر من افرادی که داخل این سایت هستند از افراد حرفه ای و قدیمی این کار هستند که با توجه به فعالیت و درامد بالای این مدرسین یا از چشم شما شیادان شاکی هستند که چرا افرادی مثل آقای ذاکری یا پور مرتضی همچین درامدی ندارند . البته شما در یک قسمت مقاله اشاره کردید که اساتید همدیگر تخریب میکنند که این درست نیست . میشه بگید که مقاله ای که شما الان منتشر کردید دقیقا هدفتون جز تخریب چیز دیگریس ؟ شما خودتون میگید میخواهم وارد آموزش بشوم ، پس شما هم الان بقیه اساتیدی که واقعا زحمت کشیدن و مطالب زیادی به بقیه انتقال دادن در حال تخریبشون هستید . پس شما هم یه جورایی شیاد هستید ، واقعا ببخشید اینو میگم ، البته شاید پاک کنید پیام منو ولی به نظرم شما اول باید خودتون یک بار مقالتونو با عنوانی که نوشتید بخونید . البته من 99% فکر کنم که این مقاله شما بیشتر خواستید جو تبلیغاتی راه اندازی کنید که هنرجو ها به سایت شما وارد بشوند و بعدا ک خواستید پک تولید کنید یک بار اسم شمارو شنیده باشن پورمرتضی جان این اساتید که شما اسم شیاد گذاشتید روشون انقد برای ما زحمت کشیدن که واقعا استاد نباید گفت به اینا باید گفت پدر ، برادر چون همیشه کنار ما بودن و شبانه روز به ما خدمت کردن شما دقیقا چه خدمتی کردید ؟ جز این بود که یک سری آموزش های افتر افکت تولید کردید که رایگان هم بود بله ولی هیچ نفری نمیتونه از اونا یاد بگیره در کل مممنونم بابت زمانی که برای نوشتن این مقاله کردید ولی واقعا بیهوده بود چون ما با این اساتید که شما میگید شیاد بزرگ شدیم و درس یادگرفتیم و اگر 100 پک دیگه هم تولید کنن که از نظر محتوا مشکل داشته باشد با جون دل خرید میکنیم

محمد ذاکری
2 سال پیش

سلام بار خوبه خودتون اعتراف میکنید که همه مقاله نخوندید!! مورد داشتیم طرف حتی یک کلمه نخونده اومده انتقاد میکنه این چه مقاله ای هست؟؟!! با توجه به حرفهایی که زدید من متوجه شدم یا مقاله اصلا نخوندید و یا نگاهی گذری و سرسری بهش انداختید! دوست عزیز؛ شما چرا قصد مغلطه دارید؟ هیچ جای مقاله گفته نشده آموزش دادن بده و یا همه شیاد هستن!! مقاله صریح گفته چطوری میشه که یهویی این همه استاد تو کشور ما ظهور کردن بنحوی که به ازای هر نهایتا دو نفر یک استاد دیده میشه!! حالا من یک سوال از شما میپرسم: شما عینا گفتید که : " شما دقیقا چه خدمتی کردید ؟ جز این بود که یک سری آموزش های افتر افکت تولید کردید که رایگان هم بود بله ولی هیچ نفری نمیتونه از اونا یاد بگیره " شما که دیگران به باد نقد و سوال میگیرید دقیقا کجای این صنعت هستید؟ شما چکار برای بقیه کردید؟ چند تا مقاله و آموزش و ... منتشر کردید که به خودتون حق میدید که آدمی که این همه سال اینکارها کرده به باد نقد و انتقاد بگیرید؟ در ضمن همین قسمت آخر متنتون کاملا مشخص هست که بی غرض و یا بدون خط گرفتن اومدید و نظر گذاشتید: " با جون دل خرید میکنیم" در ضمن در یک بخشی هم در مورد درآمد بنده صحبت کردید که صریحا عرض میکنم این مقوله شخصی هست و به کسی ارتباطی نداره که من درآمد دارم و یا ندارم و یا چقدر دارم! همینطوری که من در مورد درآمد شما و مسائل شخصی شما نظر نمیدم لطفا شما هم حریم خصوصی و مسائل شخصی دیگران حفظ کرده و ورود پیدا نکنید! با تشکر از شما

محمدجان یه چیزی رو توجه کن فقط . این افراد اسم خودشون رو توی فرم نظرات یک اسم جعلی میذارن ، ایمیل رو یه چیز جعلی و فیک پر میکنن . اسم اساتیدشون رو هم نمیارن و کلا همه چیز نامعلومه که کی هستن و از کی دفاع میکنن . ایشون در حقیقت از کسی دفاع نمیکنن بلکه خودشون هستن که یه سری آموزش ضبط کردن و احتمالا توی این مطلب هم بهشون اشاره شده و راهی به جز شخصی کردن قضیه با من و شما نمیبینن . یعنی از قدیم راه مبارزه غیرمنطقی همین شخصی کردن ها بوده . شما که سالهاست با ما همراهی محمدجان . توی این 7 سال صدها که نه ، هزاران مورد این شکلی دیدیم . موضوع اینه که این افراد نمیدونن ما چقدر آبدیده شدیم و لحظه ای که 4 جمله اینا رو میخونیم میفهمیم کین و از کجا دارن حرف میزنن . من خیلی خوشحالم در هر صورت . به شکل عجیبی احساس خوبی بهم دست داده توی این 3 روز . دلیلش هم اینه که فیدبک های بی شماری توی اینستاگرام و تلگرام و شبکه های اجتماعی گرفتم و 99 درصد افراد کاملا موافق بودن و حسرت خوردن که چرا زودتر دست به همچین کاری نزدیم . افراد فیک و بی دل و جراتی مثل این دوستمون هم (هنوز شما رو دوست خطاب میکنیم چون فقط مسیرتون اشتباهه و خودتون آدم خوبی هستین قطعا) نمیدونن که چقدر با چند نظر تخریبی به این شکل من رو واسه قسمت سوم این مجموعه مطالب ترغیب کردن . در ضمن ما به هیچ عنوان نظرات رو پاک نمیکنیم . برای بار چهارم توی همین بخش نظرات عرض میکنم ما اونقدر حسابمون پاکه که از هیچ موضوعی هراس نداریم و تمیزکار کردن جزوی از وجود ماست .

سعید باقری
2 سال پیش

قبل از هر چیز لطفا متن مقاله رو کامل بخونید ( عنوان مقاله رو پس از پایان مطالعه مقاله ارزیابی کنید ) کلمه شیاد کلمه ای بسیار توهین آمیز هست ولی وقتی کسانی واقعا دارند " شیادی " میکنند به اونها چه عنوانی رو باید گفت ؟ مثال هایی که در مقاله با حذف اسامی " اساتید " نوشته شده مصداق عینی شیادی هستند دوست عزیز و اگر نیستند ، شما بفرمایید این کارها چه اسمی دارند ؟ آقای پورمرتضی اگر در پی کسب درآمد از چنین نوع آموزش هایی بودند، خیلی راحت ایشون هم همین روش هایی که در مقاله اومدن ، حتی با پاک تر و تمیزتر از این روش های شرم آور می تونستند به پشتوانه اعتبار خودشون و ظرفیت های مختلفی که براشون فراهم هست ، خیلی بیشتر از این رقم ها کشب درآمد کنند ولی لطفا بیشتر دقت کنید تا منظور و قصد ایشون رو درک کنید ( برای این موضوع نیاز هست بدون پیش فرض و عینک اتهام مقاله رو بخونید) "میشه بگید که مقاله ای که شما الان منتشر کردید دقیقا هدفتون جز تخریب چیز دیگریس ؟ " و اما جواب این پرسش که اگر بدون پیش فرض و با دقت بیشتر مقاله رو " کامل " بخونید هم متوجه میشید اینه که : هدف این مقاله آگاهی بخشی به هنرجوها و تازه واردان و حتی میان تجربه های عرصه سی جی نسبت به پشت صحنه های ساخت این آموزش های بی کیفیت و صرفا سودجویی های مالی هست که سرمایه ها و عمر خودشون رو تلف نکنند. این مقاله از تمام آموزش های با کیفیت دفاع میکنه و اتفاقا حرفش اینه که برای آموزش ، مدرس باید حتما صلاحیت این کار بسیار مهم و حساس رو داشته باشه و گرنه قطعا داره با انتقال مطالب اشتباه به جمعی از استعدادهای این مرز بوم "خیانت" میکنه. آقای پورمرتضی مدت هاست وارد عرصه آموزش شدند. اما این آموزش ها با صلاحیت و بدون تبلیغات کذایی بوده ( اگر مثال نقض دارید بیان کنید ! ) و مهم تر از اون بدون اهداف مال اندوزی یک شبه بوده ( اگر مثال نقض دارید بیان کنید ! ) وقتی ایشون دارند میگن به دنبال آموزش های با کیفیت ، با روند صحیح و اصولی مطالب و ... باشید یعنی به سراغ آموزش های مفید برید و اگر آموزش های آینده ایشون هم این گونه نبود پس این مطلب ضد تبلیغ خودشون میشه. بنده " اساتید " شما رو نمی شناسم چون معرفی نکردید ولی اگر مدرسین با صلاحیت و آموزش های با کیفیتی هستند براشون آرزوی موفقیت بیش از پیش دارم ولی اگر نه امیدوارم خود شما خیلی دیر متوجه عدم صلاحیت این اساتید نشوید. لطفا به این سوال من پاسخ دقیق بدید که چرا " هیچ کس " نمی تونه از آموزش های رایگان افترافکت آقای پورمرتضی استفاده کنه ؟ آیا شما اشتباه محتوایی یا فنی در این فیلم ها دیدید ؟ اگر دیدید حتما بیان کنید تا ما هم استفاده کنیم. الان یه مدرس خیلی معروف هست که کلمه ای بسیارسطحی مثل composition رو به شکل " کامپوزیشون" تلفظ میکنه ! حالا از آموزش های ایشون میشه استفاده کرد ولی از فیلم های آموزشی آقای پور مرتضی نمیشه استفاده کرد ؟! اگر مورد اشتباهی پیدا کردید حتما همین جا بگید تا ما هم از غفلت خارج بشیم. شما مختارید که از محتواهای آموزشی این " اساتید" استفاده کنید ولی اگر شما حداقل تلفظ یک کلمه رو اشتباه یاد گرفتید، قطعا در آینده می تونه باعث آبروریزی بشه چه برسه به یاد گرفتن اشتباه مفاهیم پایه ای و فنی.

ایمان
2 سال پیش

ممنون، مقاله جالبی بود، ولی چرا بنر تبلیغاتی یکی از همین وب سایت های کلاه بردار توی وب سایت مصطفی تری دی درج شده...؟!!!

درود بر شما . ممنونم که وقت گذاشتین و مطالعه کردین . هر مجموعه ای که پکیج آموزشی تولید میکنه کلاهبردار نیست و هیچ پکیج آموزشی مضر و مشکل دار نیست مگه اینکه مدرس اون مجموعه یک سری چیزها رو رعایت نکرده باشه . ما در رابطه با تبلیغات مسئول نیستیم اما قطعا از این پس شاید کمی حساس تر توی قرار دادن تبلیغات عمل کنیم . انتظار بر این میره که به جای این همه نقاط تاملی که توی متن وجود داره سراغ برخی حواشی که ما توش نقشی نداریم نرین . ما حسابمون اونقدر پاکه که بعید میدونم مشکلی توی فعالیتمون پیدا بشه و از موضوعی هراس داشته باشیم .

mgo
2 سال پیش

سلام مقاله خوبی بود - ما هم دقیقا داریم همین کار رو میکنیم و محصولات معتبر آموزشی رو معرفی میکنیم https://pencil-society.com/threads/%D9%85%D8%AD%D8%B5%D9%88%D9%84%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D9%88-%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%85%D8%AD%D8%B5%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%B3%D9%87-%D8%A8%D8%B9%D8%AF%DB%8C.211/

درود بر شما . ممنونم بابت حرکت خوبتون . البته امیدوارم که به شکل خیلی حساس و دقیقی این معرفی انجام بشه . موفق باشید .

محمد رضا
2 سال پیش

به جرات میگم با 110 درصد تمام حرفایی که زدی موافقم و امیدم اینه که همه بتونن بخونن این مقاله رو تا بلکم چشمای همه باز بشه. من نمیگم همه شیادن و کلاهبردارن داریم کسایی که واقعا کارشون تدریسه و کار درستن ( خیلی تعداد محدودی داریم از اینجور آدما) ولی الان وضعیت طوری شده که طرف هنوز الف رو از ب تشخیص نمیده میخواد بیاد به یکی دیه درس بده و این خیلی خیلی بده خیلی ترسناک و آینده تاریکی داره برای همه. هر کسی که یه نرم افزار رو بلده (اونم اگه بلد باشه) صرفا مدرس نیست و این چیزیه که سالهاست دارم تلاش میکنم بفهمونم به همه. خدا به مصطفی رضایی ( دلسوزترین کسی که میشناسم تو این کار) و شما عمر با عزت بده. یا علی

درود بر شما . حرف های شما برای من خیلی خوشحال کننده ست و امیدوارم که توی این راه و شناسوندن چهره واقعی این افراد همگی با هم سهیم باشیم . بله درسته هر کسی شیاد و کلاهبردار نیست ، ما در مورد افراد به خصوصی حرف زدیم که متاسفانه تنها کسانی که ازشون آسیب میبینن هنرجوهای تازه وارد به این رشته هستن . با به اشتراک گذاری این مطلب ما رو در این مسیر یاری کنید . به زودی مطالب دیگه ای از این دست حتما خواهیم داشت . ممنونم بابت حضورتون .

با سلام مجدد رضوان جان شما و سایت مصطفی 3دی , تا اینجای کار شما 50% از راه رو رفتین , همین آگاهی دادن و بر رسی موضوع آموزش , و کم و کاستی های مربوطه ... پیشنهاد میدم صفحه ایی با عنوان , نقد و برسی آموزش ها "یا هر اسم مناسبتری" در همین سایت برای پرداخت به کمیت و کیفیت , آموزشهای موجود یا تهیه شده ویا در حال تهیه , ایجاد بشه این موضوع یکی از مواردی هست که خیلی از مدیاهای جهانی به اون میپردازن و سایت های مطرح "در تمامی رشته ها مثل هنر - سی جی و...." , و مجلات معتبری مثل کدآلیست "cadalyst magazine" , و .... همیشه قسمتی از کارشون همین برسی هاست این هم برای کاربر میتونه یه مرجع یی برای انتخاب خوب و بد باشه و هم برای تولید کنند و ناشر آموزش , که تلاش کنه سطح و کیفیت کارهای خودشو بالا ببره تا در ردیف های بالاتری از جدول مقایسه ها , قرار بگیره در نهایت تعاملی بین مصرف کننده و تولید کننده ایجاد میشه این سایت میتونه بنا بر تجربیات مدیران و مدرسین خوب خودش , جدول و نمودارهایی از محتویات یک آموزش خوب بصورت رفرنس ایجاد و منتشر کنه بدون شک تمامی مدرسینی که میخواهند در رقابت ها , حاظر باشن , سعی خودشونو در ترمیم آموزشها و تشویق به تهیه آموزش مناسب میکنند البته اسمش یک " صفحه ", هست ولی نیاز به کلی تلاش و پیگیری ها و.... داره در پناه حق

درود بر شما عبدالجلیل عزیز . حتما به این پیشنهاد فوق العاده شما فکر می کنیم و بررسی میشه . ممنونم که همیشه حضور مفیدتون رو در کنار ما نشون میدین . موفق باشید دوست عزیزم .

میلاد پسندیده
2 سال پیش

خیلی خوب بود... تشکر اما از چاله آموزش انیمیشن به فارسی ، انداختین توی چاه یادگیری زبان انگلیسی!! چون متاسفانه بیشمار آموزشگاه زبان بی در و پیکر با سطح بندی های عجیب ایجاد شده و اینترنت هم پره از پکیج های آموزش سه سوته اینگلیش!!! خدا برسه به داد اون تازه واردی که مشاور درستی نداره...

دوست عزیز متاسفانه ما توی عرصه سی جی بی شمار با افراد بی منطقی مثل شما طرفیم که حرف زدن منطقی باهاشون خیلی تاثیر نداره . توی تمامی نقاط جهان تمامی افراد برای کارهای تخصصی باید زبان انگلیسی رو یاد بگیرن چون تمامی رفرنس های موجود در دنیا در تمامی رشته ها انگلیسی هست . توضیحات یک پلاگین جدید ، متن یک ارور نرم افزاری که به راحتی میتونه رفع بشه ، تمامی فروم های معتبر دنیا ، بخش Help تمامی نرم افزارهای موجود ، توضیحات نصب هر چیزی که تصور کنین ، بخش ساپورت کمپانی ها و هر چیز دیگه که فکر کنین انگلیسیه و اگر کسی انگلیسی ندونه هر روز باید به این در و اون در بزنه تا اطرافیان متون انگلیسی رو واسش بخونن که توی دنیای اطلاعات و تکنولوژی کنونی شرم آوره . چرا واسه تخریب من خودتون رو میزنین به اون راه ؟ متاسفانه هیچ وقت نمیخواین یه سری چیزها روشن بشه و افرادی که تازه شروع کردن همه چیز رو درک کنن و مسیرشون مشخص شه . عجیب ترین حمله ای که توی این دو روز به مطلب شده بود نظر شما بود که خب مشکلی نیست بعید میدونم کسی دیگه به این یکی توجه کنه و جدیش بگیره . موفق باشید که امیدوارم اینطور باشه یا بشه .

میلاد پسندیده
2 سال پیش

O_o واکنش تون عجیب بود واسم! همه این مواردی که درباره ضرورت دونستن زبان بین المللی نوشتید رو در متن اصلی هم ذکر کرده بودین... که کاملا بجاست و قبول! منم فقط به وجود همین درد کلاهبرداری در حوزه های دیگر آموزشی مملکت مون اشاره کردم. (هر راهکاری میتونه باگ خودش رو داشته باشه) نه قصد حمله و تخریب بود، نه مخالفت با دلایل درست شما... بابت انتقال ناقص منظورم عذرخواهی میکنم.

استاد
2 سال پیش

رضوان عزیز من فکر میکنم شما با سابقه زیادی که دارید احساس میکنید که از قافله جاموندی و مطمنن شما به فکر هنر جو نیستی که بخوای این حرفارو بزنی بیشتر برای آروم کردن خودت بود، چون یک جور حسودی در صحبت های شما حس میشد . اون روزهایی که شما داشتی استراحت میکردی قطعا این مدرس ها که درامد میلیاردی دارند در حال تلاش بودن و شما شب ساعت 9 خواب بودی ، ولی هیچ وقت دیر نیست ، مطمننن شما هم الان شروع کنی شاید بتونی به اون اساتید برسی ولی بعید میدونم ، چون اون موقع شرایط فراهم بود ، در کل به نظر من یکی بالامیره سعی نکنید خرابش کنید ، چون مثلا خودتون میخواین پک تولید کنید

Vahid
2 سال پیش

درآمد میلیاردی؟؟ :-)))))) اینا اگه درآمد میلیاردی داشتن که به این دریوزگی و پستی نمی افتادن که واسه یه لقمه نون دست به هر کاری بزنن. انقدر پشت سر هم صفحه بزارن و زیراب همدیگرو بزنن و با هم دعوا کنند. کسی که شب بیداری کشیده یا از ایران رفته یا الان سرش تو پروژه است و میدونه که پولی که میشه از راه پروژه درآورد از راه آموزش تو ایران نمیشه در آورد.

سعید
2 سال پیش

چرا شما احساس نگرانی کردید " استاد " ؟! اگر کار شما درست و بدون ایراد اساسی هست، چرا از انتشار این مقاله نگران میشید ؟ اصلا اگر فعالیت های شما ایرادی نداره خود شما هم به عنوان " استاد " باید از پایین اومدن سطح کیفیت و کارهای کثیفی که در مقاله ذکر شده ناراضی باشید. ولی ... چوب رو که ببری بالا گربه دزده خودش فرار می کنه.

محمد ذاکری
2 سال پیش

استاد عزیز اولا درآمد میلیاردی اگر بود که با یک مقاله به اینجا حمله نمیکردید!! خودتون گول نزنید. میدونید رضوان جان دقیقا چه حرف گفت که خیلی از این اساتید دوزاری به تکاپو افتادن!! ثانیا رضوان از چی عقب افتاده؟ از قافله چاپیدن تازه کارهای از همه جا بی خبر؟؟؟ ولمون کنید به خدا. هر چی که هست پیش کش همین اساتید! کلامی و حرفی توی کاری، دروغ بگید اون لقمه مشکل دار میشه حالا بیاید مجموعه های کپی از آموزشهای خارجی بسازید و یا حتی خودتون بسازید اما دوتا استاد الکی و یک سری چاخان برای تبلیغ و فروش بیشتر بگید شد کار حلال؟؟!! ولی خوشم اومد که یک حرف درست زدی! همینکه اذعان شد رضوان جان سابقه زیادی داره و درک درستی از این فضا داره همین باعث شد که یک تشکر ازت بکنم.

من از دیروز پیام هایی با این مضامین زیاد دریافت کردم و حتی اگر به کسی که به این قضایا اشراف نداره پیام شما رو نشون بدیم متوجه درد و رنج ناشی از یه سری حرفایی که توی مقاله زده شده توی حرفاتون میشه . دوست عزیز اولا که هیچ وقت تمرکز اصلی من آموزش نبوده و نخواهد بود و من همیشه درگیر پروژه های کاریم هستم و اونقدر مشغول هستم که خیلی به پک آموزشی فکر نمیکنم و چند ساله که تصمیمش هست اما هنوز انجام نشده . لطفا امثال شما که فقط به فکر پول و بدبخت کردن دیگران هستین از تلاش کردن و شب بیداری چیزی نگین که بعیده بدونین پروسه تولید پروژه چقدر زحمت و شب بیداری و عذاب داره . من نمیفهمم کسانی که از زحمت این پک های آموزشی صحبت میکنن دقیقا فاز فکریشون چیه ؟ تلاش و زحمت ؟؟؟ 10-15 ویدیو ناقص و بدون معلومات رو با کیفیت پایین و بدون فکر رکورد کردن که این حرف ها رو نداره . در ضمن ما اگر به فکر هنرجو و مخاطب نبودیم در طول این چند سال بیش از 700 مقاله توی این سایت منتشر نمی کردیم و هر روز به فکر تولید تعداد بیشتری نمی بودیم . توی چند نظر بالاتر گفتم که ما اونقدر حسابمون پاکه که امثال شما نمیتونن از ما مشکلی در بیارن . من هم به اندازه کافی سرم توی کار خودم شلوغ هست که به حرف های شما فکر نکنم و فقط با لبخندی از کنارش رد شم . سری به ویدیوهای آموزش رایگان افترافکت من بزنین و با پک های آموزشی پولی مشابه که احتمالا شما بهش مرتبط هستین مقایسه کنین . همین ویدیوها و بازخوردهاشون کافیه واسه دونستن عیار و ارزش کار بین ما و امثال شما . در ضمن راه های ارتباطی بازه . شما اگر به اندازه کافی جسارت و مردونگی دارین و ترسی وجود نداره مستقیما با اسم خودتون پیام بدین تا بشه راحت تر منبع درد و سوزش شما رو فهمید و توجیهتون کرد . حداقل من اونقدر جرات داشتم که این مقاله رو با نام خودم بنویسم . در ضمن توی تمام متن گفتم که یک پکیج آموزشی هیچ مشکلی نداره و هر کسی میتونه بره دنبال خریدش فقط باید مطمئن شد که محتوا مناسبه . کسی همچین حمله کور و ناموفقی به من میکنه که توی این متن بهش اشاره شده باشه و اشکال کارش رو وحشتناک فهمیده باشه و چون دفاعی نداره به ما حمله میکنه . شما به جای اینکه به من حمله کنین به فکر رفع اشکالات کارتون باشین . در هر صورت خیلی زشته که پشت یک اسم جعلی قایم میشین . با اسم اصلی خودتون پیام بذارین تا اگر چیزی در چنته دارین رو بشه و ما ضایع بشیم وگرنه این نوع نظر شما بیشتر به نفع ماست . موفق باشید (البته که میدونم موفق نیستین)

CG
2 سال پیش

آقا قربون زبونت منم دقیقا همین نظر رو دارم. حالا نمیدونم واقعا استادی یا نه ولی این حرفت حق بود و قسم میخورم همینجوره. انکار حسودی این آقا غیرممکنه. برو کار کن زرن باش به دیگرانم حسودی نکن

رضا
2 سال پیش

سلام دست شما درد نکنه آقای محترم . یکی تابو شکنی کرد . یکی بلند شد بگه خجالت بکشید . حیا کنید . اون دنیایی هم هست . حالا هی سر مردم کلاه بزارین . به خدا گردن همه تون بستس اون دنیا و این دنیا حق الناس . ......... ممنون آقای پور مرتضی گل گفتی ..

ممنونم از شما بابت نظرتون . امیدوارم که برای تمام کاربران مفید واقع بشه و به بهترین شکل از این مطالب بهره ببرن و به انتشارش کمک کنن . موفق باشید دوست عزیز و گرامی .

رضا
2 سال پیش

سلام هر کسی میخواد دو سال تو آموزش جلو بیفته . فقط از اول تا اخر همین مطلبی که آقای پور مرتضی گذاشتن رو خوب بخونه . راحت دو سال جلو افتادی . از وقت . پول . سردرگمی و ....... ممنون

تشکر مجدد از شما بابت توجهتون . سپاس بی کران .

حسن
2 سال پیش

سلام خسته نباشید دمتون گرم ... من تقریبا شش سال پیش با این دنیا اشنا شدم ... با نرم افزار ویدئو شو???? اولین ویدئوم رو درست کردم ???????? چندماه طول کشید تا نرم افزار های دیگه رو بشناسم و مفهوم تریدی و غیره و رو درک کنم به مرور زمان ترک و بقیه چیزا رو شناختم اما چون رشته ی درسیم ربطی به این کار نداشت و کسی که بتونم بهش مراجعه کنم نبود ، البته سنی هم نداشتم ، تقریبا دوسال تو چیزایی گیر کردم که دوماه زمان لازم داشت بالاخره همین عقب افتادگی باعث شد ولش کنم ... قطعا اگه زودتر یه نفر پیدا میشد و راهنمائیم میکرد فکرش رو بکنید الان کجا بودم ... واقعا ازتون متشکرم ???? قربون مولا برم الحق که زکات علم نشرش ان است .

امیدوارم که در هر صورت اگر شرایط اجازه میده دوباره شروع کنین و به سمت علاقه تون برگردین . هیچ وقت برای هیچ کس دیر نیست و هر سنی میتونه آغاز یک شکوفایی و استارت پرقدرت و جدی باشه .

حسن
2 سال پیش

انشالله بازهم متشکر از مطلب خوبتون

فاطمه قاسمى
2 سال پیش

سلام خسته نباشين من خودم هنرجو هستم شما خودتون ميگين كه به محتوا توجه كنيد و پك بخريد و اينطور از همه انتقاد كرديد آيا پك هاى همه ى اين مدرسين رو ديدين و دارين قضاوت مى كنيد چون اگر نديده باشين و صرفا بعضى از ماجراها رو هاى لايت كنيد مطمئنا كار شما هم خارج از اشكال نيست اگر آموزشى واقعا خوبه معرفى كنيد يه جاى اسنكه تخريب كنيد پيشنهاد بديد اگر دلسوز من هنرجو هستين منو درگير اين ماجراها نكنين به من راهو نشون بدين البته شك دارم همه ى پك هارو شما ديده باشين و احساس كردم اين نوشته ها رو از شنيده هاتون نوشتين با تشكر

درود بر شما . توی پیک ساعتی مشخصی پیام هایی با این مضمون که همگی مخالف مطلب هستن مشخصه از چه منابعی منشا میگیره . شما آزادین هر پکیج آموزشی بخرین و هر جور که دوست دارین ذهنتون رو پر کنین و از هر منبعی که میخواین بدون تحقیق آموزش ببینین . بله من اکثر این پک های آموزشی رو بررسی کردم و بهشون اشراف دارم که قلم به دست گرفتم و نوشتم . اگر به دنبال آموزش هستین راه های ارتباطی بازه و میتونین تماس بگیرین تا در زمینه موردنظرتون آموزش های زبان اصلی فوق العاده ای رو بهتون معرفی کنم البته که محاله توی تلگرام یا اینستاگرام آیدی شما که اکتیو باشه و هویتش مشخص باشه به من پیام بده چون کاملا واضحه که دلیل پیامتون چیه و منبعش از کجاست . وگرنه وقتی ما برای روشنگری و کمک به شما مطلبی رو منتشر کردیم پیامی با این مضمون کاملا عجیب و غیرمنطقیه . در ضمن در طول این همه سال با این حجم بی شماری که از پیامها که دریافت کردم اولین باری بود که در ابتدای یک متن یک نفر نوشته من خودم هنرجو هستم . کاملا قابل تشخصیه که پیام ساختگیه اما مشکلی نیست . کمی روی ساخت و مهندسی پیام جعلی کار کنین و بهش فکر کنین . در هر صورت اگر نیازی به کمک در رابطه با منابع آموزشی معتبر داشتین بنده در خدمتتون هستم و راه های ارتباطی هم بازن .

علی
2 سال پیش

رضوان جان من طرفداری نمیکنم اما ببینید..اگه بخواهیم به قضیه آموزش بین تمام دوستان مایل به تدریس منطقی نگاه کنیم ..خوب دوست دارند از چیزهایی که یاد گرفتند ..اونارو به دیگران هم انتقال بدن و امرار معاشی هم بکنند..خوب تا اینجا بد نیست ..اما به دلیل نبود قالب درست ..مجبورند که محصولاتشونو خودشون بازاریابی کنند و بفروشند...اما بهتره که به جای پاک کردن صورت مسئله ..راه بهتری بین دوستان جا بیوفته ...مثلا همین سایت مصطفی جان میتونه پیشگام باشه ...و محصولات دوستان رو ارزیابی قیمت و کیفیت گذاری کنه و با یک قیمت پیشنهادی متعارف و منصفانه بین دوستان عرضه کنه ..با اینکار هم دوستان مدرس میتونند از زحمتشون بهره ببرند ..و اینکه افراد میتونند مدرس خودشونو با صلیقه خودشون انتخاب کنند ...و اینکه هم سایت و هم مدرس میتونه بر اساس توانایه خودش ..مشهور بشه و بر اساس اعتبارش بیشتر ازش محصول بخرند و خود سایت هم درصدی از فروش محصولات برداره..

محمد ذاکری
2 سال پیش

من حس میکنم مطلب با دقت مطالعه نکردید آموزش دادن به خودی خود هیچ ایرادی نداره؛ مخصوصا اگر هدف اشتراک گذاری دانش باشه اما... اما مشکل اینجاست که یهویی کل اساتید یک شبی ظهور کردن و همشون پکیجهایی تولید کردن که هدفشون خالی کردن جیب تازه کارهایی هست که هیچ شناختی ندارن و بعضی از همین اساتید یک شبی، چنان پیروانی پیدا کردن که حتی اینجا شروع به درافشانی کردن و ترس به جونشون افتاد که یک وقت فروششون کم نشه و این اشکال داره!!! هیچ کس با آموزش دادن مشکل نداره با گول زدن تحت عناوینی مثل استاد فلان و بهمان و کپی کردن آموزشها و فروش با قیمتهای گزاف به نوآموزان مشکل داره!!

علی
2 سال پیش

بعله همون اول گرفتم موضوع رو ...به همین خاطر عرض کردم اگه همه تو یک قالب باشن میتونن بهره ببرن چه استاد واقعی چه مدرس معمولی .هر کدوم براساس توانایی و شهرت و قدرتشون ...

درود بر شما علی جان . من حرف شما رو درک میکنم اما موضوع اینه که بعید میدونم توی این بستر که خیلی کرم خورده شده حداقل توی این بازه همچین چیزی ممکن باشه . من با اشتیاق هر کسی که در رابطه با پک آموزشیش کمکی در رابطه با سرفصل و محتوا و ... بخواد حاضرم بر اساس متدهای استاندارد و روز دنیا بهش ارائه بدم (با استفاده از رفرنس های معتبر دنیا) و از هیچ کمکی دریغ نمیکنیم حتی همین افرادی که در این در مقابل ما جبهه گرفتن . ما با هیچ کس دشمنی نداریم و فقط یه اطلاع رسانی کردیم و قصدمون کمک و خدمت هست . به هر رو من از حضور شما ممنونم و خیلی خوشحالم که نظراتتون رو بیان میکنین و با ما همراهین . حضور شما و بیان نظرتون چراغ راه ماست . موفق و پیروز باشید .

محمد ذاکری
2 سال پیش

نقد خوبه انتقاد خوبه اما کامنتهای تکراری و تخریبی خیلی بده و کاملا مشخص هست که هدفمند هست!!! من خودمُ به مجموعه رضوان جان و مصطفی جان برای راهنمایی دوستان اضافی میکنم تا خاری باشه به چشم کسانی که از گول زدن و فریب دادن تازه کارها نون میخورن!! ما نگفتیم آموزشش دادن مشکل داره؛ نه اصلا؛ ما میگیم که آدم اگر کاری کرد باید راستش بگه؛ حالا این کار میخواد وکیل و وزیر بودن باشه، میخواد آموزش دادن به هنرجوها باشه!! اینی که یک آموزش خارجی کپی ضعیف کنیم و یک لقب استادی هم تنگش بندازیم تا بدبخت هنرجو توی این شرایط بد اقتصادی سرکیسه کنیم این مشکل داره و منم اصلا اینجور آدمها نمیتونم تحمل کنم!! حالا هرچقدر این آدم ها دوست دارند کامنت سازی و تخریب کنند انگیزه خود من و یقینا رضوان جان و سایر دوستان بیشتر میشه !!

علی
2 سال پیش

ببین دوست عزیز ما هر چیزی که یاد گرفتیم از همین مطالب و فیلمهای اینترنتی بوده والبته با تجربه کمتر یا بیشتر و کسی بهش وحی نرسیده که ادعا کنه که لایسنس این کار برای فرد یا گروه محدودیه ..یعنی هر کس که میتونه تو این کار فعالیت کنه اما چه بهتر که روشی انجام بشه که تمام کارآموزها بدونن که مطالبشونو از جاهای متفرقه تهیه نکن و از جاهای معتبر مثل همین سایت تهیه کنند ..پس اون کسی که به قول شما داره سو استفاده میکنه مجبور میشه که با همین استایل استاندارد پیش بره که بهرهمند بشه

سعید باقری
2 سال پیش

قبل از هر چیز لطفا متن مقاله رو کامل بخونید ( عنوان مقاله رو پس از پایان مطالعه مقاله ارزیابی کنید ) کلمه شیاد کلمه ای بسیار توهین آمیز هست ولی وقتی کسانی واقعا دارند " شیادی " میکنند به اونها چه عنوانی رو باید گفت ؟ مثال هایی که در مقاله با حذف اسامی " اساتید " نوشته شده مصداق عینی شیادی هستند دوست عزیز و اگر نیستند ، شما بفرمایید این کارها چه اسمی دارند ؟ آقای پورمرتضی اگر در پی کسب درآمد از چنین نوع آموزش هایی بودند، خیلی راحت ایشون هم همین روش هایی که در مقاله اومدن ، حتی با پاک تر و تمیزتر از این روش های شرم آور می تونستند به پشتوانه اعتبار خودشون و ظرفیت های مختلفی که براشون فراهم هست ، خیلی بیشتر از این رقم ها کشب درآمد کنند ولی لطفا بیشتر دقت کنید تا منظور و قصد ایشون رو درک کنید ( برای این موضوع نیاز هست بدون پیش فرض و عینک اتهام مقاله رو بخونید) "میشه بگید که مقاله ای که شما الان منتشر کردید دقیقا هدفتون جز تخریب چیز دیگریس ؟ " و اما جواب این پرسش که اگر بدون پیش فرض و با دقت بیشتر مقاله رو " کامل " بخونید هم متوجه میشید اینه که : هدف این مقاله آگاهی بخشی به هنرجوها و تازه واردان و حتی میان تجربه های عرصه سی جی نسبت به پشت صحنه های ساخت این آموزش های بی کیفیت و صرفا سودجویی های مالی هست که سرمایه ها و عمر خودشون رو تلف نکنند. این مقاله از تمام آموزش های با کیفیت دفاع میکنه و اتفاقا حرفش اینه که برای آموزش ، مدرس باید حتما صلاحیت این کار بسیار مهم و حساس رو داشته باشه و گرنه قطعا داره با انتقال مطالب اشتباه به جمعی از استعدادهای این مرز بوم "خیانت" میکنه. آقای پورمرتضی مدت هاست وارد عرصه آموزش شدند. اما این آموزش ها با صلاحیت و بدون تبلیغات کذایی بوده ( اگر مثال نقض دارید بیان کنید ! ) و مهم تر از اون بدون اهداف مال اندوزی یک شبه بوده ( اگر مثال نقض دارید بیان کنید ! ) وقتی ایشون دارند میگن به دنبال آموزش های با کیفیت ، با روند صحیح و اصولی مطالب و ... باشید یعنی به سراغ آموزش های مفید برید و اگر آموزش های آینده ایشون هم این گونه نبود پس این مطلب ضد تبلیغ خودشون میشه. بنده " اساتید " شما رو نمی شناسم چون معرفی نکردید ولی اگر مدرسین با صلاحیت و آموزش های با کیفیتی هستند براشون آرزوی موفقیت بیش از پیش دارم ولی اگر نه امیدوارم خود شما خیلی دیر متوجه عدم صلاحیت این اساتید نشوید. لطفا به این سوال من پاسخ دقیق بدید که چرا " هیچ کس " نمی تونه از آموزش های رایگان افترافکت آقای پورمرتضی استفاده کنه ؟ آیا شما اشتباه محتوایی یا فنی در این فیلم ها دیدید ؟ اگر دیدید حتما بیان کنید تا ما هم استفاده کنیم. الان یه مدرس خیلی معروف هست که کلمه ای بسیارسطحی مثل composition رو به شکل " کامپوزیشون" تلفظ میکنه ! حالا از آموزش های ایشون میشه استفاده کرد ولی از فیلم های آموزشی آقای پور مرتضی نمیشه استفاده کرد ؟! اگر مورد اشتباهی پیدا کردید حتما همین جا بگید تا ما هم از غفلت خارج بشیم. شما مختارید که از محتواهای آموزشی این " اساتید" استفاده کنید ولی اگر شما حداقل تلفظ یک کلمه رو اشتباه یاد گرفتید، قطعا در آینده می تونه باعث آبروریزی بشه چه برسه به یاد گرفتن اشتباه مفاهیم پایه ای و فنی.

درود جناب باقری عزیز . به من خیلی لطف داشتین توی نظرتون و از شما ممنونم . باز هم میگم ما در طول این 7 سال اونقدر از این موارد داشتیم که دیگه کاملا متوجه میشیم چه کسی از روی غرض ورزی داره چیزی میگه یا واقعا داره انتقاد میکنه یا اینکه اسم جعلی انتخاب کرده و داره از خودش دفاع میکنه . ما هیچ هراسی از این روشنگری ها نداریم و من به شخصه توی این موارد اونقدر روحیه قوی دارم که این دست مقالات رو توی فاصله های مشخص و با جزییات بیشتری منتشر خواهم کرد به شکلی که این افراد یارای ادامه این نوع واکنش ها رو نداشته باشن . مقاله من کاملا صریح میگه که ما با پکیج آموزشی مشکلی نداریم و کسی که واقعا محتوای استاندارد تولید کنه ازش استقبال میکنیم و حتی به گسترش کارش هم کمک میکنیم چون به عنوان یک رسانه باسابقه و بی پروا این جزوی از رسالت ماست . به امید دیدن روزهای پربارتر سی جی ایران . موفق باشید .

احمد کرمی
2 سال پیش

سلام دوستان عزیز من چندسال قبل در رابطه با پک های آموزشی ساخت بازی های ویدیویی نظراتی رو مطرح کردم و تو پادکست ها هم مباحث قانون کپی رایت و ... که همین مطالب و مقاله رو شما اینجا مطرح کردید و تازه بهش رسیدید مطرح کردم البته من از کلمه شیاد استفاده نکردم و نمی کنم ک همون سال ها مطرح کردم این مباحث در مقاله رو و از طرف چند مدیر و مرید مصطفی جان حتی خود مصطفی جان بدجوری تو ذوقم زدند و البته حق هم داشتند چون باید بیشتر منتظر می موندم تا امروز نتیجه شو می بینیم بگذارید رک بگم تا حکومت نیاید قانون کپی رایت و کنوانسیون تجارت الکترونیک رو امضا نکنه و سازمان فنی و حرفه ای دانشگاه آزاد و دانشگاه علمی کاربردی و غیر انتفاعی رو حذف نکنه و اون کنوانسیون رو امضا نکنه همین وضعیت رو خواهیم داشت و البته بسیار بدتر خواهد بود در آینده و من چقدر از ادمین های سایت های بزرگ خواهش کردم تو اون سال ها که آموزش رایگان و پک های رایگان قرار ندهند ه حالا پک آموزش رایگان از پولی بیشتر شده و اساتید این حوزه و صد البته حوزه سی جی ه به جان هم افتادند که الحق من به همه شون احترام میگذارم حالا چه آموزش ها کلاس باشه و چه اینترنتی فرقی نمیکنه چون من تجربه هر دو تاشو داشتم ماها کار کردیم تموم مون و واقعا شب نخوابیدبم و زجر کشیدیم پول هنرآموز ها میره تو جیب دانشگاهی مثل آزاد تو دانشگاه چی یاد می گیرند؟ حق ما و پول ما تو جیب دانشگاه آزاد رفته مردم هم تقصیر دارند خیلی زیاد چون باید بیان پیش اساتید کاربردی یاد بگیرند نه دانشگاه و فنی و حرفه ای امیدوارم متوجه منظور من شده باشید من با هیچ اساتیدی مشکل ندارم اما پول هنر آموز و هنر جو میره داخل دانشگاه و در آخر مدرک تقلبی و بدرد نخور می گیرند بی خودی باهم دعوا نکنید همه تون اساتید و جای احترام دارید مخلص همه شما دوستان عزیز با نهایت احترام و ادب

محمد ذاکری
2 سال پیش

سلام حس میکنم شما هم این مقاله کامل نخوندید چون موضوع اصلی که بهش رسیدید اصلا جایی در مقاله نداشت و اتفاقا نتیجه برعکس گرفتید!! مقاله بیان نمیکنه کی شیاده و یا کی نیست و یا کی وکجا باید تدریس بشه!! مقاله بطور مستقیم به کسایی پرداخته که با دانش معمولی، خودشون استاد نامیدن و شروع به استثمار نوآموزهای بی خبر از همه جا کردن! اتفاقا ما مخالف درآمدزایی الکی از تدریس هستیم و معتقدیم تدریس باید توسط افراد خاصی انجام بشه که اولا رزومه قدرتمندی دارن و در ثانی بیان قوی دارن و انتقال دانش بتونن انجام بدن و همچنین پیگیری و تلاش پشتیبانی دانشجوها باید داشته باشند و با یک حساب سر انگشتی میشه فهمیدید خیلی ها تو کشور ما پتانسیل این کار ندارن!! همچنین این سایت نه مرید داره و نه مراد!!! اگر کسی با حرفهای شما مخالفه لطفا سریع بحث شخصی نکنید! همچنین ما با کسی دعوا نداریم؛ کسی نظری داره میتونه آزادانه مثل این همه نظر بیان کنه؛ اگر نظر کسی نقد بهش وارد بشه مطمئن باشید من خودم حتما متمدنانه و مستقیم بیان میکنم چنانچه تا حالا هم این کار کردم!!

احمد
2 سال پیش

متاسفانه به دلیل عدم وجود نظارت و ساماندهی پک های آموزشی توی ایران این مشکلات هست

دقیقا همینطوره . ولی ما تا حد امکان در مطالبی با همین مضامین در حد توانمون سعی میکنیم اطلاع رسانی های لازم رو انجام بدیم . ممنونم بابت نظرتون .

یک دنیا سپاس جناب پورمرتضی عزیز مقالتون رو مطالعه کردم ولذت بردم از اینکه بالاخره یک نفر راحت و صادقانه راجب این موضوع صحبت میکنه همون طور که خودتون اشاره کردین نبود نظارت در این حوضه این وضعیت رو به وجود اورده و شیادان بدون هیچ استرس و عذاب وجدانی شروع به ازبین بردن وقت و هزینه هنرجوها میکنن. البته تعجبی هم نداره در زمینه های علمیه دیگه هم اوضاع به همین شکله. بنده هم هنر جو هستم و به جرأت میتونم بگم آموزشهای رایگانی که در این سایت دیدم خییییییییییلی برام مفیدتر بوده نصبت به آموزش هایی که براشون هزینه پرداخت کردم . جناب پور مرتضی عزیز امیدوارم در تمامی مراحل زندگیتون پیروز و سربلند باشید . خدا قوت

درود بر شما . خوشحالم که مقاله مثل تمامی دوستان موردپسندتون بوده . در تمامی بخش ها سعی شده که بی طرفانه صحبت بشه و بخشی از فعالیت های این افراد اونقدر مشکل داره که ما از این پس نمیتونیم به راحتی از کنار خیلی مسایل رد بشیم . امیدوارم که هر روز بیشتر از گذشته با ما همراه باشین و از مطالب سایت استفاده کنین . امیدوارم شما هم همیشه موفق و پیروز و سربلند باشین و همیشه شما رو درکنار خودمون ببینیم . بدرود .

میر توحید رضوی
2 سال پیش

این یک طرف ماجراست، بخش °تولید انیمیشن° هم از طرف دیگه داره از این ماجرا ضربه می‌خوره. چون آسان‌ترین راه گول زدن افراد علاقه‌مند هست که مشتاقانه وارد این تله‌ها می‌شن به امید آینده‌ی بهتر یا ورود به بازار کار. بعد باید کلی هزینه کنند تا دوباره اندوخته‌های اشتباه رو پاک کنند و کلی انرژی باید صرف فهم این بشه که چه کسی صلاحیت داره. خلاصه وب‌سایت پویانما.کام یکی از اهدافش حمایت همه جانبه از انیمیشن ایران هست، ما هم در حد وسع تلاش می‌کنیم مطالب مناسب و حرفه‌ای ارائه کنیم. گاهی کم‌کاریم، گاهی پرکار! :) نکته مهم دیگه همون زبان انگلیسی هست، گویا کسی حاضر نیست انگلیسی یاد بگیره، به شخصه با هر کسی در این زمینه صحبتش کردم فضا پر می‌شد از بهانه‌جویی‌ها! دوستان، انگلیسی یاد بگیریم همه، جای دوری نمی‌ره، هرجا که باشید، باهاتونه و اعتماد‌بنفس به شما خواهد داد. سخته اولش. آره. حرف آخر من: ابزارها انیمیشن نمی‌سازند، این هنرمندان هستند که انیمیشن می‌سازند. چاکرم. دمتون گرم.

و این نکته بعدی هست که قطعا در آینده بهش پرداخته خواهد شد . نسل آینده انیمیشن در هر شاخه ای که فعال بشن قطعا با مشکلات و ناامیدی های زیادی در زمان شروع کارشون مواجه خواهند بود که این موضوع به شدت خطرناک خواهد بود چون همیشه نیروهای تازه نفس ، ستون اصلی نیروی کار بازار هستن و وقتی این نیروها با اطلاعات ناقص ، اشتباه و مسیرهای غلط به سمت بازار میان نباید انتظار وضیعت خوبی هم داشت . با وبسایت شما هم آشنا هستم و ازتون بابت فعالیت مفیدتون خیلی ممنونم و خوشحالم که افرادی مثل شما هنوز فعال هستن . بابت حضورتون و ثبت دیدگاه ازتون کمال تشکر رو دارم و امیدوارم بتونیم در کنار هم و تا حد امکان مسیرهای درست رو به افراد علاقه مند نشون بدیم و حاشیه ها رو به کمترین میزان برسونیم .

محسن
2 سال پیش

بسیار عالی بود ممنون از مطلب مفیدتون

kaveh
2 سال پیش

سپاسگزارم ازتون بابت هر دو قسمت مقاله تون! به شخصه با یکی از این شیادان برخورد داشتم! همینجا تو همین سایت وزین هم مطلبی درباره اش نوشتم! واقعا دلم میسوزه نوجوونی که با یه دنیا انرژی و شوق و امید گرفتار همچین کلاشایی میشه! http://www.mostafa3d.com/forum?func=view&catid=76&id=105676&limit=6&start=6

خوشحالم که حداقل چهره واقعی این افراد براتون نمایان شده و مسیر درست رو پیدا کردین . امیدوارم با به اشتراک گذاری مطلب به دیگران هم به همین صورت کمک کنین . موفق باشید دوست عزیز .

Milad_Savar
2 سال پیش

طرف فوق تخصص قلب و عروقه با 17 سال تجربه پزشکی زده بالا مطبش """ استادیار """ دانشگاه علوم پزشکی تهران ./ بعضی ها یه شبه استاد شدن ، خجالت هم نمیکشن / ممنون بابت پست خوبتون خدا قوت ! :)

متاسفانه همینطوره . همیشه افراد توخالی و مشکل دار سر و صدای بیشتری دارن و این روزا هم همه جا هستن . اینجا مهد استادهای یه شبه هست و هر روز هم بیشتر میشن . ممنونم که مطلب رو مطالعه کردین . موفق باشید .

Milad_Savar
2 سال پیش

طرف فوق تخصص قلب و عروقه با 17 سال تجربه پزشکی زده بالا مطبش """ استادیار """ دانشگاه علوم پزشکی تهران ./ بعضی ها یه شبه استاد شدن ، خجالت هم نمیکشن / ممنون بابت پست خوبتون خدا قوت ! :)

وکیل
2 سال پیش

امیدوارم برای نوشته هایتان در بخش مقاله منتشر شده در تاریخ سه شنبه, 15 آبان 1397 در بخش مقالات مستندات کافی داشته باشید در غیر این صورت شما نه ولی مدیر سایت دچار دردسر بزرگی خواهد شد

دوست عزیز شما خودت توی دردسر هستی که تمام مستندات و مطالب کانال کذاییت رو پاک کردی . در هر صورت ما همیشه دنبال دردسرهایی به این شکل هستیم و بودیم و شما اونقدر مشکل و دردسر داری و اونقدر شاکی پشت قضیه ست که ما منتظریم امثال شما که خیلیا رو بدبخت کردی و توی مشکل انداختی بر ضد ما حرکت بزنی . هر گونه تحرکی بر ضد خودمون رو با تمام وجود پذیراییم .

#پرشینی
2 سال پیش

شما اگر سواد داشتید می فهمیدید در ایران کانال تلگرام اعتبار قانونی نداره و کسی که مطلبی رو میزاره و پاک میکنه به خودش مربوط هست اما شما الان متهمید به نشر اکاذیب و مستقیما هدفتون مجموعه پرشین انیمیشن با آی دی تلگرام @Persiananimation و سایت اینترنتی www.persiananimation.com هست اما زیرکانه نامی نبردید فصل پنجم ـ هتک حیثیت و نشر اکاذیب ‎‎‎ماده (16) هرکس به وسیله سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی،‌ فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

پرشینی
2 سال پیش

شما اگر سواد داشتید می فهمیدید در ایران کانال تلگرام اعتبار قانونی نداره و کسی که مطلبی رو میزاره و پاک میکنه به خودش مربوط هست اما شما الان متهمید به نشر اکاذیب و مستقیما هدفتون مجموعه پرشین انیمیشن با آی دی تلگرام @Persiananimation و سایت اینترنتی www.persiananimation.com هست اما زیرکانه نامی نبردید فصل پنجم ـ هتک حیثیت و نشر اکاذیب ‎‎‎ماده (16) هرکس به وسیله سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی،‌ فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

نقل قول "شما اگر سواد داشتید می فهمیدید در ایران کانال تلگرام اعتبار قانونی نداره و کسی که مطلبی رو میزاره و پاک میکنه به خودش مربوط هست" --------------------------------------------------------------------------------------------------------- با درود دوست گرامی شما که میدونید و اعتقاد دارین کانال تلگرام یک ابزار قانونی نیست "نظر شما" , چرا خودتون که از قانون دم میزنید ازاین وسیله برای کاسبی غیر قانونی و شرمنده , استفاده میکنین و اگر مطلبتون و کارهاتون درست و صحیح هست ؟ چرا مطالب خودتون رو پاک کردین و اگر وجهی دریافت میکنین به دیگران مربوطه !؟ بجای پاک کردن صورت مسئله , کمی بفکر شخصیت و منش و کردار خودمون باشیم , ببینیم از کجا و از چه روشی , بخاطر یه لقمه نان و کباب , از همنوع خودمون سود میبریم .

محمد ذاکری
2 سال پیش

دوست عزیز اولا یک ضری المثل قدیمی هست که میگه : «فحش رو که بندازی رو زمین، صاحبش خودش اونو برمیداره میزنه زیر بغلش» اینی که منظور این موضوع چه کسی بوده من تا حالا متوجه نشده بودم و اینکه شما اومدید شروع به تهدید کردید فکر کنم مصداق این ضرب المثل هستید و به خودتون شک دارید!! چرا شک؟ اگر کسی به کار خودش درصدی اعتماد داشته باشه راحت میتونه حرفش بزنه و از خودش دفاع کنه!! اما کسی که تهدید کنه و به دیگران متوسل بشه، قطعا درصدی خودش و کار خودش قبول نداره که به دیگران متوسل شده! تهدید در سال 2018 بنظرم دیگه جایی نداره و حتی فکر میکنم در دور افتاده ترین و عقب مونده ترین کشورها و فرقه های دنیا کسی زیر بار تهدید نمیره! و فکر میکنم تلاش شما بخاطر گذشته خودتون هست که معلوم نیست چکار کردید که الان به تکاپو افتادید!! امروزه دیگه دوره این فرارهای رو به جلو به اتمام رسیده و حتی در بالاترین سطوح حتی به رئیسهای قوای کشورها هم نقد میشه و بعضا بعضی هاش خیلی خیلی مستقیم و تند هست اما حس میکنید اونها زورشون و نفوذشون از شما کمتره که کاری نمی کنند؟ کلی پیام از دوستانی که سرشون کلاه رفته دریافت شده که بعضی ها هم خودشون مستقیم همینجا نظر گذاشتند و پیدا کردنشون خیلی ساده است که نشون میده کارنامه و پرونده بعضی ها چقدر سیاه و داغان هست! شما مستقیم دیگران به بیسوادی متهم میکنید در صورتیکه خود شما از همه بدترید و حتی نمیدونید که فعالیت تجاری و یا صنفی دربستر تلگرام از اسفند پارسال ممنوع بوده و خود شما طبق سابقه فعالیتیتون کاملا مشخص هست که فعال بودید!! در ضمن با تهدید چهره خودتون موجه نشون ندید؛ اگر ظاهر و باطنتون یکی هست لطفا حرفهایی که بصورت خصوصی زدید و علنی کنید تا کاربران بیشتر عمق فاجعه بدونند که با چه موجوداتی میشه همکار بود! و این توهین ها و تهدیدهاتونم نه کسی ازش ترس داره و نه کمکی به پاکسازی وجهه این پیام اولی وبعدی که گذاشتید میکنه! همچنین شما دیگران پشت کوه نشین تصور کردید!! من کاری به اینکه چه کسانی همکاران،فامیل و دوستان خودم هستند ندارم و نه ادعایی هم میکنم اما بخاطر مسائلی تا ته موارد ادعایی که شما کردید رفتم؛ لطفا حتما اینکاری که گفتید انجام بدید تا ببینید واکنش دیگران به چه صورت خواهد بود. فکر میکنم بسیار بی تجربه هستید که حس کردید با تهدید کردن میتونید بارتون به جلو ببرید و دیگران بکوبید!

پادشاه
2 سال پیش

دیوانه ای تو بخدا که فکر میکنی هر کی به یه اسمی پیامی میزاره خودشه بعنی درست میگن که خدایی بی سواد تو????

خدا شاهده حرف دل رو زدی آقای پور مرتضی ،هیچ وقت یادم نمیره حدودا فکر میکنم 6 سال پیش وقتی برای اولین بار وارد سایت شدم و با استاد رضایی عزیز آشنا شدم و از همه مهمتر با نرم افزار 3ds max آشنا شدم قبل از اون فقط با کامپیوترم بازی میکردم بعد از خدمت سربازی دوباره به سایت برگشتم تا از اول شروع کنم عاشق تری دی مکس شده بودم و هنوزم هستم اما متاسفانه گول اموزش های مضخرف بعضی از سایت ها و افراد بیشماری که شما معرفی کردید خوردم تا الان حدودا 6 میلیون تومان خرج کردم ولی هیچ نشدم بخدا هیچی، افسوس میخورم که چرا همون موقع توی سایت مشکلاتمو نمیپرسیدم قبلا آموزش های استاد رضایی رو دنبال میکردم و همه چیز خوب پیش میرفت امیدوار شده بودم بعد از دو سال از دوباره شروع کردم اما انقدر این تبلیغات و آموزش های مضخرف زیاد شد و هیچ کدومشون اونی نبود که من میخواستم یاد بگیرم اما گول زننده بودن با تیزرایی که میدادن به قدری علاقم زیاد شده بود که دیگه هزینه برام اصلا مهم نبود من دچار ویروس شدم من در مدت 3 سال سه بار تیم تشکیل دادم برای ساخت بازی هایی که مد نظرمه، هیچ کس کار نکرد اواسط کار همه به بهانه های مختلف فرار میکردن الان احساس میکنم باید همه نرم افزار ها رو یاد بگیرم گیچ شدم و حسابی درگیر که اول از کجا شروع کنم خیلی عقب افتادم خیلی واقعا نمیدونم باید چکار کنم اما با خوندن مقاله شما خداشاهده راهمو پیدا کردم و فهمیدم که فقط میتونم روی یک مورد تمرکز کنم هر چند علاقه بسیار زیادم به بازی سازی و تمام المان هایی که در یک بازی AAA مورد استفاده قرار میگیره از طراحی مراحل گرفته تا شبیه سازی کاراکتر ها و برنامه نویسی بازی دارم، هر نرم افزاری که بگید من باهاش کار کردم و خیلی زودم رهاش میکردم اما فهمیدم که اگر تنهام فقط میتونم روی یک مورد تمرکز کنم و وقتمو بیشتر از این تلف نکنم خداروشکر خدا خیرت بده مرد، واقعا نیاز بود کسی باهام حرف بزنه.

faraz
2 سال پیش

اقای رضوان سلام من تقریبا 10 سال با مکس کار میکنم و کارم معماریه تقریبا به اندازه این 10 سال از مکس و مخصوصا سایت شما تجربه کسب کردم و همیشه براتون ارزوی موفقیت کردم ! حداقل می تونم بگم این سایت خیلی اطلاعات منو به روز کرد واقعا خسته نباشید من پک اموزشی Evermotion - The Archviz Training دانلود کردم و کامل دیدم ! خیلی کامل و شفاف توضیح داده بود ولی کلا همه پک های اموزشی یک مشکل اساسی داره ! (تازه اینکه غول اخرشه :D ) یک مثال بزنم قبل از گفتن مشکل تا متوجه منظورم بشید من اگه به جای رفتن به باشگاه بدنسازی یک تردمیل با دوتا دمبل بخرم !!! خوراکه یک ماهمه بعدش میره گوشه خونه یا انباری ! ولی وقتی شما به باشگاه میرید وقتی حس بقیه افراد میبینید و همه برای یک هدف دارند تلاش میکنن به شما انگیزه میده که هروز به باشگاه برید حالا مشکل این پک های اموزش همینه ! انگیزه ، هدف نداره ! هی اموزش میندازید برای یک زمان دیگه ! به نظر من بهترین راه یاد گیری فضاهای اموزشیه که همه برای یک هدف میان و به ادم انگیزه میده البته نظر شخصیه منه وقتی من به یک مشکل در نرم افزار بر میخورم و اینجا اعلام میکنم و جواب میگیرم یه حس خوبی بهم میده اینکه هروز میبینید یک خبر جدید یک بحث جدید وجود داره لذت میبرم اما واقعیتش با اموزش مجازی اصن موافق نیستم چون شما نمی تونی از اموزش مجازی سوال کنی نمی تونی نقدش کنی و..... در ادامه حرف شما اموزشگاه های زیاد ی در تهران وجود دارد! حداقل در همین میدان انقلاب تا ولی عصر می تونید 100 تا اموزشگاه مختلف پیدا کنید که انواع نرم افزارهای گرافیکی اموزش میدن ! اما کدوم اموزشگاه معتبره بقول شما !!! یک سریع اموزشگاه هم استاد استاد بستن بهشون حالا فک میکنن که دیگه خدای نرم افزار هستن :D موفق باشید

faraz pouya
2 سال پیش

این نظر بالایی منم یادم رفت لاگ این شم :D

آزاد
2 سال پیش

مطالب شما کاملا ارزشمند ولی شما فکر کردین ما تو مدینه فاضله زندگی میکنیم؟؟؟!!! چهار سال تو دانشگاه معتبر وزارت علوم عمر و سرمایه مون به هدر رفت ... حالا شما دارین مو از ماست میکشین بیرون؟؟؟!!! برای تبلیغ اسم خودتون راه بهتر از تخریب دیگران هم وجود داره حتما !!!

امیر حسین
2 سال پیش

به نظر من سايت mostafa3D يكي از بهترين هاست ، مطالبش كاملا كاربردي هست ، من از وقتي تو ايران بودم از مطالب اين سايت استفاده ميكردم تا اكنون ، تشكر

M
2 سال پیش

مطلبتون عالی بود واقعا من خودم تو این شرایط قرار گرفتم و خدا روشکر زود متوجه شدم امیدوارم بقیه هم دچار این گمراهی نشن

آرش
2 سال پیش

درود و سپاس آقای پورمرتضی عزیز ، مطلبی بسیار ضروری و لازم بود که بسیار استفاده بردیم. تقریبا 13 سال پیش وارد حوزه انیمیشن و 3d شدم که اونموقع تو ایران زیاد اسم و رسمی ازش نبود اما متاسفانه بخاطر اشتباه و کم کاری در چند مورد عمرم هدر رفت که البته دلیل اصلیش نبود سیستم آموزشی و یا کسی که راهتمایی کنه بود، و با حالی که علاقه عجیب و زیادی داشتم از این حرفه دور شده و الان بعد سال ها دوباره میخوام از صفر شروع کنم. به صورت خلاصه پیشنهادی که به دوستان دارم به خصوص کسانی که تازه میخوان شروع کنن، اگر واقعا علاقه دارید و میخواهید بلایی که سر ما رفت رو تجربه نکنید اول از هر چیزی زیان آنگلیسی و طراحی و آناتومی رو یاد بگیرید. و به هیچ عنوان به آرشیو آموزش های زیاد نپردازید چرا که به هیچ عنوان وقت نمیکیند همه رو نگاه کنید و باعث میشه مواردی رو هم که نیازی دارید ببینید براتون سنگین و خسته کننده بشه و از مسیر منحرف بشید. در غیر این صورت در کارتون حرفه ای نخواهید شد. طراحی و آناتومی رو نیاز نیست خیلی حرفه ای یاد بگیرید اما در حد متوسط هم یاد بگیرید عالیه. با آرزوی موفقیت همه هنر دوستان عزیز و پیشرفت ایرن در حوزه CG انیمشن و بازی سازی

shoresh tadaion
2 سال پیش

سلام. من شورش تدین کاربر نرم افزارهای مرتبط با موضوع هستم از ارومیه. خدمت خوانندگان عزیز مطالب عرض میکنم هیچ آشنایی حضوری با اعضای این سایت ندارم. لطفا بی جهت گیری عرایضم رو بخونین. لطفا در مورد کارهای صورت گرفته از جانب اعضای فعال این سایت بی انصافی نکنیم. من از مباحث تخصصی و اطلاعاتی که مینویسن خیلی استفاده کردم. خدا قوت به همشون. بنظر آقای مصطفی 3d همون آقای رضایی هستن. ازشون سپاسگزارم که به رسالت ترویج دانش این زمینه پیشقدم شدن. از نگارنده این مطالب هم ممنونم و تا حدود خیلی زیادی موافقم باهاشون و البته میخوام تکمیلتر کنم که آقای پورمرتضی عزیز با وجود اینکه متاسفانه برخی از کسانی که آموزش میدن حتی تلفظ درستی از برخی واژه ها ندارن باز از مطالبشون تا حدودی استفاده کردم، و خب باید مطابق مقاصدتون توی مطلب اذعان داشت که بله وقتی آموزشها با اشراف به موضوع و فصل بندی درست و با در نظر گرفتن دیدگاههای استفاده از ابزار بجای صرفا معرفی ابزار، تدوین نمیشن، کاربر سالها قابل به استفاده و درک درست از نرم افزار نیست و این مشکل خیلی عمیقی هست. تا حالا نزدیک 40 پک آموزشی تهیه و بررسی کردم، دستشون درد نکنه ولی واقعا مشکلی که دقیق اشاره فرمودین مشاهده میشه. حالا این بین کسانی که از شیوه های نادرست برای فروش استفاده میکنن واقعا این موضوع رو هم به فاجعه تبدیل کردن. شخصا از مطالب به زبانهای انگلیسی، آلمانی، و حتی عربی دنبال حل مشکلاتم میگردم. در مورد آقای میلاد پسندیده بگمانم باید ازشون عذر بخواهین و فراموش کردین، من هم از مطالب ایشون احساس کردم بی جانبداری اظهار نظر کردن . گرچه عرضم به ایشون این هست که چه بخواهیم و چه نه باید انگلیسی رو بعنوان بخشی دایمی از آموزشهای زندگیمون یاد بگیریم. وگرنه خیلی محدود خواهیم موند. تا حالا توی عمرم به آموزشگاهی نرفتم. دانش منابع زیادی برای آموختن داره که میشه ازشون بهره بهتر گرفت و دیدگاه جامع رسید که آدم رو از دام آموزشگاههای مشکل دار دور میکنه. سپاس از وقتی که همه گذاشتین دست تک تک عزیزانی که دانششون رو در اختیار دیگران میزارن بوسیدنی هست

نیکی
2 سال پیش

من یدونه از این پکیج ها رو که تبلیغات بسیار زرد و زننده ای هم داشتند به اعتبار یه استاد خیلی خوب که تو اون مجموعه کار می کرد خریدم که با پول تبلیغات به اصطلاح مصاحبه تلویزیون هم دارند این پکیج رویت واقعا فاجعه بود 80 ساعت آموزش که روش خیلی تبلیغ می کردند حدود نصف این هشتاد ساعت باید اشتباهات به اصطلاح استاد رو ببینید که مدام در حال کنترل زد زدن و گشتن دنبال گزینه هاست حتی دستور ساده ای مثل دیوار رو مشکل داشتند برای هر دیوار ده بار دیوار رو از سر به ته و از ته به سر می کشیدن حتی نمی دونستند لازم نیست این کارو بکنند و یک اسپیس می تونه جهت قرار گیری دیوار رو تغییر بده یه پروژه بسیار ساده که می خواستن بزنن و کوچک ترین تجربه ای کسی داشته باشه توی رویت می تونن بزنن یکبار تمام دیوار ها و سقف ها رو مجبور شدن پاک کنن حدودا یک ساعت اون قسمت ها رو کشیدن یکساعت سعی کردن اصلاحش کنن و یکساعت همه رو پاک کردند دوباره کشیدند به صورت واضحی از یه فیلم داشتند کپی می کردند وقتی سعی می کردند که کاری توی فیلم احتمالا دیده بودند رو انجام بدند و بعد از چندین دقیقه تست کردن تمام گزینه ها و کنسل کردن و کنترل زد زدن بحث رو عوض می کردند واقعا توهین آمیز بود 250 هزار تومن پول بی زبون رو گرفتند بعد از اعتراض به این پکیج شروع به توهین و بی احترامی کردند خوشحال می شم قسمتی هایی از این مجموعه رو براتون فیلم برداری کنیم و در سایتتون قرار بدید

درود بر شما . ممنونم بابت به اشتراک گذاری تجربه تون و متاسفم که درگیر همچین موضوع عجیبی شدین . در صورت امکان از طریق هر کدوم از راه های ارتباطی ذکر شده که براتون مقدوره با بنده در تماس باشین . متشکرم .

مهدی افراسیابی
2 سال پیش

سلام و درود! :) اسم بنده جایی اومد و سر و کله ی ما هم مثل جن بو داده پیدا شد! وحید جان حقیقتش اینه که خودم هم بعد از خوندن این مقاله دچار تردید شدم واقعاً که اصلاً آموزش رو ادامه بدم یا ندم! و همین ابتدا عرض کنم که متوجه انتقاد شما نشدم!؟ اینکه یه آموزش خلاصه و سریع از یه نرمافزار ارائه بشه کجاش شیادی و دروغگویی هست! :) البته من انتقاد پذیرم اگر جایی دروغی گفتم یا کلاهبرداری کردم، بفرمایید همینجا عذرخواهی کنم. :) حق با شماست این آموزش با تمام زحمتی که بی منت براش کشیدم، اون چیزی که باید باشه نیست، گرچه من بارها تو ویدئو ها گفتم که قراره یه مجموعه ی خیلی بهتر رو مجدد از ابتدا آموزش بدم (گرچه نه عکس با شورت ورزشی دارم نه خودم رو استاد می دونم :) ) ، ریالی هم بابت این آموزش ها هزینه دریافت نکردم (گرچه ساعتهای بسیار زیادی رو براش صرف کردم و دارم صرف می کنم). نمونه کار هم ندارم (نمی دونم نمونه کار آموزش گزینه های نرمافزار چی باید باشه) اما سعی کردم همونطور که در ابتدای آموزش ها گفتم از روی یه کتاب مرجع که اسمش رو هم اعلام کردم آموزش رو پیش ببرم! :) خلاصه که همیشه گفتم تو آموزشهام بازم میگم اگر کسی انتقاد سازنده داره واقعاً با آغوش باز پذیرا هستم، هیچوقت هم برای آموزش دادن اصرار نداشتم و ندارم :) یه چیزایی از دیگران یاد گرفتم همون ها رو انتقال دادم! نه تبلیغ کردم ، نه هزینه گرفتم، نه ادعا کردم! دست بوس تمام استادان واقعی هم هستم ارادتمند مهدی افراسیابی :)

Omid.R.G
1 سال پیش

وای یعنی من ترکیدم از خنده سر اون سرفصل های آموزش مکس ... کسی که هنوز بلد نیست املای بولین چطوریه، میخواد مکس درس بده ؟؟؟ آخه چرا !! BOOLIAN ؟؟؟

علی قدیری
1 سال پیش

سلام م حدودا سال 2010 بود ک با دنیای cg اشنا شدم شروعشم با مکس بود ولی بدلیل فقر شدید علمی این کشور و بحث شیادی و کلاهبرداری سازمان یافته فراگیر متاسفانه 10سال عمرم بیهوده رفت و حسرت سوپروایزور (جلوه های ویژه) شدن ب دلم موند ... تا اینکه بلاخره خالقم راهو بهم نشان داد و اونم "یادگیری حرفه ای زبان انگلیسی"و"استفاده از منابع فقط انگلیسی" و بهترین منبعم یوتیوب و درنتیجه من بشخصه بیشتر حرفای نویسنده مقاله رو تایید میکنم و بنظرم تو این کشور کسی بخواد راهیو بره (بخصوص علمی هنری) باید خودش بره و دانشگاه و امثالهم باتلاقی بیش نیست ...